VOODOO LAB Tremolo

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki VOODOO LAB
Testy
2009-04-13
VOODOO LAB - Tremolo
Tym razem czeka nas prawdziwie szamańska uczta. I to w dodatku w starym dobrym stylu vintage
Po przesycie technologią cyfrową wiele osób zwraca się coraz bardziej w kierunku tych starych, sprawdzonych rozwiązań. Voodoo Lab to amerykańska firma, która od ponad dwudziestu lat zajmuje się profesjonalnym sprzętem elektronicznym dla gitarzystów. Są to w pełni analogowe, ręcznie wykonane z najwyższej jakości komponentów efekty, które doceniane są przez wielu profesjonalnych muzyków na całym globie. Do testu trafiło sześć flagowych kostek podłogowych Voodoo Lab. Trzy pierwsze (Analog Chorus, Micro Vibe i Tremolo) to efekty modulacyjne, a pozostałe (Proctavia, Sparkle Drive i Superfuzz) to kostki należące do grupy przesterów. Należy zaznaczyć, że mamy tu do czynienia z bardzo wiernymi reedycjami najbardziej poszukiwanych efektów vintage sprzed lat.

BUDOWA


Wszystkie efekty zamknięte są w bardzo solidnych i stosunkowo niewielkich obudowach. Każdy z nich wyposażony jest w pełny true bypass zapewniający przezroczystość brzmieniową w momencie, gdy efekt jest wyłączony, a także diodę sygnalizującą tryb pracy. Bardzo ciekawy jest design, doskonale pasujący do nazwy firmy. Krwisto czerwone logo Voodoo Lab kontrastuje z ciekawymi kolorami nazw modeli. Każda kostka ma też swój oryginalny wzór i kolor tła, które nadrukowane jest na czarnych obudowach. Gniazda INPUT, OUTPUT i zasilania 9V DC umiejscowione są na górnej ściance. Możliwe jest też zasilanie baterią 9V, przy wymianie której konieczne jest niestety odkręcenie czterech śrub mocujących spód obudowy. Przyjrzyjmy się dokładniej każdej z tych kostek.

TREMOLO


Efekt ten daje wrażenie zanikania i pojawiania się dźwięku, przy czym przejście między ciszą a sygnałem jest możliwe do regulowania w zakresie od twardego i szybkiego (tak jak w przypadku kostkowania staccato) do łagodnego niczym powolna zabawa potencjometrem głośności gitary. Voodoo Lab Tremolo bardzo wiernie odtwarza brzmienie efektu stosowanego w popularnych, vintage’owych wzmacniaczach lampowych. W obwodzie elektronicznym zastosowano identyczne komponenty, jakie były używane w starych konstrukcjach tego typu. Dwie gałki (SPEED i INTENSITY) regulują prędkość i intensywność tremolo.

Dodatkowo efekt posiada gałkę regulacji nachylenia SLOPE, która pozwala dopasować brzmienie od tradycyjnych, delikatnych przebiegów trójkątnych do bardziej agresywnych, kwadratowych kształtów fal tremolo, choć miałem tu pewne problemy, by na szybko znaleźć właściwe ustawienie tego parametru. Bardzo użyteczna jest gałka VOLUME odróżniająca produkt Voodoo Lab od innych efektów tremolo, która pozwala na ewentualne podbicie lub zmniejszenie poziomu wyjściowego, dzięki czemu możliwe jest schowanie lub lepsze podkreślenie efektu w miksie. Brzmienie kostki Voodoo Lab Tremolo, jak na typowo analogowy efekt przystało, jest bardzo ciepłe i nie koloruje oryginalnej barwy gitary. Uwagę zwraca naprawdę szeroki zakres prędkości i intensywności - od ustawień bardzo wolnych i subtelnych aż do efektu "karabinu maszynowego". W przypadku barwy przesterowanej, aby uzyskać ten charakterystyczny, szybki i urywany dźwięk, konieczne jest umieszczenie efektu Tremolo za kostką overdrive/ distortion lub w pętli wzmacniacza działającego na kanale drive.

PODSUMOWANIE


Przeprowadzony test pokazał bardzo dobre walory brzmieniowe i różnorodność w pełni analogowych konstrukcji Voodoo Lab, które nierzadko prezentują nawet nieco ulepszone wersje oryginałów. Jestem pewien, że wielu gitarzystów, którzy szczególnie cenią sobie vintage’owe, analogowe brzmienie, chciałoby mieć kilka takich efektów w swoim arsenale. Wśród producentów najwyższej jakości kostek podłogowych konkurencja nie jest mała, ale firma Voodoo Lab broni się tu znakomicie, prezentując profesjonalne, analogowe efekty w naprawdę atrakcyjnych cenach.

Piotr Szarna
 
technologia:
analogowa
bypass: true
zasilanie:
bateria 9V lub zasilacz
pobór prądu: 50mA
wymiary:
120×95×35mm (S×W×G)Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6