RAVEN IES-200 Mini

Pozostałe testy marki RAVEN
Testy
2015-07-30
RAVEN - IES-200 Mini

Raven to jeszcze stosunkowo nieznana na naszym rynku marka, mająca swoje korzenie w Wielkiej Brytanii, produkująca w atrakcyjnym cenowo przedziale wyróżniające się wizualnie i konstrukcyjnie gitary elektryczne i basy.

W ofercie instrumentów, których dystrybutorem jest firma Music Media znaleźć można szeroki wybór modeli odwołujących się do najpopularniejszych designów gitarowych, i dostępnych w bardzo bogatej palecie wykończeń. Raven IES-200 Mini to ciekawa gitara inspirowana klasycznym modelem ES-335 Gibsona, posiadająca lekko zmniejszony korpus, o czym informuje nas też oznaczenie Mini w nazwie.

Korpus z dwoma otworami rezonansowymi w kształcie 'f-ek' wykonano tu z drewna klonowego i wykończono w naturalnym kolorze na wysoki połysk. Przez jego środek przechodzi drewniany blok, rozdzielający wewnątrz całość na dwie komory rezonansowe i zapewniający dodatkowy sustain. IS-200 prezentuje nieczęsto spotykaną w tym przedziale cenowym konstrukcję set-in z wklejonym klonowym gryfem, który wyposażono w podstrunnicę z indyjskiego palisandru i 20 średniej wielkości progów. W osprzęcie znalazły się klucze w stylu vintage z odlewanymi główkami oraz stały, chromowany mostek Tune-o-matic ze strunociągiem. Wizualnie gitarę uzupełnia binding gryfu i korpusu, czarny pickguard oraz ładnie prezentujące się logo i inkrustacja na główce wykonana z imitacji masy perłowej.

Układ elektryczny stanowią dwa humbuckery Raven w srebrnych puszkach, sterowane 3-pozycyjnym przełącznikiem oraz dedykowanymi parami potencjometrów głośności i tonów. Całość uzupełnia gniazdo wejściowe zamontowane na topie z tyłu korpusu.

Po drobnej regulacji gitarze manualnie nie można nic zarzucić, struny są na komfortowej wysokości, nie brzęczą a gitara dobrze stroi w progach. Można mieć kilka uwag do wykończenia - lekko wyczuwalne jest spasowanie łączenia gryfu z korpusem oraz nieco ostrzejsze wykończenie krawędzi kilku koron progów w wyższych pozycjach podstrunnicy - ale w tej cenie jest to dosyć normalne i nie dyskwalifikuje w żadnym stopniu instrumentu. Gryf ma przyjemny, okrągły profil a na sucho Raven IES-200 Mini odzywa się dynamiczną i lekko nosową barwą, mającą ciepły, akustyczny charakter.

Po podłączeniu na kanale czystym gitara oferuje bardzo ładne, okrągłe i wyrównane brzmienie. Humbucker przy gryfie to lekko ścięta, ciepła góra, środek o miękkim, akustycznym puknięciu i lekko wycofany bas, dzięki któremu całość pomimo ciemniejszego charakteru jest bardzo czytelna. Barwa sprawdza się zarówno przy jazzowych zagrywkach jak i w bluesowych klimatach po lekkim dodaniu gainu, gdzie ładnie przełamuje się w crunch. Oba pickupy razem zapewniają przyjemną i nie drażniącą niczym barwę podkładową o 'gibsonowskim' konturze.

Przy zwiększonym gainie zauważalny jest już trochę twardszy środek a barwa mogłaby być cieplejsza w dole, ale sam charakter daje się plastycznie kształtować artykulacją. Przy rockowych gainach humbucker mostkowy jest jaśniejszy i mniej nasycony od gryfowego, który oferuje tłustą, choć mniej wyrazistą w górze barwę. Pickup przy mostku idealnie jednak sprawdza się w klasycznych, blues-rockowych rejonach oferując zaskakującą czytelność i reakcję na dynamikę oraz ładne wybrzmienie otwartych akordów.

Raven IES-200 Mini, biorąc jeszcze pod uwagę niski pułap cenowy, obok atrakcyjnej powierzchowności oferuje wysoki komfort gry oraz naprawdę dobre brzmienie czyste i blues- -rockowe, ładnie oddające artykulację i mające swój oryginalny, lekko akustyczny charakter.

www.musicmedia.pl

 

konstrukcja: set-in z komorami
rezonansowymi
korpus: klon
gryf: klon
podstrunnica: palisander indyjski
klucze: vintage z odlewanymi
główkami
mostek: Tune-o-matic ze strunociągiem
układ elektryczny: 2 x humbucker,
3-pozycyjny przełącznik, 2 x VOLUME,
2 x TONE
menzura: 24,75" (628 mm)
wykończenie: naturalne, wysoki
połysk


Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5