ROCKTRON Reaction Digital Delay, Octaver, Hush

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki ROCKTRON
Testy
2011-10-24
ROCKTRON - Reaction Digital Delay, Octaver, Hush

Rocktron Reaction to seria tańszych, ale niezwykle solidnie wykonanych efektów podłogowych o zaskakująco wysokiej jakości brzmienia, nie na darmo określana przez amerykańskiego producenta jako nowa generacja stompboxów. Do pięciu testowanych już na łamach naszego magazynu kostek dołączają trzy kolejne - Digital Delay, Octaver oraz wersja kultowej bramki szumów Hush - będące dopełnieniem tej znakomitej linii efektów.

Wspólnym elementem całej serii są bardzo solidne metalowe obudowy powleczone szarym metalizowanym lakierem o wysokim połysku. Tradycyjnie już efekty wyposażone są we wzbudzające zaufanie metalowe gałki potencjometrów, a pokryty grubą gumą pedał przełącznika (w połączeniu z wagą kostek) zapewnia stabilne włączanie i przyczepność do podłoża.

Wygodnie mocowana klapka otworu baterii 9 V z kolorową, mieniącą się w świetle obwódką i nazwą efektu - to już znak firmowy serii Reaction. Nad całkowicie transparentnym sygnałem, przy wyłączeniu, czuwa doskonale działający tryb True Bypass. Praca kostek sygnalizowana jest przy pomocy dwóch jasnych, niemal białych diod znajdujących się z przodu komory baterii. Całości dopełniają gniazda OUTPUT i INPUT oraz zewnętrznego zasilania DC 9 V.

Reaction Digital Delay


Efekt należący do rodziny linii opóźniających cechuje prostota i wygoda obsługi. Głęboki zielony kolor wykończenia ramki i logo ładnie korespondują z całością. Znajdująca się po lewej stronie gałka LEVEL odpowiada za poziom efektu w barwie końcowej. Znajdujący się za nią przełącznik MODE pozwala na wybór trybu Quick, w którym możemy ustawić czas powtórzeń od 0 do 200 ms, lub trybu Extended z zakresem od 200 do 400 ms. Kolejna gałka o nazwie REGEN, będąca skrótem od słowa regeneration, ustala liczbę powtórzeń, czyli jest odpowiednikiem standardowego parametru Feedback. Rocktron tutaj też musiał wykazać się oryginalnością. Regulator TIME pozwala na ustawienie czasu powtórzeń w wybranym wcześniej zakresie.

Barwa opóźnienia jest bardzo ciepła, nieco ciemniejsza od podstawowego brzmienia gitary, i przypomina klasyczne analogowe delaye. Digital Delay Rocktrona nie zamula brzmienia solowego, co jest bardzo ważną cechą linii opóźniających. Obsługa jest banalnie prosta, maksymalny czas opóźnienia mógłby być nieco większy, ale w zupełności wystarcza do grania długich, balladowych solówek.

Przy minimalnym czasie uzyskujemy krótki delay typu slapback, znany chociażby z countrowych zagrywek. Przy barwach przesterowanych delay najlepiej sprawdza się wpięty w pętlę efektów wzmacniacza lub za kostką typu overdrive/distortion. Można powiedzieć, że Reaction Digital Delay skrojony jest w sam raz. Intuicyjna obsługa i standardowe funkcje od razu pozwalają znaleźć bardzo dobrą, niemal analogową barwę.

Reaction Octaver


Octaver Roctrona przyciąga wzrok intensywną barwą. Znajdująca się pośrodku gałka BLEND pozwala na ustalenie proporcji pomiędzy dźwiękiem podstawowym a obniżonym o oktawę. Umieszczone skrajnie potencjometry HIGH FILTER i LOW FILTER pozwalają na regulację odpowiednio wysokich i niskich częstotliwości w brzmieniu dodanej oktawy, co jest niezwykle użyteczną i przydatną funkcją.

