XOTIC AC Booster

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki XOTIC
Testy
2009-03-05
XOTIC - AC Booster

Xotic to amerykańska manufaktura, która w ciągu ostatnich lat swoimi produktami podbiła serca i muzyczne umysły najbardziej uznanych gitarzystów.

Firma znana jest z efektów gitarowych, które nie zastępują oryginalnego brzmienia instrumentu, ale doskonale się z nim stapiają, wzbogacając go w bardzo naturalny sposób. Prezentacje wideo - które od kilku lat można znaleźć na witrynie internetowej producenta w wykonaniu takich znakomitych muzyków, jak Scott Henderson czy Andy Timmons - już dawno temu zaostrzyły mój apetyt na posiadanie przynajmniej jednego z tych efektów. Jestem przekonany, że nie tylko ja nabrałem na nie ochoty... Wystarczy spojrzeć na pedalboardy wielu profesjonalnych gitarzystów, również na naszym podwórku. Oczywiście mowa tu przede wszystkim o kostkach RC Booster, AC Booster i BB Preamp, które wreszcie dostępne są oficjalnie na naszym rynku.

BUDOWA

Na początek rozszyfrujmy te tajemnicze skróty - RC, AC i BB. Otóż pierwsze dwie kostki to boostery służące do podbicia sygnału gitary i dopalenia brzmienia wzmacniacza. RC znaczy w zasadzie "really clean", czyli naprawdę czysty, AC to "almost clean" - prawie czysty. Jak można się domyślić, chodzi tu ilość gainu możliwego do uzyskania za pomocą każdej z tych kostek (choć Xotic AC Booster wyłamuje się z powyższej definicji, oferując całkiem spory poziom przesterowania).

BB zaś oznacza "blues breaker", czyli w dosłownym tłumaczeniu - łamacz bluesa. BB Preamp jest to w zasadzie efekt typu overdrive, ale dzięki zastosowaniu w obwodzie stopnia przedwzmacniacza doskonale sprawdza się też jako typowy clean booster. Wszystkie te efekty zamknięte są w małych, lecz bardzo solidnych metalowych obudowach, i tak: RC w obudowie w kolorze białym, AC - żółtym i BB - ciemnopomarańczowym, a pracę ich sygnalizują diody - niebieska dla RC Boostera i czerwone dla dwóch pozostałych.

Wszystkie posiadają takie same pokrętła regulacyjne: VOLUME, GAIN, TREBLE i BASS. Bardzo wytrzymały przełącznik typu true bypass zapewnia całkowitą przezroczystość brzmieniową w momencie, kiedy efekt jest wyłączony. Kostki zasilane są baterią 9V lub stabilizowanym zasilaczem. Jedyną niedogodnością jest konieczność odkręcenia spodu obudowy w celu dokonania wymiany baterii. Po bokach znajdziemy gniazda wejścia i wyjścia oraz zasilania 9V DC. Warto tu wspomnieć, że wszystkie efekty firmy Xotic wykonywane są ręcznie.

BRZMIENIE

Dotarliśmy do najbardziej interesującej części testu. Wszystkie trzy kostki, co jest często podkreślane przez ich użytkowników, są bardzo przezroczyste brzmieniowo. Oznacza to, że oryginalny charakter barwy gitary przy załączonym efekcie jest cały czas bardzo dobrze słyszalny. Cechą wspólną tego tria jest też bardzo dobra dynamika i znakomite odwzorowanie niuansów artykulacyjnych. Sprawdźmy zatem, czy powyższa opinia pokryje się z wynikami testu.

AC BOOSTER

Jest to efekt pierwotnie zaprojektowany jako dopalacz wzmacniacza Vox AC30. Po kilku latach doświadczeń konstruktorzy dodali więcej gainu i aktywną korekcję, dzięki czemu powstał ten naturalnie i ciepło brzmiący overdrive i booster. Porównałbym go do efektu Tube Screamer, od którego - moim zdaniem - jest znacznie lepszy i bardziej użyteczny.

Walory brzmieniowe tej żółtej kostki i słynną już przezroczystość brzmienia docenił sam Eric Johnson. Przy małym gainie (gałka w okolicach "godz. 9.00") uzyskujemy lekkie przesterowanie, prawie nie zmieniając barwy. Bardzo użyteczna jest dwustopniowa korekcja, za pomocą której możemy ustawić wiele inspirujących kolorów gitarowego brzmienia. Przy zwiększeniu gainu otrzymujemy miękki, bardzo selektywny i doskonale reagujący na naszą grę drive o bardzo dobrym sustainie. W odróżnieniu od wymienionego wyżej efektu Ibaneza nie doświadczyłem tu zmiany środka częstotliwości, co mi osobiście bardzo odpowiada.

Xotic AC Booster doskonale współpracuje z potencjometrem VOLUME gitary - przy ściszaniu go barwa płynnie przechodzi z przesterowanej w czystą, jak to ma miejsce w dobrych wzmacniaczach lampowych.

Jako typowy overdrive AC odnajdzie się głównie w obszarach bluesowo-rockowych, ale nie można zapominać, że jest to przecież booster, który może nas przenieść do krainy cięższych brzmień. W praktyce, przy dopaleniu kanału przesterowanego wzmacniacza, sprawdza się on znakomicie. Jeśli chodzi o tego rodzaju zastosowanie, jest to zdecydowanie mój faworyt.

PODSUMOWANIE

Testowane efekty firmy Xotic to jedne z najlepszych kostek typu booster i overdrive, z jakimi miałem do czynienia. Adresowane są przede wszystkim do gitarzystów, którzy szukają inspirujących brzmień o najwyższej jakości. RC dodaje wspaniałą prezencję do czystej barwy gitary, Xotic AC Booster zapewnia ciepły overdrive i śpiewną barwę solową, BB jest klasą samą w sobie i łączy cechy swoich braci - a zatem wszystko na najwyższym światowym poziomie.

Dzięki znakomitej aktywnej korekcji basów i tonów wysokich bardzo łatwo jest dopasować charakterystykę brzmieniową do każdego rodzaju gitary czy wzmacniacza, chociaż wydaje mi się, że kostki te trochę lepiej współpracują z pickupami typu single-coil.

I na koniec trzeba wspomnieć o tym, że efekty te mogą ze sobą współpracować, przy czym RC może podbijać sygnał AC Boostera lub BB Preampu, dając wspaniałe rezultaty i naprawdę mocne, nasycone barwy przesterowane. Jestem przekonany, że nie tylko nie można żałować zakupu takich efektów, ale są to produkty, dzięki którym niemal z dnia na dzień można stać się jeszcze lepszym gitarzystą.

Piotr Szarna

impedancja wejściowa: 500kOhm; impedancja wyjściowa: 10kOhm; regulatory: VOLUME, GAIN, TREBLE, BASS; bypass: true; zasilanie: bateria 9V lub zasilacz; pobór prądu: 6mA; wymiary: 112×60×50mm (W×S×G); waga: 280g


Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Posłuchaj Testowany sprzęt
Dystrybutor