AGUILAR Agro

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki AGUILAR
Testy
2016-09-05
AGUILAR - Agro

Choć słowo "Agro" może budzić skojarzenia rolnicze, to efekt - w gruncie rzeczy - z uprawą ziemi ma niewiele wspólnego.

To jeden z sześciu kompaktowych efektów w ofercie Aguilara, pozostałe to: fuzz Fuzzistor, chorus Chorosaurus, podwójny envelope filter - Filter Twin, kompresor TLC Compressor, oktawer Octamizer. W tak zwanej "drobnicy" jest też preamp-dibox Tone Hammer z sześcioma gałkami i dwoma przełącznikami nożnymi w nieco większej obudowie niż wyżej wymienione. Z kolei Agro to... basowy drive.

W modelu Agro zastosowano układ przesterowujący sygnał zapożyczony ze wzmacniacza Aguilar AG 500, który w tamtej konstrukcji dawał szeroki zakres przesteru bez osłabiania niskiego pasma, co niestety czasem ma miejsce w przypadku gitary basowej, kiedy zniekształcenie słychać przede wszystkim w środkowym i górnym paśmie, a dół staje się zaledwie elementem tła. Obudowa złożona z dwóch elementów z grubej blachy stalowej malowanej proszkowo jest skręcona czterema śrubami umieszczonymi w bocznych ściankach. Gniazda wejścia, wyjścia i zasilania zamontowano w tylnej ściance, co ułatwia ułożenie efektów w pedalboardzie jeżeli dysponujemy kilkoma urządzeniami tego samego typu. Być może niektórzy użytkownicy będą narzekać, że gniazda są za blisko siebie, ale tak naprawdę wtyczki sobie nawzajem nie przeszkadzają, zresztą w większości konsolet gniazda, czy nawet w wielu wzmacniaczach gitarowych gniazda na tylnym panelu często są ustawione jeszcze ciaśniej.

Cztery potencjometry z gumowanymi gałkami odpowiadają za następujące regulacje: LEVEL - poziom wyjściowy sygnału, SATURATION - nasycenie, czy może raczej poziom przesterowania, PRESENCE - filtr prezencji do kontroli pasma powyżej 4 kHz w zakresie -20 do +6 dB, CONTOUR - korekcja częstotliwości środka w paśmie około 900Hz. Niebieska kontrolka zasilania jest nieco z boku osi symetrii, za to idelanie pasuje jako kropka nad "i" w namalowanym logotypie. Niżej umieszczono solidny wyłącznik nożny działający w układzie true bypass. Regulacja prezencji ułatwia podkreślenie ataku i uwypuklenie artykulacji nawet w przypadku mocnego przesterowania. Kontrola środka pasma umożliwia uzyskanie mocno skonturowanego brzmienia albo charkotliwej barwy z mocnym środkiem. Tego typu dwupasmowy układ korekcji jest bardzo łatwy w obsłudze, a brak regulacji dołu specjalnie nie przeszkadza - ważne jest to, że basu nie brakuje i nawet przy mocniejszym przesterowaniu utrzymuje on czytelność.

Efekt dysponuje sporym zapasem czułości, jednak najlepiej brzmi w niezbyt radykalnych ustawieniach - jego domeną są brzmienia typu overdrive zmierzające w kierunku mocno wysterowanego wzmacniacza lampowego - gitara basowa uzyskuje żywy, organiczny growl. Mocniejsze rozkręcenie przesteru daje brzmienia bardziej skompresowane idące w kierunku fuzz boxa, jednak jeśli ktoś lubi takie klimaty, lepiej zaopatrzyć się z typowy fuzz box - chociażby Aguilar Fuzzistor.

Sprawdzanie tego efektu pod kątem znalezienia ewentualnych wad to jak szukanie dziury w całym. Przester jest świetnie wykonany i brzmi zawodowo - dół pasma nie ulega osłabieniu ani zamuleniu, środek może być wycofany bądź podkreślony dając agresywny dźwięk z kąśliwym środkiem. Góra jest łatwa do opanowania, dźwięki są czytelne nawet przy mocnym przesterowaniu i szybkich tempach. Co więcej, dzięki świetnej kontroli prezencji efekt nie gubi charakteru instrumentu - grając np. na gitarze typu jazz bass, wciąż słychać, że jest to jazz bass, a nie charczący przesterem bas dowolnego typu. Agro sprawdza się również jako efektywny korektor poprawiający czytelność dźwięku bez jego zniekształcenia.

www.audiostacja.pl
www.aguilaramp.com

 

Regulacje: LEVEL, SATURATION,
PRESENCE, CONTOUR
Wyłącznik: True bypass
Zasilanie: 9 V (bateria, zasilacz)
Wymiary: 68 × 133 × 53 mm
Masa: 480 g

Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Dystrybutor