BREEDLOVE Atlas Solo C350/CRe

Pozostałe testy marki BREEDLOVE
Testy
2015-07-23
BREEDLOVE - Atlas Solo C350/CRe

Breedlove jest jednym z najbardziej oryginalnych producentów gitar akustycznych, jacy objawili się w ciągu ostatnich kilku dekad.

Pod koniec lat 80. Larry Breedlove i Steve Henderson snuli marzenia o budowie naprawdę unikalnych, wyróżniających się instrumentów. Panowie z całą pewnością dopięli swego a innowacyjny design i klasowe materiały zaowocowały wyjątkowymi konstrukcjami, do dziś cieszącymi się estymą wśród gitarzystów. Wśród autorskich rozwiązań wymienić można chociażby płyty wierzchnie o stopniowanej grubości, system transferu energii strun z mostka na boki korpusu poprzez wewnętrzne mocowanie bloku odciążającego top czy dodatkowy otwór rezonansowy na bocznej ściance. Obecnie wszystkie instrumenty projektowane są w Bend w Oregonie a nasz testowy model C350/CRe należy do wyprodukowanej w Korei serii Atlas Solo. Na naszym rynku dystrybutorem instrumentów Breedlove jest firma MusicMedia.

BUDOWA


Breedlove Atlas Solo C350/CRe to gitara elektroakustyczna optymalizowana w kierunku gry solowej oraz komponowania. Głównym elementem takiego podejścia jest umieszczony na górze, na bocznej ściance dodatkowy otwór rezonansowy, przez który docierają bezpośrednio do naszych uszu niuanse brzmienia z wnętrza pudła rezonansowego. W głośnych warunkach rozwiązanie to poprawia po prostu słyszenie tego, co gramy. W komplecie otrzymujemy też wciskaną, gumową zaślepkę otworu. Top korpusu typu Concert, posiadający pojedyncze wcięcie cutaway, wykonano z litego cedru, boki i tył zrobiono ze znakomicie prezentującego się palisandru wchodnioindyjskiego. Otwór rezonansowy zdobi abalonowa rozeta a wokół krawędzi korpusu biegnie czarny, elegancki binding.

Zgodnie z tradycjami Breedlove w gitarach zastosowano bezkołkowy, palisandrowy mostek oraz wspomniany system Bridge truss, w postaci umieszczonego pod mostkiem bloku połączonego poprzeczką z tyłem korpusu. Gryf wykonano z mahoniu a na palisandrowej podstrunnicy nabito 20 precyzyjnie wykończonych progów. Całość wieńczy asymetryczna, oryginalna główka z palisandrowym fornirem oraz małym logo marki, na której zamontowano po obu stronach chromowane klucze Grover mini. Gitara posiada wykończenie satynowym lakierem oraz menzurę o długości 25,5" (648 mm).

Mały symbol e świadczy o obecności elektroniki na pokładzie. Zamontowano tu klasowy preamp L.R. Baggs L.R.-T CV Tuner z 3-zakresowym korektorem, regulacją prezencji, przełącznikiem fazy oraz bardzo czytelnym tunerem chromatycznym. Układ zasilany jest baterią 9V umieszczoną z tyłu gitary w pojemniku zintegrowanym z wejściem instrumentalnym. Breedlove Atlas Solo C350/CRe dostarczany jest w solidnym, precyzyjnie dopasowanym i bardzo dobrze prezentującym się, czarnym futerale.

W PRAKTYCE


Instrument ma bardzo przyjemne, satynowe wykończenie, wszystkie detale są tu wzorowo wykończone a zgrabny gryf dobrze układa się w dłoni. Gitara bardzo dobrze stroi, ustawione na średniej wysokości struny nie obijają się o progi i w razie potrzeby można je spokojnie obniżyć, co wymaga jednak delikatnego oszlifowania siodełka mostka od spodu. Co najważniejsze Breedlowe znakomicie odzywa się z pudła po zagraniu pierwszych dźwięków. Brzmienie jest głębokie i zbalansowane a uderzony pełny akord długo wybrzmiewa z wyczuwalną wibracją przy wygaszaniu dźwięku. Świadczy to o jakości użytego drewna i całej konstrukcji.

Korpus typu Concert zapewnia znakomite odwzorowanie artykulacji, aksamitne harmoniczne oraz pełny, mocno rezonujący i klarowny bas, który jest też zasługą zastosowanego na bokach i tyle palisandru. Nie mamy tu może takiej dynamki w środkowym paśmie jak korpusy dreadnought (i to przy porównaniu do znacznie droższych konstrukcji) jednak dynamika i projekcja dźwięku jest więcej niż dobra, a przy okazji Atlas Solo C350/ CRe bardzo ładnie odzywa się przy graniu kostką. Odsłonięty boczny otwór rezonansowy jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. Nie tylko podkreśla słyszane podczas gry niuanse ale sprawia wrażenie trójwymiarowego dźwięku czy dodanego, subtelnego efektu chorusa.

Na pokładzie mamy jeszcze bardzo ładnie brzmiący preamp L.R Baggsa. Po wpięciu do małego AER-a gitara brzmi żywo, głęboko i selektywnie, z ładnym odseparowaniem strun, i miękką, nie drażniącą górą. Jak każdy akustyk z pickupem ma też tendencje do wzbudzania się przy dużej głośności, ale w normalnych warunkach koncertowych bez głośnego bandu poradzi sobie bez najmniejszych problemów. Nie uzyskamy tu oczywiście tak naturalnego brzmienia i harmonicznych jak w przypadku dobrego mikrofonu pojemnościowego, ale i tak pokładowa elektronika plasuje się bardzo wysoko na tle innych, renomowanych producentów.

PODSUMOWANIE


Breedlove Atlas Solo C350/CRe to gitara akustyczna zdecydowanie wybijająca się w tej półce cenowej. Głębokie, zbalansowane brzmienie z pudła, jakość wykonania, bardzo dobra elektronika oraz oryginalne rozwiązania jak chociażby dodatkowy otwór rezonansowy plasują gitarę amerykańskiej marki wśród profesjonalnych już instrumentów.

www.musicmedia.pl
www.breedlovemusic.com

korpus: Concert cutaway, dodatkowy
boczny otwór rezonansowy
płyta wierzchnia: lity cedr
boki i tył: palisander wschodnioindyjski
gryf: mahoń Nato
siodełko: ToneStone
podstrunnica: palisander wschodnioindyjski
klucze: Grover mini
mostek: palisander, bezkołkowy
elektronika: L.R. Baggs LR-T CV Tuner
wykończenie: satynowe
wyposażenie: futerał


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5
Dystrybutor