KREMONA Soloist S65C

Pozostałe testy marki KREMONA
Testy
2017-08-17
KREMONA - Soloist S65C

Do naszych testów trafiła klasyczne gitara Kremona Soloist S65C przeznaczona dla początkujących gitarzystów.

Kremona to europejska, mająca swoje korzenie w Bułgarii marka z bogatą, niemal 100-letnią tradycją wytwarzania instrumentów strunowych, założona w 1924 roku przez Dimitara Georgieva oraz jego dwóch braci, a niedługo potem wsparta przez dwóch niemieckich lutników.

Firma znana jest z wysokiej klasy instrumentów i przywiązywania uwagi do wykończenia detali przy zastosowaniu najlepszych, dostępnych materiałów. Znaczną część produkcji obejmują gitary klasyczne dostępne aż w 11 rozmiarach, a w ofercie znajdują się instrumenty zarówno dla początkujących gitarzystów jak i limitowane serie przeznaczone dla zaawansowanych muzyków. Do testu trafił model Soloist S65C należący do tej pierwszej grupy i dostępny na naszym rynku dzięki firmie Music Media. Seria S (Sofia) pomimo niższej ceny dobrze pokazuje dbałość o wykończenie w każdym segmencie instrumentów bułgarskiej marki.

Gitara posiada pełnowymiarowy korpus, w którym zastosowano lity, cedrowy top z bindingiem z drewnianego włókna, a boki i tył wykonano z drewna sapele, które swoją fakturą i miodowo-złotawym odcieniem ładnie komponuje się z cedrem. Jeśli potrzebujemy nieco mniejszego rozmiaru 3/4, w ofercie dostępny jest model S62C Soloist. Mahoniowy gryf o profilu D, łączony metodą dovetail, zaopatrzony jest w palisandrową podstrunnicę uzbrojoną w 19 progów oraz siodełko o szerokości 51,8 mm. Skala instrumentu wynosi 25,5". Na wykończonej palisandrowym fornirem, lekko odchylonej główce zamontowano sześć złotych maszynek, z palisandru wykonano też mostek. Całość zdobi jeszcze efektownie prezentująca się, szeroka drewniana rozeta wokół otworu rezonansowego.

W PRAKTYCE


Gitara już od początku robi naprawdę dobre wrażenie - jest dobrze wyważona i wykończona, gryf jest wygodny, nabicie i końcówki progów nie budzą zastrzeżeń a struny wyjściowo ustawione są na wysokości, która nie powinna sprawić problemów nawet początkującym. Oczywiście zawsze możemy nieco podpiłować siodełko mostka, co tyczy się w zasadzie większości nowych gitar akustycznych i klasycznych. Od pierwszego uderzenia Kremona S65C zaskakuje projekcją dźwięku i wyrównanym wybrzmieniem, wykraczającym zdecydowanie poza ten pułap cenowy. Czuć rezonowanie korpusu przy trąceniu niższych strun, które cechuje głęboki bas, czytelność i separacja rzadko spotykane w klasie gitar budżetowych.

Akordy są zbalansowane i słychać w nich dobrze poszczególne składniki, samo brzmienie jest ciepłe i naturalne. Również przy solowych partiach na strunach wiolinowych nie spotykamy się z zanikającym szybko sustainem - dźwięki mają dobrą dynamikę, nie trzeba mocno ich uderzać by uzyskać okrągłe, naturalne brzmienie a przy mocniejszym ataku pojawiają się jaśniejsze harmoniczne. Od strony oddania niuansów i artykulacji jest również wyjątkowo dobrze, wibrato nie zanika i ładnie wybrzmiewa w zasadzie na całej długości gryfu, nie ma też problemu z intonacją.

PODSUMOWANIE


Kremona Soloist S65C to na pewno jeszcze mało znana marka na naszym rynku, jednak testowany instrument robi wyjątkowo dobre pierwsze wrażenie. Cena należy do budżetowego pułapu, a otrzymujemy tu gitarę dobrze i estetycznie wykończoną, z litym cedrowym topem i ładnie prezentującymi się bokami i tyłem z sapele oraz co najważniejsze, naprawdę dobrym brzmieniem, godnym w wielu aspektach gitar nawet kilkukrotnie droższych. Jest to instrument nie tylko dla początkujących gitarzystów mających już świadomość barwy, ale z czystym sumieniem model S65C można polecić nawet średniozaawansowanym, młodym muzykom.

www.musicmedia.pl
www.kremona.com

 

Płyta wierzchnia: lity cedr
Tył i boki: sapele
Gryf: mahoń afrykański
Podstrunnica: palisander indyjski
Rozeta: mozaika drewniana
Mostek: palisander
Progi: 20
Menzura: 25,5"
Wykończenie: naturalne, połysk,
binding topu z drewnianego włókna


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5
Dystrybutor