ALMANSA Conservatory 434

Pozostałe testy marki ALMANSA
Testy
2015-06-15
ALMANSA - Conservatory 434

Guitarras Almansa to hiszpańska firma założona w 1989 r., produkująca instrumenty strunowe w oparciu o dorobek szkoły madryckiej oraz własne doświadczenia.

Na przestrzeni lat manufaktura wykształciła grupę wykwalifikowanych lutników, których rezultaty pracy są sprzedawane na 5 kontynentach. W fabryce położonej w znanym z tradycji lutniczych Muro de Alcoy w prowincji Alicante, oprócz gitar klasycznych i flamenco (także z układami aktywnymi i wycięciem) wytwarzane są także lutnie i bandurie (mała bandurria - nie mylić z dużą ukraińską bandurą).

Almansa 434 to najniższy model linii Conservatory (434, 435, 436) umiejscowionej w ofercie Almansy między liniami Student a Concert. Są to zatem instrumenty w założeniu mające godzić umiarkowaną cenę z jakością.

Gitary Almansa są wytwarzane tradycyjnymi metodami, w szczególności jeśli chodzi o połączenie gryfu z pudłem - charakterystyczne hiszpańskie. Taki sposób budowy nie jest tani, ale gwarantuje wytrzymałość i dobre brzmienie. Płyta rezonansowa została wykonana z niemieckiego świerku - drewna cenionego tak przez lutników, jak muzyków, które z biegiem czasu szlachetnieje. Poprawiają się jego właściwości brzmieniowe, a miodowa barwa staje się bardziej intensywna. Tył i boki to sklejka z indyjskiego palisandru o dość intensywnej brązowo-czerwonawej barwie i wyraźnym rysunku usłojenia.

Gryf, którego grubość rośnie od 22 mm przy główce do 25 przy stopce, wykonano z mahoniu. Hebanowa podstrunnica mieści 19 progów, jednak ostatni jest niepełny. Główkę uzbrojono w tradycyjne maszynki z wykończeniem w złotym kolorze, które obracają się gładko, jednak z wyczuwalnym niewielkim oporem, co świadczy o prawidłowym dopasowaniu elementów i przekłada się na stabilność stroju.

Gitara uderza jakością wykonania i dbałością o szczegóły, jak chociażby wykończenie podstrunnicy i progów, powłok lakierniczych czy inkrustacji dokoła otworu rezonansowego. W swojej klasie cenowej Almansa wyróżnia się przede wszystkim pod względem brzmienia, które jest szlachetne, nośne i dobrze wyrównane pasmowo. Świerkowa deka odpowiada za jego jasność i dźwięczność, mahoniowa szyjka i palisandrowe pudło za ciepły środek. Hebanowa podstrunnica daje dynamiczny atak oraz czytelność i selektywność wybrzmienia.

Poza kwestiami czysto estetycznymi, jak głęboki kolor i gładkość, zastosowanie hebanu przekłada się na komfort gry - powierzchnia podstrunnicy jest jedwabiście gładka, a jednocześnie nie klei się do palców nawet po dłuższym ćwiczeniu. Zestawienie drewien zastosowane w tym modelu jest dość często spotykane, jednak nie zawsze końcowy rezultat jest tak dobry jak w przypadku Almansy. Model 434 to instrument, który pozwala na codzienne doskonalenie warsztatu dzięki selektywności i dokładności brzmienia, a jednocześnie nie zawiedzie w przypadku występu przed audytorium.

 

rozmiar: 4/4
menzura: 650 mm
top: świerk niemiecki
boki i tył: palisander
gryf: mahoń
podstrunnica: heban
progi:19
mostek: palisander
skala: 648 mm (25,5")
wykończenie: naturalne


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5