ROCKTRON Reaction Dynamic Filter

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki ROCKTRON
Testy
2011-06-08
ROCKTRON - Reaction Dynamic Filter

Amerykańska firma Rocktron od wielu lat zajmuje się produkcją profesjonalnego sprzętu gitarowego i ma już bardzo dobrze ugruntowaną pozycję na rynku. Historia tej firmy, powołanej do życia przez Boba Wellera, sięga 1983 roku.

Bob, wykorzystując swoje doświadczenie w branży muzycznej, skupił się na produkcji efektów oraz wzmacniaczy gitarowych. Legendarna już bramka szumów Hush czy zaprezentowany w 1992 roku multiefekt Rocktron Intellifect wykorzystujący jako jeden z pierwszych 24-bitowy cyfrowy procesor efektów, to tylko niektóre z wielokrotnie nagradzanych przez przemysł muzyczny urządzeń firmy.

Obecnie większość produkcji odbywa się poza granicami USA, jednak dzięki ciągłemu rozwojowi i projektowaniu urządzeń przez amerykańskich muzyków oraz restrykcyjnej kontroli jakości Rocktron gwarantuje niezwykle wysoką jakość wykonania i brzmienia. Wśród szerokiej gamy produktów prym wiodą efekty gitarowe zarówno w wersjach rack, jak i w formie stompboxów. Tym razem do testu trafił bardzo oryginalny efekt Dynamic Filter należący do nowej generacji kostek podłogowych - serii Rocktron Reaction.

Budowa


Dynamic Filter zamknięty jest w bardzo solidnej, metalowej obudowie pokrytej metalizowanym, grafitowym lakierem. Gruba guma, która umieszczona została na pedale przełącznika, zapewnia pewne załączanie efektu, a dosyć duża waga powoduje bardzo stabilne przyleganie efektu do podłoża. W środkowej części obudowy znajduje się wykończona w różowopomarańczowym kolorze klapka z logo serii i nazwą efektu, zasłaniająca otwór baterii 9V. Dwie, wykręcane ręką śrubki zapewniają bardzo łatwą jej wymianę.

Na górze znajdziemy dwa czarne, metalowe pokrętła SENSITIVITY i LEVEL, pomiędzy którymi umieszczony jest przełącznik DISTORTION. Efekt dysponuje przełączaniem typu True Bypass, które zapewnia całkowicie transparentny, czysty sygnał gitary przy wyłączeniu. Działanie kostki sygnalizowane jest parą jasnych, świecących na niebiesko diod umieszczonych na przodzie komory baterii. Dopełnieniem są standardowe gniazda OUTPUT i INPUT oraz gniazdo zewnętrznego zasilania DC 9V.

Możliwości i brzmienie


Rocktron Reaction Dynamic Filter to dosyć nietypowe urządzenie produkujące unikalny rodzaj efektu. Nazwa mówi nam tu stosunkowo niewiele, więc spróbujmy rozjaśnić nieco tę zagadkę. Efekt przeznaczony jest zarówno dla gitarzystów, jak i basistów, my skupimy się tu na tej pierwszej kategorii muzyków. Dynamic Filter wykorzystuje zmianę wysokości dźwięku oraz jego harmonicznych w zależności od siły uderzenia w struny. Im mocniej uderzymy w struny, tym wyższe pojawią się składowe częstotliwości w brzmieniu.

Na barwie czystej można uzyskać bardzo ciekawy efekt przy graniu akordów, przypominający nieco touch-wah, ale zabarwiony dodatkowo zmianami fazy i wysokości. Potencjometr SENSITIVITY określa bazową częstotliwość, z której filtr rozpoczyna zmiany, a także reakcję na atak kostką. Najbardziej obrazowe będą tu nagrane próbki brzmieniowe.

Szczególną kreatywność i możliwość uzyskania unikalnych brzmień efekt pokazuje przy graniu solowym na barwach przesterowanych, tym bardziej że inaczej zachowuje się wpięty przed preamp, a inaczej w pętli efektów wzmacniacza. Przy rozkręconym potencjometrze SENSITIVITY słyszalne jest ekspresyjne brzmienie zmieniające charakter i wysokość pod wpływem dynamiki gry. Co ważne, osiągany efekt jest bardzo ciekawy i muzykalny, a zastosowanie różnego ustawienia potencjometru, rodzaju i nasycenia gainu wzmacniacza oraz sposobu gry pozwala na znalezienie bardzo wielu różniących się od siebie barw. Potencjometr LEVEL określa poziom od subtelnego do bardziej agresywnego efektu. Przycisk DISTORTION przesterowuje dodatkowo zmiany harmoniczne oraz zmienia charakter brzmienia na znacznie bardziej "syntezatorowe".

Rocktron Reaction Dynamic Filter jest też doskonałym rozszerzeniem arsenału brzmienia dla basistów. Niskie ustawienie potencjometru SENSITIVITY dostarcza oryginalnych, funkowych barw przypominających efekt arpeggio sterowany za pomocą dynamiki gry. Osobiście Dynamic Filter określiłbym jako bardzo udane połączenie reagującego na siłę uderzenia efektu wah z ciekawą odmianą syntezatorowych barw gitarowych.

Podsumowanie


Rocktron Reaction Dynamic Filter jest niewątpliwie efektem dla poszukujących muzyków, pozwalającym wprowadzić do arsenału typowych barw całkiem nowe, kreatywne brzmienia, które pozwolą na pofolgowanie własnej wyobraźni i stworzenie unikalnych, bardzo ciekawych barw gitarowych. Na dokładkę mamy tu niezwykle solidne i atrakcyjne cenowo wykonanie renomowanej firmy, która znana jest z pionierskich i docenionych przez rzesze profesjonalistów konstrukcji.

regulatory: SENSITIVITY, LEVEL, DISTORTION ON/OFF
przyłącza: INPUT, OUTPUT, DC 9V
bypass: True
zasilanie: DC 9V (bateria lub zasilacz)
wymiary: 125×78×61mm (W×S×G)
waga: 0,7kg


Piotr Szarna

Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Posłuchaj Testowany sprzęt
Dystrybutor