TC ELECTRONIC PolyTune Clip

Rodzaj sprzętu: Akcesoria

Pozostałe testy marki TC ELECTRONIC
Testy
2015-10-22
TC ELECTRONIC - PolyTune Clip

TC Electronic PolyTune zaprezentowany po raz pierwszy na targach NAMM w 2010 roku był prawdziwą rewolucją wśród gitarowych tunerów i wyznaczył standardy dla tego typu urządzeń na następne lata.

Rodzina PolyTune od tego czasu doczekała się już kilku modeli, od wersji mini i czarnych odmian Noir, po udoskonaloną wersję PolyTune2, która w ostatniej odsłonie Black Light otrzymała ultra jasny, biało- -niebieski wyświetlacz. Tunery prezentują niedościgłą precyzję, rozbudowane funkcje i możliwość jednoczesnego strojenia wszystkich sześciu strun gitary (nazwa Poly mówi właśnie o polifonicznym trybie). Coraz bardziej gitarzyści cenią sobie też swobodę strojenia w dowolnym miejscu na scenie (również poza nią bez potrzeby podpinania kabla), o czym świadczy cała masa powstałych w ostatnich latach stroików przypinanych za pomocą klipsu do główki instrumentu.

Naprzeciw tym potrzebom wyszedł duński producent, prezentując ostatnio PolyTune Clip - pierwszy na świecie polifoniczny tuner na klipsie. Jednocześnie jest to najbardziej zaawansowany i precyzyjny tuner gitarowy dostępny obecnie na rynku, perfekcyjnie łączący najnowsze technologie TC ze znakomitą funkcjonalnością i estetyką wykonania.

PolyTune Clip umieszczony został w bardzo poręcznej, prostokątnej i efektownie prezentującej się białej obudowie a dopracowany, solidny stalowy klips zapewnia stabilną pozycję tunera na główce. Za wskazanie odpowiada niezwykle czytelny wyświetlacz o znanej już, zielono-czerwonej kolorystyce. Nowością jest tu obracający się automatycznie obraz - w zależności czy zamontujemy tuner z przodu czy z tyłu główki - podobnie jak to ma miejsce z obracającym się ekranem w smartfonach.

Do dyspozycji mamy obsługiwanych cyklicznie przyciskiem Tune aż 13 opcji strojenia - pierwszych pięć obniża kolejno strój o półtonu (aż do B), a pozostałe 7 przeznaczone są dla kapodastra (zakładanego od 1 do 7 progu). Nie mamy tu strojenia drop D obecnego w PolyTune2, ale strunę E obniżamy i stroimy do D w kilka sekund w klasycznym trybie chromatycznym. Tuner po przełączeniu może pracować też w trybie dla gitary basowej, nie mamy wtedy już opcji strojenia polifonicznego. PolyTune Clip oferuje kalibrację do częstotliwości wzorcowej pomiędzy 435 a 445Hz. Wskazania na wyświetlaczu możemy obserwować w dwóch trybach - Needle to klasyczna, diodowa wskazówka zwalniająca bieg wraz ze zbliżaniem się do strojonego dźwięku - centralnie położona zielona kreska oznacza nastrojoną strunę. Stroik oferuje tu dokładność +/- 0,5 centa, jednak na pokładzie mamy jeszcze ulepszony tryb stroboskopowy, gdzie TC Electronic zbliżyło się do obłędnej dokładności +/- 0,02 centa (PolyTune 2 oferuje +/- 0,1 centa), choć chyba ma to pokazać głównie możliwości technologiczne producenta.

Najważniejsze to jak tuner wypada w praktyce, a tu już PolyTune Clip sprawdza się wyśmienicie. Konstrukcja mocno i stabilnie trzyma się główki, a po zamontowaniu z tyłu (trzeba powiedzieć, że tego typu przypinane stroiki od frontu raczej nie wzbogacają wizualnie główki) obraca automatycznie obraz. Klip ma gumowane zakończenia zabezpieczające lakier a znakomicie czytelny wyświetlacz zapewnia odczyt w każdych warunkach. Wspomnijmy, że w przeciwieństwie do PolyTune 2 jasność nie dostosowuje się do warunków oświetlenia, ale to byłaby już zbytnia ekstrawagancja. Precyzja i szybkość strojenia stoi na najwyższym poziomie, a tuner sam przełącza się z trybu chromatycznego dla pojedynczych strun do trybu polifonicznego, który obsługuje się bardzo intuicyjnie. Docenić go można szczególnie przy ustawianiu mostka Floyd Rose, gdzie przy kręceniu jednym kluczem inne struny jednocześnie zmieniają swoją wysokość. Tu od razu widzimy wszystkie sześć strun i korygujemy błyskawicznie ustawienia kluczami na główce, bez potrzeby mozolnego sprawdzania każdej struny po kolei.

Jedynym minusem jest, podobnie jak każdego tunera na klipsie, możliwość łatwiejszego zagubienia, choć biały kolor i zgrabne, kartonowe pudełeczko, w którym można wygodnie przenosić stroik TC znacznie zmniejszają takie ryzyko. W komplecie otrzymujemy jeszcze voucher z numerem do pobrania bezpłatnej wtyczki na komputer PolyTune Plug-in.

TC Electronic PolyTune Clip to kolejna rewolucja duńskich inżynierów, oferująca bezsprzecznie najlepszy obecnie gitarowy tuner montowany na klipsie, zarówno pod względem wykonania, funkcjonalności, jak i precyzji oraz szybkości działania. Można jeszcze przy okazji dodać, że jest to też najlepszy tuner polifoniczny dostępny obecnie na rynku.

www.soundtrade.pl
www.tcelectronic.com

 

tryby: Guitar, Bas, Needle, Strobo
opcje strojenia: do 5 tonów w dół, 7
trybów capo
zakres strojenia: A0 (27.5 Hz) do C8
(4186 Hz)
częstotliwość referencyjna: 435 do
445 Hz (co 1 Hz)
dokładność: +/-0,5 centa Needle,
+-0,02 centa Strobo
wymiary: 25 × 60 × 28mm (S×W×G)
waga: 32 g (z baterią)
w zestawie: bateria CR2032, czas
pracy 18 godzinWynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
6
Jakość / Cena:
6
Dystrybutor