ARTESANO Sonata Ebano Verde

Pozostałe testy marki ARTESANO
Testy
2016-08-24
ARTESANO - Sonata Ebano Verde

Artesano to marka gitar klasycznych, za którą stoi hiszpański lutnik Juan Orozco.

W latach 70. Orozco we współpracy z japońskimi lutnikami produkował w swoim nowojorskim warsztacie wysokiej klasy gitary klasyczne, by w kolejnej dekadzie powołać do życia markę Artesano.

Instrumenty budowane były w Hiszpanii w Valencji a dzisiaj oferta Artsano obejmuje wiele produkowanych w Hiszpanii modeli, które przeznaczone są dla zarówno młodych adeptów gitary, jak i zawodowych muzyków. Dzięki uprzejmości dystrybutora marki, firmy Musik Meyer otrzymaliśmy do testu wyjątkowy, limitowany na 2016 rok model Sonata Ebano Verde.

BUDOWA


Gitara należy do limitowanej, wytwarzanej w Hiszpanii serii Sonata, w której znajdują się ekskluzywne instrumenty wyróżniające się doborem wysokiej klasy, wyjątkowych gatunków drewna. Artesano Sonata Ebano Verde posiada płytę wierzchnią z litego świerku a tył i boki wykonano z pięknie prezentującego się hebanu zielonego o nieregularnej, oryginalnej fakturze słojów. Na 2016 rok przygotowano 50 takich instrumentów. Otwór rezonansowy zdobi szeroka, efektownie prezentująca się rozeta. Top otacza palisandrowy binding z jasnym, naturalnym ożyłkowaniem przy obu krawędziach. Całość wykończono satynowym lakierem.

Mahoniowy gryf posiada biegnący przez środek, wzmacniający pasek z palisandru, a na palisandrowej podstrunnicy precyzyjnie nabito średniej wielkości progi. Mostek to również konstrukcja palisandrowa zaopatrzona w strunnik z kości. Podwójne otworki ułatwiają zakładanie strun oraz zapewniają stabilność stroju. Całość uzupełniają złote maszynki z perłowymi główkami oraz kościane siodełko na główce. Jak przystało na limitowaną, wyjątkową gitarę, Artesano Sonata Ebano Verde dostarczana jest w ekskluzywnym, wykonanym ze sklejki futerale ze złotymi okuciami, wyściełanym w środku czarnym aksamitem a w eleganckim, drewnianym pudełku dostarczany jest też Certyfikat Autentyczności z numerem seryjnym.

W PRAKTYCE


Od strony estetycznej i zastosowanych materiałów mamy tu do czynienia ze zdecydowanie wyższą półką, również wygoda gry stoi na podobnie wysokim poziomie. Gitara wzorowo stroi, klucze chodzą płynnie a każdy detal został wykończony z dużą pieczołowitością. Nie najniższa cena jest na pewno rekompensowana wykończeniem i materiałami oraz wyjątkowością limitowanego Ebano Verde. W komplecie mamy klasowy futerał a gitara produkowana jest w 100 procentach w Hiszpanii, co nie jest oczywiste w tym przedziale cenowym.

Pierwsze uderzenie w struny oznajmia, że od strony brzmieniowej również mamy do czynienia z instrumentem z wyższego segmentu. Pełny akord ładnie rezonuje i wybrzmiewa zachowując wyważony balans częstotliwości. Góra jest miękka, środek czytelny, nieprzerysowany bas subtelnie dopełnia całość. Mocniejszy atak skutkuje pojawieniem się przyjemnej prezencji na strunach wiolinowych, a w basowym rejestrze odczuwalna jest sprężystość i dobra dynamika. Środek wydaje się minimalnie matowy, jednak przy nowym, nierozegranym instrumencie to norma.

Najważniejsze, że limitowany Artesano Ebano Verde po wyjęciu z futerału od razu inspiruje do gry i z powodzeniem sprawdzi się w rekach doświadczonego gitarzysty poszukującego gitary klasycznej o profesjonalnych walorach brzmieniowych. Zdecydowanie ponadprzeciętne walory wizualne oraz limitowana produkcja z całą pewnością osłodzą jeszcze posiadanie takiego instrumentu.

www.musik-meyer.de
www.artesanoguitars.com

 

Top: lity świerk
Boki i tył: heban zielony
Gryf: mahoń z palisandrowym paskiem wzmacniającym
Podstrunnica: palisander
Mostek: palisander
Siodełka: kość
Menzura: 650 mm
Wykończenie: satynowe, naturalne
Wyposażenie: wysokiej klasy, wyściełany futerał ze
sklejki, certyfikat autentyczności
Struny: Aranjuez


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5