ALMANSA Study 403 Open Pore

Pozostałe testy marki ALMANSA
Testy
2017-08-10
ALMANSA - Study 403 Open Pore

Muro de Alcoy to miasto znane gitarzystom klasycznym mającym orientację w hiszpańskich tradycjach lutniczych.

Wschodnia część Półwyspu Iberyjskiego, a konkretnie prowincja Alicante, gdzie jest położona wspomniana miejscowość to swoiste zagłębie lutnicze - właśnie tam mieszczą się najbardziej znane hiszpańskie pracownie lutnicze, między innymi funkcjonująca od 1989 r. Guitarras Almansa - niegdyś manufaktura, a obecnie już fabryka bazująca na osiągnięciach szkoły madryckiej, oczywiście rozwijająca również własne rozwiązania.

BUDOWA


Płyta rezonansowa to połączone symetrycznie dwie części z litego cedru. Boki i tył gitary wykonano z mahoniu, a dokładniej ze sklejki mahoniowej. Krawędzie pudła o głębokości 95 mm przy gryfie i 103 mm na dole zdobi binding i żyłki - z przodu czerwona między brązowymi, z boku kremowo-brązowa. Z tyłu w osi symetrii pudła biegnie jasna wklejka. Otwór rezonansowy otacza misterna rozeta - nie jest to naklejana kalkomania, a prawdziwy ornament z żyłek drewnianych. Pudło wykończono matowo, a ponieważ warstwa satynowego lakieru jest cienka, pory drewna są widoczne i wyczuwalne pod palcami na bokach i tyle, przód jest jednolity.

Gryf wykonano z jednego kawałka mahoniu (w modelu 400 główka była doklejona), jedynie front główki zdobi warstwa forniru i naklejka ze stylizowaną literą "A". Szerokość palisandrowej podstrunnicy przy siodełku główki wynosi ok. 52 mm, przy XII progu - 63 mm. Grubość szyjki, zakończonej przy pudle zaostrzoną stopką, mierzona do powierzchni palisandrowej podstrunnicy przy I progu to 21,5 mm, przy VII progu 22,7 mm. Gitara ma 19 progów, z czego ostatni jest niepełny - jego dwa fragmenty usytuowane są na krańcach podstrunnicy tylko pod skrajnymi strunami, dwie środkowe struny mają 18 progów.

Klucze z niklowanym wykończeniem to klasyczne przekładnie z motylkami z imitacji masy perłowej i grawerowanymi zdobieniami na podłużnych elementach metalowych. Mostek z palisandru indyjskiego (nieco ciemniejszego niż palisander na podstrunnicy) urozmaicono jaśniejszymi ozdobnymi listewkami w miejscu mocowania strun. Siodełko mostka ma lekko zaokrąglony profil - mimo, że progi są proste, na siodełku jest minimalny łuk ułatwiający grę - niby drobny, wręcz pomijalny detal, a jednak istotny dla pracy prawej ręki. W stanie fabrycznym gitara ma założone struny D’Addario. Futerału widocznego na zdjęciach nie ma w komplecie, stanowi on jedynie tło fotograficzne.

WRAŻENIA


Pierwsze wrażenie wizualne jest jak najbardziej pozytywne - barwy drewien są harmonijnie dobrane tworząc wyszukane kontrasty. Spłaszczony gryf nie przykleja się do dłoni i leży w niej pewnie dając wysoki komfort gry. Gitara ma wyraźne i głębokie wybrzmienie. Mając w pamięci model 400, można stwierdzić, że 403 to instrument, którego różnica jakości jest nie tylko proporcjonalna do różnicy w cenie, ale podobnie jak w przypadku tańszej gitary, wychodzi jakością poza swoją klasę cenową. Oprócz nośności dźwięku mamy jego większą precyzję i lepszą projekcję - dokładniej słychać składniki akordów oraz artykulację. Dół pasma jest precyzyjny, środek śpiewny i selektywny, góra przyjemnie zaokrąglona - jak przystało na instrument z cedrową deką. Reakcja na dynamikę jest bardzo dobra, a gitara urzeka śpiewnością brzmienia.

PODSUMOWANIE


Almansa 403 jest gitarą, którą możemy śmiało polecić przede wszystkim uczniom i studentom. Elegancki wygląd, jakość surowców użytych do budowy oraz wykonanie od strony lutniczej stoją na wysokim poziomie. Cienka warstwa matowego lakieru tworzy powłokę skutecznie impregnującą drewno, a jednocześnie nie powodującą jego tłumienia, ma też tę zaletę, że nie widać na nim odcisków palców jak w przypadku instrumentów z wysokim połyskiem.

www.guitarrasalmansa.es
www.emuzyk.pl

 

Płyta wierzchnia: lity cedr
Tył i boki: mahoń
Gryf: mahoń
Podstrunnica: palisander
Mostek: palisander indyjski
Progi: 19
Menzura: 650 mm
Klucze: otwarte, niklowane
Wykończenie: naturalne, open pore


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5