XOTIC BB Preamp

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki XOTIC
Testy
2009-03-05
XOTIC - BB Preamp

Xotic to amerykańska manufaktura, która w ciągu ostatnich lat swoimi produktami podbiła serca i muzyczne umysły najbardziej uznanych gitarzystów.

Firma znana jest z efektów gitarowych, które nie zastępują oryginalnego brzmienia instrumentu, ale doskonale się z nim stapiają, wzbogacając go w bardzo naturalny sposób. Prezentacje wideo - które od kilku lat można znaleźć na witrynie internetowej producenta w wykonaniu takich znakomitych muzyków, jak Scott Henderson czy Andy Timmons - już dawno temu zaostrzyły mój apetyt na posiadanie przynajmniej jednego z tych efektów. Jestem przekonany, że nie tylko ja nabrałem na nie ochoty... Wystarczy spojrzeć na pedalboardy wielu profesjonalnych gitarzystów, również na naszym podwórku. Oczywiście mowa tu przede wszystkim o kostkach RC Booster, AC Booster i BB Preamp, które wreszcie dostępne są oficjalnie na naszym rynku.

BUDOWA

Na początek rozszyfrujmy te tajemnicze skróty - RC, AC i BB. Otóż pierwsze dwie kostki to boostery służące do podbicia sygnału gitary i dopalenia brzmienia wzmacniacza. RC znaczy w zasadzie "really clean", czyli naprawdę czysty, AC to "almost clean" - prawie czysty. Jak można się domyślić, chodzi tu ilość gainu możliwego do uzyskania za pomocą każdej z tych kostek (choć AC Booster wyłamuje się z powyższej definicji, oferując całkiem spory poziom przesterowania). BB zaś oznacza "blues breaker", czyli w dosłownym tłumaczeniu - łamacz bluesa.

Xotic BB Preamp jest to w zasadzie efekt typu overdrive, ale dzięki zastosowaniu w obwodzie stopnia przedwzmacniacza doskonale sprawdza się też jako typowy clean booster. Wszystkie te efekty zamknięte są w małych, lecz bardzo solidnych metalowych obudowach, i tak: RC w obudowie w kolorze białym, AC - żółtym i BB- ciemnopomarańczowym, a pracę ich sygnalizują diody - niebieska dla RC Boostera i czerwone dla dwóch pozostałych.

Wszystkie posiadają takie same pokrętła regulacyjne: VOLUME, GAIN, TREBLE i BASS. Bardzo wytrzymały przełącznik typu true bypass zapewnia całkowitą przezroczystość brzmieniową w momencie, kiedy efekt jest wyłączony. Kostki zasilane są baterią 9V lub stabilizowanym zasilaczem. Jedyną niedogodnością jest konieczność odkręcenia spodu obudowy w celu dokonania wymiany baterii. Po bokach znajdziemy gniazda wejścia i wyjścia oraz zasilania 9V DC. Warto tu wspomnieć, że wszystkie efekty firmy Xotic wykonywane są ręcznie.

BRZMIENIE

Dotarliśmy do najbardziej interesującej części testu. Wszystkie trzy kostki, co jest często podkreślane przez ich użytkowników, są bardzo przezroczyste brzmieniowo. Oznacza to, że oryginalny charakter barwy gitary przy załączonym efekcie jest cały czas bardzo dobrze słyszalny. Cechą wspólną tego tria jest też bardzo dobra dynamika i znakomite odwzorowanie niuansów artykulacyjnych. Sprawdźmy zatem, czy powyższa opinia pokryje się z wynikami testu.

BB PREAMP

Pomarańczowy Xotic BB Preamp oferuje najszerszy zakres możliwych do uzyskania brzmień. Można powiedzieć, że niejako łączy możliwości obu wyżej opisanych kostek. Wspaniale sprawdza się zarówno jako booster, jak i samodzielny efekt overdrive/distortion. Wielkość gainu jest porównywalna z AC Boosterem, ale przy maksymalnym odkręceniu uzyskujemy bardziej tłusty przester o jeszcze lepszym sustainie i większej kompresji.

Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie tu działanie korekcji, a szczególnie potencjometru BASS. Po dodaniu niskich częstotliwości dźwięk zyskuje bardzo ciepły, niski środek, który absolutnie nie jest zamulony. Przy gainie w okolicach "godz. 8.00" uzyskujemy czystą barwę o charakterze niemal trójwymiarowym.

Zakres użytecznej regulacji korekcji jest niesamowity. Przy regulatorach TREBLE i BASS ustawionych na "godz.15.00" mamy zarówno krystaliczną, wysoką górę, jak i ciepły, czytelny bas. Wraz ze zwiększaniem gainu uzyskujemy słodki overdrive przypominający charakterem brzmienie półprzesterowane Andy’ego Timmonsa, który szczególnie upodobał sobie BB Preamp. Oczywiście należy wziąć poprawkę na inne wzmacniacze, gitary, no i na samego Andy’ego. Doskonała jest także reakcja na niuanse dynamiczne i artykulacyjne, a dźwięk jest bardzo plastyczny. Poza świetną barwą przesterowaną efekt ten jest w stanie znacząco wzbogacić i ożywić czysty kanał naszego wzmacniacza.

Zwiększając gain powyżej 70 procent uzyskujemy już tylko większą kompresję, ale w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu. Nawet przy maksymalnym ustawieniu cały czas słyszalny jest charakter pickupów i gitary. Nie jest to często spotykana cecha nawet wśród podobnych efektów z najwyższej półki. Muszę jednak zaznaczyć, że mimo wszystko Xotic BB Preamp należy bardziej do rodziny overdrive niż distortion, ale dzięki wspaniałemu sustainowi i bardzo muzycznej kompresji sprawdza się także w solowych brzmieniach z mocnym gainem.

PODSUMOWANIE

Testowane efekty firmy Xotic to jedne z najlepszych kostek typu booster i overdrive, z jakimi miałem do czynienia. Adresowane są przede wszystkim do gitarzystów, którzy szukają inspirujących brzmień o najwyższej jakości. RC dodaje wspaniałą prezencję do czystej barwy gitary, AC zapewnia ciepły overdrive i śpiewną barwę solową, Xotic BB Preamp jest klasą samą w sobie i łączy cechy swoich braci - a zatem wszystko na najwyższym światowym poziomie.

Dzięki znakomitej aktywnej korekcji basów i tonów wysokich bardzo łatwo jest dopasować charakterystykę brzmieniową do każdego rodzaju gitary czy wzmacniacza, chociaż wydaje mi się, że kostki te trochę lepiej współpracują z pickupami typu single-coil.

I na koniec trzeba wspomnieć o tym, że efekty te mogą ze sobą współpracować, przy czym RC może podbijać sygnał AC Boostera lub BB Preampu, dając wspaniałe rezultaty i naprawdę mocne, nasycone barwy przesterowane. Jestem przekonany, że nie tylko nie można żałować zakupu takich efektów, ale są to produkty, dzięki którym niemal z dnia na dzień można stać się jeszcze lepszym gitarzystą.

Piotr Szarna

impedancja wejściowa: 500kOhm; impedancja wyjściowa: 10kOhm; regulatory: VOLUME, GAIN, TREBLE, BASS; bypass: true; zasilanie: bateria 9V lub zasilacz; pobór prądu: 6mA; wymiary: 112×60×50mm (W×S×G); waga: 280g


Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Posłuchaj Testowany sprzęt
Dystrybutor