FRAMUS Legacy FD28 Nashville SR SBT CE

Pozostałe testy marki FRAMUS
Testy
Piotr Szarna
2018-06-05
FRAMUS - Legacy FD28 Nashville SR SBT CE

Firma Framus, założona w roku 1946 przez Alfreda Andreasa Wilfera, przez ostatnie dekady wypracowała sobie mocną pozycję na rynku jako producent wysokiej klasy instrumentów, wyróżniających się wyjątkową dbałością o szczegóły wykończenia oraz jakością zastosowanych materiałów.

Od roku 1995 firma prowadzona przez Hansa Petera Wilfera, syna Alfreda, produkuje instrumenty pod marką Framus jako część korporacji Warwick GmbH & Co Music Equipment KG w Markneukirchen. W katalogu marki dominują znakomitej jakości gitary elektryczne, na czele z customowymi instrumentami serii Masterbuilt oraz sygnaturami takich muzyków jak Phil X, Devin Townsend, Stevie Salas czy Wolf Hoffmann, prezentującymi topowy, lutniczy kunszt. Od niedawna ofertę uzupełniają również gitary akustyczne z nowej serii Legacy, obejmującej cały przekrój instrumentów typu dreadnought, folk, parlour, grand auditorium, jumbo, concert, jak również sygnowane modele. Do naszego testu trafił elektro-akustyczny Framus Legacy FD28 Nashville z korpusem typu dreadnought oraz wcięciem cutaway.

BUDOWA

Framus Legacy FD28 Nashville SR SBT CE posiada korpus o kształcie dreadnought z pojedynczym wcięciem cutaway, którego płytę wierzchnią wykonano z litego świerku Sitka AA a boki i tył stanowi lite drewno z wschodnio-indyjskiego palisandru. Top polakierowano na połysk transparentnym lakierem w przypalanym kolorze Vintage Dark Sunburst, tył i boki posiadają również przezroczyste, ciemne wykończenie odsłaniające fakturę drewna. Gitara oferowana jest jeszcze w dwóch jaśniejszych odmianach wykończenia – satynowym Vintage Transparent Natural Tinted oraz błyszczącym Vintage Transparent Natural Tinted. Na obu krawędziach korpusu znajduje się kremowy binding, dodatkowo z przodu towarzyszy mu na całej długości estetyczne, drewniane zdobienie w tzw. „jodełkę”, które jest również jednym z koncentrycznych elementów rozety wokół otworu rezonansowego. Okazały mostek wykonano z hebanu tigerstripe, kołki znajdujące się w obniżonym wyfrezowaniu w tylnej części zdobione są na górze perłowymi kropkami. Całość dopełnia kompensowane siodełko Tusq.

Mahoniowy gryf o profilu C posiada ciemne, satynowe wykończenie oraz hebanową, zaopatrzoną w binding podstrunnicę o promieniu 16 cali, na której precyzyjnie nabito 21 progów medium o zaokrąglonych koronach; pozycje na gryfie oznaczone są poprzez okrągłe markery z jasnej masy perłowej. Do dyspozycji od strony otworu rezonansowego mamy regulację pręta napinającego a szyjkę wieńczy zgrabna główka ze złotymi, otwartymi kluczami Grover o przełożeniu 18:1, zamontowanymi po obu stronach w układzie 3+3. Otoczony kremowym bindingiem front główki zdobi fornir z palisandru indyjskiego wraz z perłową, centralną inkrustacją oraz logiem marki na szczycie, również wykonanym z masy perłowej. Całość uzupełnia siodełko Tusq o długości 45 mm. Na pokładzie znalazł się wysokiej klasy układ elektroniczny Fishman Prefix Plus-T z podmostkowym pickupem piezo.

Preamp wyposażony jest w tuner chromatyczny i udostępnia dwa obrotowe regulatory – głośności VOLUME i filtra antysprzężeniowego NOTCH, oraz 4 suwaki korekcji – BRILLIANCE (najwyższa góra 10 kHz o dobroci Q=0,5 i zakresie +/- 9 dB)), TREBLE (10 kHz +/-12 dB), środek CONTOUR (+/- 12 dB) i BASS (60 Hz, +/- 12 dB). Dodatkowo pasmo środkowe może być regulowane piątym suwakiem Contour Freq. w szerokim przedziale 250 Hz – 3 kHz (Q=0,5). Do dyspozycji jest jeszcze mały przycisk odwracający fazę a bateria 9V montowana jest wewnątrz po wciśnięciu zatrzasku na górze i wyjęciu całego panelu. Framus Legacy FD28 produkowany jest ręcznie w Chinach według najwyższych standardów jakościowych. W komplecie dostarczany jest czarny, naklejany pickguard, heksagonalny klucz regulacji gryfu oraz zapasowy kołek mostka. Menzura instrumentu wynosi 648 mm.

