OVATION Applause Elite AE44-RR

Pozostałe testy marki OVATION
Testy
2017-03-08
OVATION - Applause Elite AE44-RR

Test gitary Ovation Applause Elite AE44 w wykończeniu Ruby Red.

Półokrągły tył pudła rezonansowego wykonany z tworzywa Lyrachord to od 1966 r. cecha rozpoznawcza instrumentów marki Ovation. Taki rezultat otrzymujemy gdy ze sztuką lutniczą spotyka się technologia lotnicza - gitarzysta Charles Kaman, szef grupy konstruktorów tego typu instrumentów, wcześniej zajmował się projektowaniem helikopterów w swojej firmie Kaman Airkraft, którą założył w 1945 r. Gitary akustyczne (w tym także basowe) i mandoliny Ovation dzielą się na kilka typów instrumentów (Adamas, Elite, Legend, Ballader, Standard) oraz klasy cenowe, wśród których Applause reprezentuje klasę ekonomiczną.

Płytę rezonansową wykonano ze świerku i pokryto błyszczącym lakierem w kolorze Ruby Red. Jest ona wzmocniona belkowaniem typu X - belki są nieco odchudzone w stosunku do tradycyjnie stosowanych, co pozytywnie wpływa na rezonans. Tył i boki wykonano ze wspomnianego wyżej tworzywa na bazie włókna węglowego - jest to profil o średniej głębokości, jednej z trzech stosowanych w gitarach Ovation. Zamiast jednego otworu rezonansowego pod strunami zastosowano piętnaście mniejszych, typowych dla instrumentów serii Elite, usytuowanych po dwóch stronach podstrunnicy. Ozdobiono je ornamentami z różnobarwnych fornirów tworzących wzór z motywem florystycznym, przypominającymi liście. Dostęp do wnętrza pudła, chociażby w celu montażu elektroniki, zapewniono przez zastosowanie z tyłu pudła okrągłej płytki przykręconej niewielką śrubą.

Jednoczęściowy gryf wykonano z drewna nato - miejsce łączenia z pudłem z zewnątrz wygląda tradycyjne - szyjka wykończona lakierem o satynowym połysku przechodzi w stopkę stabilizującą konstrukcję. Podstrunnica wykonana z palisandru ma promień 10 cali, czyli 254 mm i mieści 17 pełnych progów oraz 6 coraz krótszych, aż do XXIII dającego podparcie strunie E1. Po bokach podstrunnicy biegnie czarny binding, jako znaczniki progów zastosowano tradycyjne jasne kropki. Długość czynna strun wynosi 25 i 1/4 cala, czyli często spotykany wymiar 641 mm. Wycięcie w pudle sięga okolic 20-21 progu. Siodełko główki o standardowej długości 43 mm wykonano z tworzywa sztucznego ABS.

Główka z charakterystycznym rzeźbionym rozszerzeniem na szczycie mieści chromowane olejowe klucze w układzie 3+3 ustawione niesymetrycznie względem siebie. Z przodu powyżej siodełka znajduje się niewielka płytka maskująca śrubę regulacji pręta napinającego gryf, na końcu główki umieszczono charakterystyczne logo ze stylizowanym profilem gitary Ovation stanowiącym ornament pierwszej litery. Palisandrowy mostek umożliwia kotwiczenie strun bez kołków używanych zazwyczaj w gitarach akustycznych - struny przewleka się przez mostek, końcówki blokują się z tyłu mostka w specjalnym zagłębieniu. To specyficzne mocowanie strun eliminuje konieczność wyciągania często blokujących się kołków.

Pod kompensowanym siodełkiem mostka zamontowano przetwornik piezoelektryczny Ovation Slim Line, w boku gitary umieszczono moduł przedwzmacniacza OP-4BT z regulacją głośności, trójpasmowym korektorem działający w zakresie +/- 12 dB, tunerem i diodą sygnalizującą niski poziom baterii 9 V ukrytej w niewielkiej plastikowej komorze obok preampu. Kołki do zaczepienia paska usytuowano w standardowych miejscach, jedynie gniazdo wyjściowe jest zamontowne nie do końca standardowo, bo w tylnej części pudła, a nie w bocznej.

W PRAKTYCE


Gitara jest wykonana z przykładną starannością i dbałością o szczegóły wykończenia, pod względem estetyki wydaje się wychodzić na plus w stosunku do klasy cenowej instrumentu. W odróżnieniu od instrumentów z tradycyjnym drewnianym pudłem, nieco inaczej układa się na kolanie i żebrach - najlepiej gra się na niej osobom szczupłym, u których krągłość pudła rezonansowego łatwiej dopasowuje się do tułowia. Gryf o profilu spłaszczonego C dobrze leży w dłoni, wycięcie w pudle zapewnia wygodny dostęp do wysokich pozycji. Gitara ze względu na sztuczne tworzywo stanowiące większą część jej budowy brzmi nieco inaczej niż instrumenty w całości wykonane z drewna, jednak słowo "inaczej" w żadnym razie nie jest synonimem słowa "gorzej".

Atak jest bardzo precyzyjny - jak przystało na świerkową dekę, dolne pasmo jest nieco słabsze niż w typowych pudłach, za to środek wyjątkowo czytelny i selektywny, a góra pozostaje wyraźna zarówno grając cicho, jak i przy mocnych uderzeniach. W transmisji uzyskujemy brzmienie typowe dla instrumentów z rodziny Ovation - obfitujące w szczegóły artykulacji, z przyjemnie podkreślonym środkiem i delikatnie zaznaczoną górą -wyraźną, ale nie suchą, ani szeleszczącą. Applause AE44 to instrument przygotowany na trudy intensywnej eksploatacji - Lyrachord jest wyjątkowo wytrzymałym materiałem. Gitara jest wykonana estetycznie, dobrze leży w rękach, brzmi oryginalnie, ale jak najbardziej atrakcyjnie.

http://www.ovationguitars.com

 

Płyta wierzchnia: świerk
Tył i boki: Lyrachord
Gryf: nato
Podstrunnica: palisander
Mostek: palisander
Progi: 23 (17 pełnych)
Menzura: 25,25" = 641 mm
Klucze: olejowe chromowane
Elektronika: przetwornik Ovation Slim
Line + przedwzmacniacz OP-4BT
Wykończenie: Ruby Red


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5