Idea działania jest jasna. Efekt dodaje do dźwięku podstawowego dźwięk o oktawę niższy. Jednak najważniejsza jest sama barwa, która w wielu urządzeniach tego typu brzmi sztucznie i nie ma możliwości korekcji. Tutaj dzięki pokrętłom HIGH FILTER i LOW FILTER możemy ustawić delikatną, ładnie komponującą się z bazowym brzmieniem gitary barwę oktawy aż do efektu przypominającego ring modulator. Opóźnienia dźwięku obniżonego są ledwo wyczuwalne, na efekcie gra się bardzo naturalnie. Przy gałce BLEND, ustawionej maksymalnie w prawo, możemy pokusić się o ustawienie barw basowych czy nawet syntezatorowych.

Reaction Hush


Jednym z najbardziej znanych urządzeń Rocktrona jest bramka szumów Hush, która zbiera doskonałe opinie i używana jest w pracy studyjnej i scenicznej przez profesjonalnych muzyków już od ponad 30 lat. Dzięki serii Reaction Rocktron udostępnił swoją bramkę w kompaktowej obudowie, łącząc ją dodatkowo z przełączaniem True Bypass.

Do kontroli mamy dostępną tylko jedną gałkę THRESHOLD ustalającą poziom głośności, poniżej którego zaczyna działać bramka. Dosyć spartański wygląd efektu ożywiony jest poprzez intensywny błękitny kolor, którym wykończona jest klapka otworu baterii znajdująca się w centralnej części. Hush wykorzystuje dynamiczny filtr dolnoprzepustowy, zapewniający blisko 65 dB poziom redukcji szumu bez wpływu na podstawowe brzmienie gitary. Dodatkowo efekt korzysta z nowszej technologii V.I.R. (Variable Integrated Release), która wykorzystuje bardzo precyzyjnie działające wzmacniacze napięciowe, zapewniające możliwie najbardziej transparentną redukcję szumów.

Przyznam się, że bramki szumów stosowałem bardzo rzadko, traktowałem je jako zło konieczne w sytuacjach awaryjnych. Zawsze czuć było delikatne obcięcie wybrzmiewania sygnału. Zmiana sygnału przez bramkę Hush jest w większości przypadków niemal niewyczuwalna, a brzmienie jest bardzo naturalne, co pozwala bez obawy korzystać z tego urządzenia. Uciążliwe brumy sieciowe, szumy pochodzące z efektów czy pickupów gitarowych są tu bardzo skutecznie wycinane. Wystarczy jedynie odpowiednio ustawić potencjometr THRESHOLD, a przy wyłączeniu dysponujemy w razie czego trybem True Bypass.

Kluczowe jest też odpowiednie wpięcie kostki w łańcuchu efektów. Rocktron zaleca umieszczenie bramki za efektami modulacyjnymi i przesterowującymi, ale przed efektami typu delay czy reverb, dzięki czemu powtórzenia delaya czy wybrzmiewanie pogłosu nie jest w żadnym stopniu skracane.

Podsumowanie


Cała seria Reaction składa się z 12 efektów, a testowane już u nas kostki potwierdzają doskonałą jakość budżetowej przecież linii Rocktrona, która ma wszelkie cechy znacznie droższych produktów. Począwszy od designu i całej palety intensywnych barw wykończenia aż po walory użytkowe i brzmieniowe - seria Reaction wywołuje niezmiennie pozytywne reakcje użytkowników. Po to przecież została stworzona.


regulatory Digital Delay: LEVEL, MODE (Quick, Extended), REGEN , TIME
regulatory Octaver: BLEND, HIGH FILTER, LOW FILTER
regulatory Hush: THRESHOLD
przyłącza: INPUT, OUTPUT, DC 9 V
bypass: True
zasilanie: DC 9 V (bateria lub zasilacz)
wymiary: 125x78x61 mm (WxSxG)
waga: 0,7 kg
Piotr Szarna

Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
6
Posłuchaj Testowany sprzęt
Posłuchaj Testowany sprzęt
Dystrybutor