OVATION Celebrity Elite CE-44-4

Pozostałe testy marki OVATION
Testy
2016-03-29
OVATION - Celebrity Elite CE-44-4

Pierwsze gitary Ovation z charakterystycznym półokrągłym tyłem pudła rezonansowego, wykonanym z opatentowanego materiału pod nazwą Lyrachord, który w swej strukturze zawiera włókna szklane, pojawiły się w 1966 r.

Stworzyła je grupa konstruktorów, którym przewodził Charles Kaman, wcześniej zajmujący się m.in. projektowaniem helikopterów w istniejącej od 1945 r. firmie Kaman Aircraft, a prywatnie gitarzysta. Oferta gitar i mandolin Ovation jest podzielona na typy instrumentów (Adamas, Elite, Legend, Ballader, Standard) oraz klasy cenowe. Celebrity to marka instrumentów klasy średniej. Klasę ekonomiczną reprezentuje Applause, powyżej Celebrity plasują się Ovation Pro, najdroższe instrumenty budowane w USA to Ovation Adamas. Na naszym rynku, instrumenty Ovation dystrybuuje firma GEWA.

BUDOWA


Celebrity Elite to podstawowy model gitary z wieloma niewielkimi otworami rezonansowymi, wyciętymi po bokach strun w płycie rezonansowej wykonanej z litego świerku, wzmocnionej belkowaniem typu X. Taka konstrukcja ma redukować sprzężenia, jednocześnie zapewniając dobrą projekcję dźwięku dzięki dużej powierzchni - w sumie 15 otworów. Zamiast klasycznych rozet zdobią je elementy przypominające liście, złożone z kolorowych, drewnianych nakładek. Tylna część pudła to monolityczny odlew z materiału Lyracord - w tym przypadku ma on średnią głębokość, w stosunku do innych modeli. Dostęp do układu elektronicznego zapewnia okrągła płytka przykręcona z tyłu mniej więcej na wysokości mostka - obok niej zamontowano gniazdo wyjściowe. Gryf łączy się z pudłem tradycyjną stopką.

Charakterystyczna główka z rozszerzoną zaokrągloną końcówką została uzbrojona w zamknięte klucze olejowe. Na palisandrową podstrunnicę o promieniu 10 cali nabito 23 progi, z czego 6 ostatnich jest niepełnych. Wycięcie w pudle sięga okolic 20-21 progu. Z palisandru wykonano mostek z charakterystycznym dla gitar Ovation systemem mocowania strun - zamiast wciskanych prostopadle kołków, zastosowano sześć wywierconych równolegle do pudła otworów, przez które przewleka się struny, a końcówki kotwiczą się w wyfrezowanym zagłębieniu.

Na układ elektroniczny składa się piezoelektryczny przetwornik Ovation Slimline zamontowany w mostku i przedwzmacniacz OP-4BT z regulacją głośności, trójpasmową korekcją w zakresie +/- 12 dB, tunerem i diodą sygnalizującą niski poziom baterii 9 V montowanej w komorze obok preampu.

W PRAKTYCE


Podstawową zaletą gitar z Lyracordu jest ich mechaniczna wytrzymałość - półokrągły tył nie pęka przy uderzeniach, które naruszyłyby krawędzie drewnianego pudła; nie szczerbi się, trudno go zarysować, do tego jest lekki, a matowe wykończenie zmniejsza podatność na ślizganie po ubraniu. W kwestii wygody gry taki profil wymaga jednak przyzwyczajenia, gdyż gitara nie przylega idealnie do tułowia. Gryf ma profil spłaszczonego C, jest minimalnie szerszy niż w większości gitar akustycznych, jednak wygodny, a satynowe wykończenie zapewnia komfort w każdych warunkach.

CE-44- 4 brzmi inaczej niż drewniane gitary z tradycyjnym pudłem - zauważalny jest nieco stonowany dół pasma, jednak środek i góra pasma są wystarczająco głośne, by bez wzmacniacza swobodnie grać w niewielkich pomieszczeniach. Brzmienie akustyczne jest czyste, zwarte i selektywne. Gitary Ovation są zaprojektowane przede wszystkim do pracy na scenie i zoptymalizowane do gry z transmisją sygnału - tak też jest i w tym przypadku. Instrument pokazuje pełnię swoich możliwości po podłączeniu do wzmacniacza - atak jest precyzyjny, lekko matowe w górze brzmienie dobrze wpasowuje się w zespół, do tego tendencja do sprzężeń jest mocno ograniczona. Barwę można określić jako pastelową i wyrównaną pasmowo.

Celebrity Elite to wygodny, wyróżniający się charakterystycznym, ujmującym designem instrument bardzo dobrze odnajdujący się przy nagłośnieniu, często w niekorzystnych warunkach - zarówno akustycznych, jak fizycznych, oferujący zbalansowane, głębokie brzmienie o ładnie przebijającym się środku pasma.

www.gewamusic.com
www.ovationguitars.com

 

Płyta rezonansowa: lity świerk
Tył i boki pudła: kompozyt
Gryf: nato
Podstrunnica: palisander
Progi: 23
Mostek: palisander
Klucze: olejowe
Elektronika: przetwornik Ovation
Slimline, przedwzmacniacz OP-4BT
Wykończenie: Natural


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5