CORDOBA GK Studio Negra

Pozostałe testy marki CORDOBA
Testy
2015-10-16
CORDOBA - GK Studio Negra

Cordoba Guitars to powstała w 1997 marka należąca obecnie do amerykańskiego koncernu Cordoba Music Group (CMG), mającego pod swymi skrzydłami m.in. firmy Guild czy Savarez.

Produkowane instrumenty łączą najlepsze tradycje lutnicze z nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi a grupa gitar nylonowych obejmuje kilkadziesiąt modeli dostępnych w kilku seriach, od Espany i Lorentine produkowanych ręcznie w Hiszpanii, przez Master powstającą w kalifornijskim warsztacie, po wytwarzane w Chinach linie Iberia, Luthier i Fusion. Dzięki polskiemu dystrybutorowi, firmie Music Media, do testu dotarł bardzo ciekawy model GK Studio Negra należący do serii Iberia, przeznaczony dla gitarzystów poszukujących już wyższej klasy instrumentów.

Cordoba GK Studio Negra zalicza się do grupy gitar flamenco i posiada nieco węższy korpus o głębokości 88 mm z wcięciem cutaway, którego płytę wierzchnią stanowi lity świerk europejski a boki i tył wykonane są z palisandru indyjskiego. Dodajmy też, że skrót GK oznacza instrument opracowany przy udziale gitarzystów Gipsy Kings. Komfort gry lewej ręki zapewnia węższy, mahoniowy gryf o szerokości 50 mm na siodełku, wyposażony w palisandrową podstrunnicę z 19 progami. Wykończona na wysoki połysk całość prezentuje się znakomicie, szczególnie że bardzo dobremu spasowaniu elementów towarzyszą efektowne dodatki jak jasny, klonowy binding na obu krawędziach korpusu, wykonana z mozaiki naturalnego drewna, szeroka rozeta czy palisandowy fornir na główce, gdzie zamontowano też złote stroiki zdobione motywem roślinnym i zakończone imitującymi heban, czarnymi główkami.

Na pokładzie zamontowano klasowy układ elektroniczny Fishman Presys Blend, wykorzystujący pickup piezo w mostku i wewnętrzny mikrofon, którego proporcje można ustalać pokrętłem Mic Blend. Do dyspozycji mamy tu obok regulacji głośności trzypasmową korekcję Bass-Mid-Treble, dodatkowy filtr środkowych częstotliwości Notch, przełącznik fazy oraz wbudowany tuner. Gitara ma założone fabrycznie fabrycznie struny Savarez Cristal Corum High Tension 500CJ i dostarczana jest w komplecie z bardzo ładnie prezentującym się, wzmacnianym pianką firmowym pokrowcem Cordoby.

GK Studio Negra Prezentuje budowę w stylu Flamenco, co akcentowane jest przez głębsze, niemal prostopadłe wcięcie cutaway czy przezroczysty, hiszpański golpeador - plastikową płytkę na topie, chroniącą lakier przed rytmicznymi uderzeniami gitarzysty. Struny ustawione są tu na komfortowej wysokości a obecność pręta regulacyjnego i płaska podstrunnica pozwolą po korekcie strunnika na ustawienie naprawdę niskiej akcji. Gitara jest lekka i bardzo wygodna a już pierwsze uderzenie w struny pokazuje, ze mamy do czynienia z klasowym instrumentem.

Brzmienie jest głębokie i głośniejsze niż wskazuje wielkość pudła, zaskoczeniem jest zwarty i sprężysty bas. Przy mocniejszym ataku struny odzywają się charakterystycznym klangiem, jednocześnie przy lżejszej grze brzmienie jest czytelne i przyjemne w środkowym rejestrze, dzięki czemu GK Studio sprawdzi się doskonale przy typowo klasycznych utworach. Mocniej bite akordy brzmią równo nie atakując nadmierną górą pasma i co bardzo istotne, całość ponadprzeciętnie przenosi artykulację i niuanse gry. Barwę ładnie odwzorowuje wysokiej klasy system Fishmana, który dzięki łączeniu pickupu piezo i mikrofonu pozwala na uzyskanie naturalnego i jednocześnie dynamicznego brzmienia na scenie.

Cordoba GK Studio Negra
to ręcznie budowana gitara klasyczna o rasowym, hiszpańskim charakterze, która sprawdzi się przy dynamicznej grze Flamenco i typowych utworach klasycznych. Dzięki dobrej jakości brzmieniu, ponadprzeciętnej wygodzie gry i bardzo dobremu wykończeniu jest idealną propozycją zarówno dla bardziej zaawansowanych jak i początkujących gitarzystów poszukujących dobrej klasy gitary nylonowej, która będzie inspiracją do rozwoju i z powodzeniem poradzi sobie nawet na poważnych występach.

www.musicmedia.pl
www.cordobaguitars.com

 

konstrukcja: cutaway
top: lity świerk europejski
boki i tył: palisander indyjski
binding: klon
gryf: mahoń
podstrunnica: palisander
rozeta: mozaika z drewna
mostek: palisander z siodełkiem z kości
klucze: Cordoba C7, GK
skala: 650 mm (25,6")
elektronika: Fishman Presys Blend z
piezo i mikrofonem
wykończenie: naturalne, wysoki
połysk
wyposażenie: piankowy pokrowiec
Cordoba


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5