CORDOBA D11-CE

Pozostałe testy marki CORDOBA
Testy
2016-03-24
CORDOBA - D11-CE

Cordoba Guitars to marka już z niemal 20-letnim stażem, będąca częścią amerykańskiego koncernu Cordoba Music Group (CMG), pod którego skrzydłami znajdują się m.in. firmy Guild czy Savarez.

W ofercie obok bardzo bogatego wyboru modeli gitar klasycznych znajdziemy też gitary akustyczne, których przedstawiciel D11-CE dzięki polskiemu dystrybutorowi, firmie Music Media, dotarł do naszego testu.

BUDOWA


Cordoba D11-CE to najwyższy model należący do nowej serii Acero. Pudło rezonansowe z pojedynczym wcięciem zostało w całości wykonane z litego drewna - płyta rezonansowa ze świerku sitkajskiego, natomiast tył i boki z wzorzystej odmiany akacji. Belkowanie łączy cechy konstrukcji typu X z promienistym ożebrowaniem Torresa stosowanym w gitarach klasycznych. Krawędzie otacza binding z palisandru, z którego również wykonano mostek. Koresponduje z nimi rozeta z akacji wokół otworu rezonansowego. Jednoczęściowy gryf z doklejoną stopką wykonano z mahoniu, w miejscu przejścia szyjki w główkę z tyłu jest niewielkie zgrubienie zwiększające sztywność tego newralgicznego miejsca. Uwagę przykuwa niemalże czarna podstrunnica z hebanu z akacjową inkrustacją na XII progu, a markery z klonu wklejono w bok nakładki. Front główki pomiędzy symetrycznie rozmieszczonymi kluczami olejowymi Grover w wersji złotej zdobi ciemniejsza, wypukła nakładka z akacji z perłowym logo i niewielką ozdobą na szczycie.

Siodełko główki w rozmiarze 45 mm wykonano z tworzywa Tusq. Rozstaw strun na mostku wynosi 55 mm. Stopka zapożyczona z gitary klasycznej, zamiast tradycyjnie stosowanego w gitarach akustycznych łączenia typu jaskółczy ogon, jest smuklejsza i wyższa, zapewniając lepszą sztywność. Instrument wykończono cienką warstwą błyszczącego lakieru poliuretanowego. W gitarze zamontowano autorski układ elektroniczny Cordoby, Acoustic Fidelity System II, łączący zalety przetwornika piezoelektrycznego zamontowanego w mostku, złożonego z sześciu małych modułów po jednym pod każdą struną, oraz mikrofonu umieszczonego wewnątrz pudła rezonansowego.

Trzy płaskie pokrętła umieszczone w górnej części bocznej ścianki odpowiadają za głośność, barwę, oraz głośność sygnału z mikrofonu (bez możliwości wyciszenia sygnału z przetwornika piezo). Gitarę fabrycznie wyposażono w struny Elixir Phosphor Bronze Nanoweb w rozmiarze Standard Light 12-53. W komplecie jest przezroczysta płytka ochronna, którą można we własnym zakresie zamontować na gitarze oraz wykończony w stylu retro, obity skórą futerał z wypukłym wiekiem i wbudowanym weń od środka nawilżaczem.

W PRAKTYCE


Cordoba D11-CE jako flagowy model serii Acero prezentuje znakomitą jakość wykonania. Wszystko jest tu bardzo dobrze spasowane, akacjowe boki i tył oraz elementy jak rozeta czy wypukły pasek drewna na główce prezentują się bardzo elegancko, dodają gitarze prestiżu. Dla gitarzystów ustawiającym bardzo niską akcję konieczna będzie korekta siodełka mostka, ale to czynność dosyć częsta w zasadzie w większości gitar akustycznych i klasycznych, niezależnie od ceny. Przyjemny gryf zapewnia wysoki komfort gry, gitara również wzorowo stroi, więc o stronę użytkową i manualną możemy być tu jak najbardziej spokojni.

Po uderzeniu w struny D11-CE odzywa się głośno z mocnym, głębokim basem, który ładnie miksuje się z mocnym środkiem i stonowaną górą. Struny Elixir nadają swojego charakteru - wyraźny środek nieco przysłania górę, która jednak otwiera się przy mocniejszym ataku. Dynamicznie grane akordy nie drażnią wyższym środkiem, całość jest naprawdę ładnie zbalansowana i znakomicie wręcz wybrzmiewa. Po zagraniu pełnego akordu czuć równe, długie rezonowanie płyty i długie wygaszanie dźwięku, co jest charakterystyczne dla gitar z wyższej półki.

Pokładowy preamp został tu idealnie dobrany. Co prawda nie mamy rozbudowanej korekcji, ale dzięki nowoczesnemu piezo połączonemu z wbudowanym mikrofonem barwa jest naturalna, bas sprężysty i zwarty a góra ma miękki, okrągły charakter, bez poświstu i ostrego konturu często słyszalnego przy piezo. Dodatkowo trzy płaskie pokrętła pięknie komponują się wizualnie na akacjowym boku. Do grania fingerstyle trzeba obniżyć nieco struny, ale Cordoba oferuje klasowe brzmienie akustyczne godne gitar ze zdecydowanie wyższej niż średnia półki.

www.musicmedia.pl
www.cordobaguitars.com

 

Konstrukcja: cutaway
Płyta wierzchnia: lity świerk sitkajski
Tył i boki: lita wzorzysta akacja
Rozeta: akacja
Binding: palisander
Gryf: mahoń
Podstrunnica: heban
Mostek: palisander
Menzura: 648 mm - 25,5"
Progi: 20
Klucze: Grover Gold
Układ elektryczny: Cordoba AFS II
z piezo i mikrofonem
Struny: Elixir Phosphor Bronze
Nanoweb
Wyposażenie: dodatkowy, przezroczysty
pickguard, wysokiej klasy,
wyściełany w środku i obity skórą
futerał Cordoba HumiCase
Wykończenie: naturalne, połysk,
lakier poliuretanowy


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5