TANGLEWOOD Premier Deluxe TPE DC DLX

Pozostałe testy marki TANGLEWOOD
Testy
2015-08-11
TANGLEWOOD - Premier Deluxe TPE DC DLX

Brytyjski Tanglewood w ostatnich latach sukcesywnie umacnia swoją pozycję w świecie dostępnych cenowo, ale prezentujących już profesjonalny poziom gitar akustycznych i elektro-akustycznych.

Projektowane w UK instrumenty poszerzyła ostatnio nowa seria Premier Deluxe, wykorzystująca egzotyczne gatunki drewna i powstała przy wydatnej pomocy skandynawskiego mistrza lutnictwa, Michaela Sandena.

Tanglewood TPE DC DLX to jeden z dwóch modeli dostępnych w tej linii, posiadający korpus typu dreadnought z pojedynczym wcięciem cutaway. Na bokach zastosowano laminowany, znakomicie prezentujący się mahoń 'tygrysi', płytę wierzchnią stanowi tu lity świerk Engelmanna klasy AA. Zarówno spód jak i top okala estetyczny, kilkuwarstwowy, kremowy binding, a korpus wykończono błyszczącym lakierem w naturalnym kolorze, wzbogacając całość wizualnie abalonową rozetą.

Gitary zyskały nowe ożebrowanie płyty wykorzystujące równoległe, stożkowe obelkowanie zaprojektowane przez Michaela Sandena, zwiększające stabilność i wytrzymałość topu przy zapewnieniu optymalnego rezonansu. Lekko zaokrąglony, mahoniowy gryf o łagodnym profilu V zaopatrzono w palisandrową, otoczoną bindingiem podstrunnicę z 20 średniej wielkości progami, menzura gitary to 25,6" czyli 650 mm. Prosta i jednocześnie zgrabna główka wykończona palisandrowym fornirem mieści perłowe logo oraz chromowane klucze Die-cast współpracujące z palisandrowym mostkiem. Kompensowane siodełko mostka podobnie jak siodełko gryfu to imitujący kość słoniową materiał PPS.

Instrumenty z serii Premier Deluxe to pierwsze produkcyjne modele, na pokładzie których znalazł się nowy układ Fishman INK 3. Stylowy, oryginalny panel kontrolny z płaskimi, okrągłymi potencjometrami udostępnia regulację głośności, trzyzakresową korekcję Bass, Middle, Treble oraz wbudowany, chromatyczny tuner, a bateria zasilająca preamp mieści się w komorze zintegrowanej z wejściem instrumentalnym oraz zaczepem paska z tyłu korpusu.

W PRAKTYCE


Wszystkie detale są tu bardzo ładnie wykończone, a wygodny, okrągły gryf sprzyja graniu z założonym kciukiem. Ze strojeniem nie ma najmniejszych problemów a akcja strun zapewnia komfortową grę dla lewej ręki, choć czuć, że bez problemu można jeszcze obniżyć nieco wysokość korekcją siodełka. Gitara idealnie odnajduje się przy grze kostką oraz technice finger picking. Akordy głęboko i równo wybrzmiewają, a dobra dynamika zapewnia zarówno wydobycie niuansów jak i podkreślenie prezencji przy mocniejszym uderzeniu, jednocześnie przy uzyskaniu przyjemnej i nie drażniącej w żaden sposób góry.

Środek mógłby być bardziej klarowny, zauważalna jest też niewielka kompresja, która jednak ładnie balansuje całość przy grze akordowej. Od strony akustycznej Tanglewoodowi nie można nic zarzucić tym bardziej, że sustain kształtuje się tu powyżej przeciętnej, co przekłada się też na równie dobre oddanie artykulacji podczas gry. Na pokładzie mamy nowy preamp Fishmana, który po włączeniu do wzmacniacza zaskakująco jeszcze ożywia niskie pasmo i wspomniany wcześniej, lekko wycofany środek.

Korekcja działa bardzo efektywnie - przy samej regulacji środka możemy zmieniać barwę od słodkich tonów do fingerpickingu po znakomicie przebijające się, pełne akordy, zyskujące mocnego, zwartego dołu po dodaniu basu.

Tanglewood Premier Deluxe TPE DC DLX to instrument, który można już zakwalifikować do wyższej klasy gitar akustycznych, a satysfakcję sprawia już samo patrzenie na pięknie prezentującą się gitarę. Naturalne, wyrównane brzmienie akustyczne o ładnej prezencji jest znakomicie podkreślane pokładowym układem Fishmana, który zapewnia też bardzo użyteczną i intuicyjną regulację, pozwalającą znaleźć kilka klasowych brzmień odnajdujących się w różnych stylistykach.

www.emuzyk.pl
www.tanglewoodguitars.co.uk

 

konstrukcja: Dreadnought cutaway
płyta wierzchnia: lity świerk
Engelmann AA
boki i tył: mahoń Tiger Stripe
gryf: mahoń
podstrunnica: palisander
klucze: Die-cast
progi: 20 medium
mostek: palisander
menzura: 650 mm (25,6")
elektronika: Fishman INK 3
wykończenie: błyszczące naturalne,
binding


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5