OVATION CE44P-FKOA

Pozostałe testy marki OVATION
Testy
2016-11-21
OVATION - CE44P-FKOA

Cechą wyróżniającą produkowane od 1966 r. gitary Ovation jest półokrągłe pudło rezonansowe wykonane z materiału opartego na włóknie szklanym, opatentowanym jako Lyrachord.

Szefem zespołu inżynierów pracujących nad tym projektem był Charles Kaman - prywatnie gitarzysta, a zawodowo od 1945 r. zajmujący się m.in. projektowaniem helikopterów w swojej firmie Kaman Aircraft. Dystrybutorem instrumentów Ovation na naszym rynku jest firma Gewa.

Model CE44P-FKOA to model z serii Elite Plus Celebrity o średniej głębokości pudła rezonansowego (mid-depth). Wśród instrumentów typu Elite wyróżniających się wieloma małymi otworami rezonansowymi po bokach w katalogu jest to seria druga od dołu (50th Anniversary Elite Custom, Elite Plus, Elite, Elite Standard, Elite TX, Elite Plus Celebrity, Elite Celebrity). Model produkowany jest w pięciu wersjach różniących się materiałem płyty rezonansowej (np. klon, padouk) i kolorem jej wykończenia.

Testowany egzemplarz ma top wykonany z wzorzystego drewna koa z belkowaniem typu X, pokryty błyszczącym lakierem. Piętnaście otworów rezonansowych usytuowano po bokach końca podstrunnicy i ozdobiono ornamentami z różnobarwnych fornirów przypominającymi liście. Gryf sklejony z trzech części mahoniu przedzielonych dwiema listwami drewna nato łączy się z syntetycznym pudłem tradycyjną, drewnianą stopką. Szyjkę wykończono bezbarwnym lakierem o satynowym połysku. Palisandrowa podstrunnica o promieniu 10 cali (czyli 254 mm) mieści 23 progi, z których ostatnich 6 jest niepełnych; wycięcie w pudle sięga okolic 20-21 progu. Instrument o menzurze 25 1/4 cala, czyli 641 mm, ma palisandrowy mostek bez plastikowych kołków stosowanych tradycyjnie w gitarach akustycznych - zamiast tego struny są przez niego przewleczone, a końcówki ukryte w szczelinie.

Przednia krawędź pudła rezonansowego została ozdobiona czarno-białym ożyłkowaniem oraz inkrustacją z kolorowej masy perłowej, z której zrobiono również niewielkie znaczniki progów. Asymetryczną główkę z rozszerzoną na końcu i charakterystycznie zaokrągloną końcówką doklejoną z tyłu do gryfu, wyposażono w zamknięte klucze olejowe Ovation w kolorze złotym. Siodełko główki to element z tworzywa ABS w rozmiarze 43 m. Pod siodełkiem mostka z profilowaniem w celu kompensacji menzury zamontowano przetwornik piezoelektryczny Ovation Slim Line - w standardowym rozmiarze, w odróżnieniu od szerokich modułów piezo używanych w innych modelach Ovation. Zamontowany w boku moduł przedwzmacniacza OP-4BT ma regulację głośności, trójpasmowy korektor działający w zakresie +/- 12 dB, tuner i diodę sygnalizującą niski poziom baterii 9 V umieszczonej w komorze obok preampu. Z powodu braku tradycyjnego dużego otworu rezonansowego do celów serwisowych zastosowano z tyłu okrągłą płytkę przykręcaną niewielką śrubą. Gniazdo wyjściowe umieszczono w dość niestandardowym miejscu, a mianowicie z tyłu, obok wspomnianej wyżej płytki.

Gitara prezentuje się znakomicie z wzorzystym topem koa, drewnianymi zdobieniami otworów oraz kolorowym bindingiem, a korpus Lyrachord obok wytrzymałości oraz odporności na obicia i zadrapania bardzo dobrze przylega do tułowia przy grze na siedząco. Satynowo wykończony gryf o lekkim profilu typu V jest wygodny, choć chwilę trzeba przyzwyczaić się do jego kształtu. Pomimo syntetycznego tyłu, brzmienie CE44P jest zaskakująco naturalne i głębokie. Mocna projekcja basu jest uzupełniana charakterystycznym dla Ovationa, mocnym środkiem o ładnej prezencji, dodającej selektywności akordom. Okrągłe, pełne brzmienie bardzo ładnie rezonuje i wybrzmiewa, a kilkanaście otworów rezonansowych zapewnia naprawdę sporą głośność i szerokość barwy. Nie ma problemów z wydobyciem niuansów, a gitara oddaje włożoną w atak energię, zachowując klarowność i balans nut zarówno przy cichym, jak i bardziej dynamicznym graniu.

Co istotne, wbudowany preamp ponadprzeciętnie oddaje barwę po podłączeniu do przodów. Brzmienie jest głębokie, dynamiczne i ponownie zaskakuje naturalnością, nie drażniąc ucha piaszczystą górą, często charakterystyczną dla konstrukcji piezo. Nie ma też problemu ze sprzężeniami, dzięki czemu Ovation doskonale poradzi sobie nawet na głośniejszej scenie. Ovation CE44P-FKOA w wersji z egzotycznym topem ujmuje designem oraz głęboką naturalną barwą, i jest bardzo ciekawą propozycją dla gitarzystów szukających pół-profesjonalnego instrumentu wyróżniającego się zarówno brzmieniem jak i oryginalnym wyglądem.

pl.gewamusic.com
www.ovationguitars.com

 

Płyta wierzchnia: koa
Tył i boki: Lyrachord
Gryf: nato + mahoń
Podstrunnica: palisander
Mostek: palisander
Progi: 23
Menzura: 25,25" = 641 mm
Klucze: olejowe
Elektronika: przetwornik Ovation
Slim Line + przedwzmacniacz OP-4BT
Wykończenie: natural, binding z kolorowej
masy perłowej


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5