WRAŻENIA

Znając renomę marki Framus i jej przywiązanie uwagi do jakości instrumentów nie możemy spodziewać się niczego innego również po akustycznej serii Legacy – testowany model FD28 produkowany jest w Chinach, jednak jest to w pełni ręczne wykonanie – dodatkowo gitara przechodzi wyśrubowaną kontrolę jakości, o czym świadczy dołączony, podpisany imiennie kartonik kontroli. Detale, wysokiej klasy lite drewno, jakość lakieru korpusu i piękna satyna gryfu, nabicie i wykończenie progów oraz cały osprzęt – elementy te mówią, że mamy tu już do czynienia z naprawdę wysoką półką gitar akustycznych. Mimo wszystko przy niemałej cenie przydałby się tu firmowy futerał lub chociaż solidny gig-bag. Setup nie przysparza żadnych trudności przy graniu chociaż bez problemu możemy dokonać korekty siodełka mostka i obniżyć jeszcze struny – tu podobnie jak większość producentów, Framus zostawia tę czynność w gestii upodobań i potrzeb użytkowników. Satynowe wykończenie szyjki jest bardzo przyjemne dla dłoni, podobnie jak komfortowy profil gryfu, a bardzo ładne wykończenie sunburst wsparte bindingiem z ornamentacją oraz ciemnym, transparentnym lakierem pozostałej części korpusu prezentuje się bardzo efektownie i naturalnie. Całości dopełniają płynnie i precyzyjnie pracujące, złote klucze oraz wzorowa intonacja.

BRZMIENIE

Akustycznie gitara prezentuje bardzo głębokie brzmienie, którego oczekuje się od pełnowymiarowego pudła dreadnought wysokiej klasy. Wysoka prezencja nie niknie przy lekkim muskaniu a bas jest okrągły i dynamiczny, zachowując klarowność i balans na każdym poziomie głośności. Zauważalny jest też uwypuklony środek, który ładnie eksponuje zbieraną mikrofonem barwę w miksie. Przy mocniejszym ataku struny wewnętrzne w środkowym paśmie wyostrzają się, jednak łatwo jest zapanować nad tym dzięki naturalnej górze i ładnie uzupełniającemu całość basowi. Co bardzo istotne gitara inspiruje do zabaw artykulacją i szczególnie dobrze wypada przy szeroko pojętej grze akordowej – od mocno rozpiętego dynamicznie fingerstyle, przez rozłożone arpeggia grane kostką, po mocniejsze bicie pełnych akordów. Jest to instrument aspirujący już do profesjonalnej półki – klasowe brzmienie idzie tu zdecydowanie w parze z wykończeniem detali i dobrymi materiałami.

Pokładowy preamp jest równie wysokiej klasy i oferuje szerokie możliwości korekcji barwy – od dwustopniowej, bardzo przydanej regulacji górnego pasma: tradycyjnego Treble oraz odpowiedzialnego za wysoką prezencję Brilliance, którym dodamy szklistości przy lekkiej grze, jak i skutecznie stonujemy górkę oraz bardziej metaliczne brzmienie strun przy mocniejszym ataku, po parametryczny środek, operujący w szerokim przedziale częstotliwości. Bez problemu znajdziemy tu szybko podcięcie dla gry akordowej czy lekkie podbicie przy solowych przebiegach. Pod ręką, obok precyzyjnie działającego tunera, mamy też skuteczny filtr Notch pomocny przy sprzężeniach, więc FD28 sprawdzi się obok nagrań w studio również na wymagającej scenie.

PODSUMOWANIE

Framus Legacy FD28 Nashville to bardzo elegancko i stylowo prezentująca się gitara akustyczna przeznaczona już dla doświadczonych muzyków, ceniących jakość brzmienia i wykonania instrumentu. Model FD 28 oferuje pełne, naturalne akustyczne brzmienie łączące zwarty, czytelny bas, mocny środek i subtelną, bardzo dobrze reagującą na artykulację górę. Atutem jest też pokładowy preamp Fishmana zapewniający szerokie i użyteczne w studio oraz na scenie możliwości kształtowania barwy.

www. w-distribution.de

 

Top: Lity świerk Sitka AA
Tył i boki: Lity palisander indyjski
Podstrunnica: Heban Tigerstripe
Gryf: Mahoń, profil C, wykończenie satynowe
Siodełko: Tusq, 45 mm
Radius: 16”
Progi: 21 medium
Klucze: Vinatge Grover 18:1, otwarte
Mostek: Heban Tigerstrip, siodełko Tusq kompensowane
Elektronika: Fishman Prefix Plus T
Skala: 648 mm
Wykończenie: Wysoki połysk, Vintage Dark Sunburst
Binding: Kremowy na obu krawędziach korpusu oraz całego gryfu, drewniane zdobienie w „jodełkę” wokół topu
Osprzęt: Złoty
Wyposażenie: Czarny pickguard do montażu, kluczyk regulacyjny gryfu, dodatkowy kołek mostka
Produkcja: Ręczna, Chiny
Struny: Cleartone Acoustic 12 - 53 (7412)
Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5.5
Cena
6 828.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
kwiecień 2018
Kup teraz