Atheist w Agonia Records

Newsy
Atheist w Agonia Records

Legendarny amerykański zespół Atheist podpisał umowę wydawniczą z Agonia Records. Nowy album, będący następcą "Jupiter" z 2010, ukaże się w drugiej połowie 2018 roku.

Atheist jest uznawany z prekursora i twórcę technicznego death metalu. Formacja powstała w 1988 roku z inicjatywy perkusisty Steve Flynna oraz wokalisty i gitarzysty Kelly Shaefera.

Razem z takimi zespołami jak Death i Cynic, Atheist zdefiniował brzmienie, które po dziś dzień stanowi trzon złożonego, progresywnego nurtu w death metalu, określanego współcześnie jako "Progresywny / Techniczny Death Metal". Formacja zawdzięcza swój status debiutanckiemu albumowi, "Piece Of Time" (1989) oraz jego następcy, "Unquestionable Presence" (1991). Oba te albumy są uznawane za punkty przełomowe w historii gatunku i oba zostały nagrane w sławnym Morrisound Studios, z kultowym producentem Scottem Burnsem za konsolą. W tym samym studiu powstało wiele przełomowych dla metalu płyt lat '90, w tym albumy takich formacji jak Sepultura, Obituary, Death, Deicide, Morbid Angel czy Cannibal Corpse.

Wspomniane albumy Atheist charakteryzowały się niespotykaną jak na tamte czasy intensywnością i poziomem muzycznym. Atheist stworzył coś co wyróżniało go na tle dopiero co powstającej, deathmetalowej sceny. Niestety, w czasie gdy rosła międzynarodowa rozpoznawalność formacji, doszło do tragedii. Podczas północnoamerykańskiej trasy ze szwedzkim Candleamass, bus zespołu miał wypadek na autostradzie w okolicach Nowego Orleanu. W wypadku zginął basista grupy, Roger Patterson. Jakiś czas później został on zastąpiony przez innego utalentowanego basistę, Tony'ego Choy'a (wcześniej członka Cynic), wraz z którym, w niecałe 40 dni został nagrany trzeci album, "Elements". Za jego produkcję odpowiadał wieloletni współpracownik Franka Zappy, Mark Pinske. Był to ostatni album nagrany przed ostatecznym rozpadem zespołu, które trwało 17 lat.

Współczesne zespoły wykonujące techniczny death metal, takie jak Necrophagist, Obscura, Gorod czy Fallujah, są produktem brzmienia, które stworzył Atheist na początku lat '90. Jego wpływ na gatunek wytyczył wiele nowych ścieżek. Reaktywując się po 17 latach, w 2006, formacja otrzymała entuzjastyczne recenzje za występny na festiwalach, takich jak Wacken Open Air w Niemczech czy Hellfest we Francji, co z kolei skłoniło ją do nagrania nowego albumu. Początkowo niechętnie, Shafer i Fynn spotkali się po latach w sali prób, by odkryć, że formuła zespołu nadal żyje i ma się dobrze. W efekcie powstał album "Jupiter", który ukazał się w 2010 i posiadał wszystkie elementy charakterystyczne dla Atehist, co dodatkowo podkreśliło ich unikalny styl.

Współcześnie trzon kapeli nadal stanowią oryginalni założyciele, Kelly Shaefer oraz Steve Flynn. Mają oni zamiar kontynuować i rozwijać kierunek obrany przez nich jeszcze w latach '80, jednocześnie definiując gatunek - który sami zapoczątkowali - na nowo. Nowemu albumowi, który ukaże się w 2018 roku, będą towarzyszyć trasy koncertowe w Ameryce Północnej i w Europie.

Skład:
Kelly Shaefer (wokal)
Steve Flynn (perkusja)
Chris Martin (gitara)
Jason Holloway (gitara)

 

Powiązane artykuły