FAITH FKN Naked Neptune Baby Jumbo

Pozostałe testy marki FAITH
Testy
2015-06-17
FAITH - FKN Naked Neptune Baby Jumbo

Faith Guitars to firma założona w Wielkiej Brytanii w 2001 r.

Powołał ją znakomity lutnik Patrick James Eggle, odpowiedzialny za projektowanie i produkcję gitar w seriach: Natural, Trembesi, Hi-Gloss, Eclipse, Naked i Signature. W ofercie znalazły się modele akustyczne oraz z akustyczno-elektryczne, także 12-strunowe i leworęczne z różnymi kształtami pudła rezonansowego.

"Goły Neptun" to gitara z serii Naked, czyli wykończonej bardzo cienką, satynową warstwą lakieru. W przypadku tych instrumentów chodzi o zabezpieczenie drewna przed zabrudzeniem i utrzymanie jego jak najbardziej naturalnego brzmienia. Matowy lakier jest stosunkowo gładki i pod palcami sprawia wrażenie szlachetności. Płyta rezonansowa została wykonana z litego świerku, tył i boki z litego mahoniu indonezyjskiego. Grubość pudła rezonansowego rośnie od 105 mm przy gryfie do 116 mm na dole.

Gitara posiada specyficzne belkowanie płyty (odmiana typu X) oraz połączenie mahoniowego gryfu z pudłem z wykorzystaniem dwóch kołków - oba rozwiązania zaprojektował główny konstruktor firmy. Belkowanie jest odchudzone po stronie strun basowych i pełne po stronie wiolinowych, co przekłada się na lepszą definicję dźwięku i większy headroom. Szyjka została wycięta metodą quarter-sawn, co nie tylko świadczy o jakości instrumentu, ale przede wszystkim minimalizuje podatność gryfu na odkształcenia. Gryf o profilu spłaszczonego C i podstrunnica z indonezyjskiego palisandru o promieniu aż 16" gwarantują wysoki komfort gry, na co mają również wpływ progi w rozmiarze medium jumbo.

Stabilność stroju gwarantują zamknięte klucze olejowe. Siodełko główki ma 43 mm, rozstaw strun na mostku wynosi 55 mm. Minimalizm wzornictwa przejawia się w delikatnym zaakcentowaniu jedynie XII progu perłowym logo, oraz we wzorze wąskiej perłowej rozety wokół otworu rezonansowego. Baby Jumbo to dość duże, ale wygodne pudło o okrągłym kształcie, nieco mniejszym niż w większości gitar tego typu.

Gitara zapewnia energetyczny atak w dole pasma i dobrą projekcję góry. Świerkowa płyta rezonansowa podkreśla skraje pasma, mahoń równoważy i ociepla środek - dzięki temu gitara brzmi bardzo czysto, selektywnie, a jednocześnie ciepło. Przy mocniejszych uderzeniach pudło zdaje się naturalnie kompresować atak, bez nieprzyjemnych niespodzianek typu dudnienie czy charakterystycznego dławienia się dźwięku, na co ma wpływ jakość użytych drewien oraz subtelne satynowe wykończenie. To ostatnie ma jednak pewne wady, o których należy pamiętać - cienki lakier jest podatny na zarysowania i uszkodzenia (chociażby przy otworze rezonansowym od kostki), a najczęściej dotykane miejsca gitary z biegiem czasu zostaną naturalnie wypolerowane.

Faith to gitara wymagająca nieco delikatności w eksploatacji, jednak gwarantująca wysoki komfort gry oraz czysty i szlachetny dźwięk.

www.silesiamusiccenter.pl

Płyta wierzchnia: lity świerk
Tył i boki: indonezyjski lity mahoń
Gryf: mahoń
Podstrunnica: palisander indyjski
Progi: 20
Menzura: 650 mm
Mostek: palisander indyjski
Klucze: Faith Precision Chrome


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5