ORTEGA RUPR-IVY

Rodzaj sprzętu: Pozostałe

Pozostałe testy marki ORTEGA
Testy
2019-05-17
ORTEGA - RUPR-IVY

Założona w 1994 roku marka Ortega Guitars nieustannie rozwija się, a obok bardzo szerokiej i różnorodnej oferty gitar klasycznych, prym wiodą ukulele, które w ciągu ostatnich lat niezwykle rozrosły się w katalogu niemieckiej marki, i obecnie tworzą chyba najciekawszą, najbardziej zróżnicowaną i kolorową ofertę ukulele dostępną na rynku.

Potwierdzeniem ostatniego członu jest nowa seria Prism, wyróżniająca się wyjątkowym designem i kolorystyką – w teście gościmy pięknie prezentujący się model Ortega RUPR-IVY. Dodajmy, że Ortega Guitars na tegorocznych, zimowych targach NAMM 2019 otrzymała nagrodę ‘Best In Show”, m.in. za dwugryfowy model ukulele Hydra.

Ortega RUPR-IVY należy do serii Prism, której hasłem przewodnim jest ‘pokoloruj swój świat’. W serii dostępne są trzy modele wyróżniające się efektownym, cieniowanym wykończeniem wykonanych z wzorzystego klonu płomienistego korpusów. Testowany, tenorowy model to wykończenie na wysoki połysk mieniące się odcieniami zieleni, a seria Prism oferuje jeszcze dwie wersje: trójkolorową RUPR-TRI (czerwony-żółty-zielony) oraz RUPR-TQB, czyli tequila burst fade – przechodzący płynnie od żółtej tonacji do czerwieni.

BUDOWA

Tył z wyjątkowo wzorzystą fakturą płomienistego klonu posiada identyczną kolorystykę jak na płycie wierzchniej. Top korpusu otacza efektowny binding z kolorowej imitacji abalonu uzupełnionej ciemnym paskiem orzecha, abalonem wykończona jest też rozeta wokół otworu rezonansowego. Klonowy gryf pokryty z tyłu zielonym lakierem o wysokim połysku zaopatrzony jest w orzechową podstrunnicę z 18 progami, a główka z nakładką z klonu płomienistego posiada zielone wykończenie idealnie korespondujące z korpusem. Przykręcono tu po obu stronach cztery złote klucze, a szczyt zdobi logo marki. Całość dopełnia mostek Ortega UKE z orzecha, a menzura mierzy 432 mm. Ukulele z serii Prism są wyposażone w struny Ortega Guitars UWNY- 4-TE i darmowy pokrowiec typu deluxe, w którym bezpiecznie i wygodnie możemy przenosić instrument.

WRAŻENIA

W przypadku testowanego ukulele RUPR-IVY, jak i całej serii Prism, nie da się przejść obojętnie i nie zauroczyć oryginalnym i bardzo ładnym wykończeniem w zielonym, cieniowanym wykończeniu. Efekt wzmacnia korpus z klonu płomienistego uzupełniony abalonowym bindingiem i rozetą, szczególnie efektownie prezentujący na tylnej płycie. Wykończenie i spasowanie jest bardzo staranne, a tenorowa menzura idealnie sprawdza się w rękach dorosłej osoby, choć i dzieci nie będą miały najmniejszych problemów z grą na tym instrumencie.

Większy rozmiar skutkuje głośnym, dźwięcznym brzmieniem o zaskakującej, wyrównanej projekcji z dynamicznym niższym środkiem, który można nazwać tu basem, i przyjemną, okrągłą górą, zapewniającą wysoką selektywność w akordach. Zarywane pojedyncze dźwięki mają ładny, perkusyjny charakter a dobra dynamika pozwoli na inspirujące szlifowanie solowych zagrywek. Ortega RUPR-IVY to jeden z najciekawszych modeli ukulele z jakimi mieliśmy okazję obcować w ostatnich kilkunastu miesiącach, łączący oryginalny, bardzo efektowny wygląd ze szlachetnym i dynamicznym brzmieniem, które zadowoli zaawansowanych adeptów tego instrumentu. W cenie otrzymujemy też ocieplany, funkcjonalny gig-bag, co warte jest podkreślenia.

www.ortegaguitars.com
www.meinldistribution.pl

 

Menzura: 432 mm (tenor)
Top: klon płomienisty
Tył i boki: klon płomienisty
Binding: abalon, orzech
Rozeta: abalon
Gryf: klon
Podstrunnica: orzech
Progi: 18
Klucze: Ortega złote
Mostek: Ortega Uke, orzech
Wykończenie: wysoki połysk, cieniowane w zielonym odcieniu
Wyposażenie: gig-bag Ortega deluxe
Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
770.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
marzec 2019
Kup teraz