ROCKTRON Reaction Chorus i Phaser

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki ROCKTRON
Testy
2011-09-28
ROCKTRON - Reaction Chorus i Phaser

Przedstawiona niedawno przez renomowanego amerykańskiego producenta seria kostek Rocktron Reaction cieszy się wśród gitarzystów dużą popularnością. Bardzo solidnie wykonane efekty charakteryzują się doskonałym i często oryginalnym brzmieniem, a jednocześnie dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach.

Testowane kostki Rocktron Reaction Chorus i Phaser należą do grupy efektów modulacyjnych i uzupełniają przedstawione już na łamach naszego magazynu kostki Dynamic Filter oraz Super Charger i Distortion 1. Seria Reaction przyzwyczaiła już nas do solidnych, metalowych obudów pokrytych grafitowym, błyszczącym lakierem.

Pewne załączanie efektów zapewnia czarna gruba guma umieszczona na pedale przełącznika, a spora waga powoduje bardzo dobrą przyczepność do podłoża. W centralnej części przykuwa wzrok klapka zasłaniająca otwór baterii 9 V. Każda z kostek ma swój indywidualny kolor obwódki, logo serii i nazwę efektu umieszczoną na klapce, która zdejmowana jest w bardzo wygodny sposób po ręcznym odkręceniu dwóch śrubek.

Seria Reaction to oczywiście tradycyjne już przełączanie typu True Bypass, które przy wyłączeniu zapewnia całkowicie przezroczysty i czysty sygnał gitary. Działanie kostek sygnalizowane jest parą bardzo jasnych, biało-niebieskich diod umieszczonych na przodzie komory baterii. Całość uzupełniają standardowe gniazda OUTPUT i INPUT oraz gniazdo zewnętrznego zasilania DC 9V.

Reaction Chorus


Rocktron Reaction Chorus to klasyczna, w pełni analogowa konstrukcja. Obwódka pokrywy baterii wraz z nazwą serii i efektu urzeka głębokim niebieskim kolorem, który zmienia nieco odcień w zależności od kąta padania światła. Znajdziemy tu trzy standardowe dla efektów typu chorus potencjometry RATE, DEPTH i INTENSITY. Pierwszy z nich odpowiada za prędkość zmian modulacji, drugi reguluje głębokość opóźnienia i intensywność efektu. Gałka INTENSITY pozwala na dobranie proporcji pomiędzy sygnałem czystym gitary a efektem chorusu.

Po podłączeniu daje się odczuć bardzo ciepła barwa efektu, który nie zmienia bazowego sygnału gitary. Rocktron Reaction Chorus to efekt wielogłosowy o niezwykle głębokim i transparentnym brzmieniu. Rozkładane akordy arpeggio brzmią bardzo rasowo i przypominają klasyczne brzmienia z lat 80., które oczywiście można znaleźć w wielu współczesnych produkcjach gitarowych. Przy odkręceniu gałki RATE pojawia się ładny efekt typu Leslie. Przy współpracy zaś z barwą przesterowaną Reaction Chorus najlepiej sprawdza się wpięty za kostką typu overdrive/distortion lub w pętli wzmacniacza.

Barwy solowe przy niezbyt dużym poziomie miksu, czyli ustawienia INTENSITY, nabierają szerokości i zabarwienia znanego chociażby z wczesnych nagrań Steve’a Lukathera. Warto zwrócić uwagę na niewielki pobór prądu na poziomie 15 mA, co pozwala na stosunkowo długą pracę przy zasilaniu z baterii.

Reaction Phaser


Phaser Rocktrona już bardziej uproszczony być nie mógł. Intensywny pomarańczowy kolor wykończenia klapki otworu baterii ładnie komponuje się z jedyną czarną gałką potencjometru SPEED, za pomocą której ustalamy prędkość efektu i nie musimy martwić się o nic więcej. Można powiedzieć, że jest to jednocześnie wadą i zaletą. Z jednej strony obsługa Phasera jest bardzo prosta, szczególnie przy grze na scenie, ale musimy zdać się na fabryczne ustawienie innych parametrów.

Nie jest to problemem, ponieważ szybko możemy przekonać się o brzmieniu efektu. Wystarczy podłączyć kostkę do wzmacniacza, pokręcić gałką SPEED, i już wiemy niemal wszystko o urządzeniu. U mnie Phaser Rocktrona przeszedł ten prosty test pozytywnie - bardzo ładnie odnajduje się we wszelkich zagrywkach funkowych, a paletę możliwych do osiągnięcia barw można kształtować, dodatkowo włączając go przed sekcję preampu lub za nią.

Reaction Phaser włączony na początku łańcucha daje bardziej zdecydowany i agresywny efekt, który jest już dużo bardziej wygładzony za sekcją przedwzmacniacza. Ładnie brzmią tu lekko przesterowane, tłumione pojedyncze dźwięki podkładowe czy mocniejsze barwy solowe. Co ważne, efekt nie zmienia za bardzo brzmienia podstawowego, a wyłączanie True Bypass działa tu wręcz wzorowo.

Podsumowanie


Po raz kolejny możemy przekonać się o profesjonalnej jakości brzmienia efektów Rocktrona z serii Reaction. Zarówno Chorus, jak i Phaser oferują klasyczny analogowy sound dostępny od razu po podłączeniu do wzmacniacza. Dodatkowo ciekawy wygląd oraz niezwykle solidne wykonanie przy atrakcyjnej cenie czynią z tych kostek niezwykle konkurencyjne urządzenia, i to nie tylko w swojej klasie cenowej.

 regulatory Chorus: RATE , DEPTH, INTENSITY
regulatory Phaser: SPEED
przyłącza: INPUT, OUTPUT , DC 9 V
bypass: True
zasilanie: DC 9V (bateria lub zasilacz)
wymiary: 125x78x61mm (WxSxG)
waga: 0,7 kg
Piotr Szarna

Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Posłuchaj Testowany sprzęt
Posłuchaj Testowany sprzęt
Dystrybutor