ORTEGA Traveller NL-Walker-MM

Pozostałe testy marki ORTEGA
Testy
2016-01-22
ORTEGA - Traveller NL-Walker-MM

Ortega to nowa marka na naszym rynku, mająca już jednak ponad 20-letnie doświadczenie w budowie gitar klasycznych.

W ofercie firmy znajdziemy zarówno najwyższej klasy modele produkowane ręcznie w Hiszpanii, jak i gitary produkowane przy wykorzystaniu najnowocześniejszych maszyn, prezentujące profesjonalny poziom wykonania i brzmienia, za którymi stoją bogate, lutnicze tradycje. Bardzo szeroki katalog produktów uzupełniają też akustyczne basy, mandoliny, ukulele, banjo oraz rozbudowane akcesoria.

Firma ciągle poszerza ofertę, a jedną z tegorocznych nowości jest testowany u nas nylonowy model NL-Walker-MM należący do serii Traveller. Jak wskazują nazwy gitara należy do instrumentów podróżnych, które dzięki mniejszym wymiarom łatwo jest zabrać ze sobą. Jak pokazuje też nie najniższa cena, jest to instrument wysokiej klasy zbudowany przy użyciu dobrej jakości drewna oraz podzespołów uznanych marek.

Mamy tu do czynienia ze znacznie zmniejszonym pudłem oraz głębokim wcięciem cutaway z ostro profilowanym rogiem, które zapewnia bezproblemowy dostęp do ostatniego, 19 progu. Przód, tył i boki wykonano z wysokiej jakości mahoniowej sklejki, a krawędzie zdobi binding z czarnego tworzywa ABS oraz kilkuwarstwowe, białe ożyłkowanie. Gryf z litego mahoniu wyposażono w palisandrową podstrunnicę, którą zdobi inkrustacja XII na 12 progu. Tu również zastosowano połyskujący, dodający elegancji czarny binding ABS, a za regulację właściwej krzywizny gryfu odpowiada umieszczony wewnątrz, obustronny pręt. Całość wieńczy dość nowoczesna jak na klasyka główka, wykończona czarnym lakierem na wysoki połysk i ozdobiona oryginalnym logo marki. Po obu strunach zamontowano bardzo płynnie i miękko działające klucze Ortegi z czarnymi główkami. Mostek wykonano z drewna palisandru.

Na pokładzie zamontowano prosty, ale bardzo skuteczny system B-Band A 1.2, który udostępnia regulację głośności przy górnej krawędzi otworu rezonansowego. NL-Walker-MM dostarczany jest w bardzo solidnym, wzmacnianym pianką pokrowcu i posiada fabrycznie założone struny D'Addario EXP46. Każdy element jest tu wzorowo dopracowany, gitara prezentuje się bardzo stylowo a po wzięciu do ręki czujemy się niemal jak na elektryku. Gryf o szerokości 43 mm na siodełku i menzura 625 mm, czyli niemal "gibsonowska", zapewniają komfort dla lewej ręki, choć mniejsze odległości między strunami mogą na początku utrudniać grę akordową. Pierwsze uderzenie w struny może zaskoczyć głębokim basem i zbalansowanym brzmieniem. Przy mocniejszym ataku akordy zyskują jeszcze na perkusyjności, barwa jest naturalna a gra rytmiczna jest czystą przyjemnością, co jest też zasługą miękkiego, wycofanego środka.

Brakuje go nieco przy pojedynczych dźwiękach, ale nie jest to w końcu typowy instrument koncertowy. Łatwo gra się tu też solowe przebiegi, dobrze brzmiące również kostką. Jeszcze bardziej zaskakujące jest brzmienie wbudowanego preampu. B-Band oferuje dokładne odwzorowanie naturalnej barwy, nie ma tu żadnego plastiku czy ostrego charakteru znanego z pickupów piezo.

Ortega Traveller NL-Walker-MM to idealna wręcz nylonowa gitara"podróżna", która idealnie sprawdzi się zarówno przy ćwiczeniu jak i na małym koncercie. Walker jest mały, wygodny i prezentuje jak na swoje wymiary wyjątkowo dobre brzmienie, które z powodzeniem posłuży nawet zaawansowanym muzykom, ze wskazaniem nawet na gitarzystów elektrycznych. Dla młodych adeptów to instrument wręcz wymarzony, chociaż jego cena przekracza już budżetowy poziom.

www.meinldistribution.pl
www.ortegaguitars.com

 

konstrukcja: cutaway
top, boki i tył: mahoń
binding: czarny ABS, białe ożyłkowanie
gryf: mahoń
podstrunnica: palisander z bindingiem ABS
progi: 19
mostek: palisander z siodełkiem z kości
klucze: Ortega
skala: 625 mm
elektronika: B-Band A 1.2 z regulacją
głośności w otworze rezonansowym
wykończenie: naturalne, wysoki połysk
wyposażenie: piankowany, usztywniany
pokrowiec Ortega


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5
Dystrybutor