LAKEWOOD M-45 Custom

Pozostałe testy marki LAKEWOOD
Testy
2015-02-09
LAKEWOOD - M-45 Custom

Niemiecka marka Lakewood działająca na rynku pod wodzą Martina Seeligera od połowy lat 80. ubiegłego wieku dawno stała się synonimem jakości w świecie gitar akustycznych.

W ofercie znajdziemy całą gamę klasowych instrumentów, na których szczycie stoi dział Custom Shopu, odpowiedzialny za hi-endowe gitary budowane według najdrobniejszych specyfikacji klienta, a oszałamiająca ilość opcji ograniczona jest w zasadzie tylko wyobraźnią i oczywiście zasobnością portfela zamawiającego. Dzięki uprzejmości zajmujących się dystrybucją marki Lakewood salonów Riff, dotarł do nas właśnie taki wyjątkowy instrument - model M-45 Custom, co pokazuje, że również w naszym kraju obok olbrzymiej oferty tańszych instrumentów mamy możliwość zamówienia i sprowadzenia gitary akustycznej z absolutnie topowej półki.

BUDOWA


Gitara posiada Certyfikat z Custom Shopu, w którym wyszczególnione są specyfikacje i wszelkie opcje dodatkowe. Lakewood M-45 Custom posiada korpus typu Grand Concert bez wcięcia cutaway, w którym boki i tył wykonano z wzorzystego, ciemno-brązowego drewna Ziricote o pięknej, oryginalnej fakturze, a na płytę wierzchnią zastosowano lity świerk Adirondack klasy AAA, wykończony błyszczącym, transparentnym lakierem w lekko miodowym odcieniu. Mahoniowy, satynowy gryf o miękko zaokrąglonym profilu V zaopatrzono w hebanową podstrunnicę ozdobioną na 12 progu wymyślną, "łabędzią" inkrustacją, a na główce ozdobionej perłowym logiem producenta zamontowano sześć otwartych, złotych kluczy Schaller Grand- Tune z główkami z wzorzystego drewna Snakewood.

Hebanowy mostek z drewnianymi kołkami zakończonymi masą perłową otacza szeroki binding z drewna Snakewood oraz pasek z kolorowego abalonu. Jak przystało na customowy, a nawet rzekłbym pokazowy instrument, mamy tu sporo dodatków, które można na etapie zamówienia dowolnie kształtować. I tak uwagę zwraca tu przede wszystkim rzadko spotykana ilość pięknego, kolorowego abalonu. Binding obiegający cały top (również za podstrunnicą), gryf i główkę tworzony jest przez wspomniany abalon oraz wzorzyste drewno Snakewood. Płyta z tyłu przedzielona jest paskiem drewna a obie połówki również obiega kolorowa masa perłowa. Żeby tego było mało abalon biegnie też przy krawędziach boczków gitary oraz tyłu główki. Główka dodatkowo posiada z obu stron estetyczny, czarny fornir z hebanu, a niezwykłą całość uzupełnia rozeta wykonana z dwóch rodzajów drewna i podwójnego, abalonowego okręgu. Gitara dostarczana jest w wysokiej klasy, dopasowanym futerale Hiscox Lakewood.

W PRAKTYCE


Oczywiście mamy tu do czynienia z najwyższą półką instrumentów Lakewooda o pięciocyfrowej już cenie, i na początku można odnieść wrażenie przesytu wszystkimi efektownymi dodatkami. Trzeba powiedzieć, że obecny Lakewood M-45 Custom pokazuje w zasadzie możliwości wykończenia, ale nie możemy zapominać, że jest to przede wszystkim gitara akustyczna, i to z najwyższej półki. Gryf o grubości 21 mm przy 1 progu bardzo wygodnie układa się w dłoni, a nisko ustawione struny nad gryfem (nie było tu żadnej potrzeby modyfikacji siodełka) zapewniają komfort gry na całej długości podstrunnicy.

Docieramy do najważniejszego elementu, czyli brzmienia. Choć jest tu sporo ozdobnych dodatków, Lakewood M-45 Custom odzywa się wręcz powalającą barwą. Korpus Grand Concert zapewnia mocny środek, jednak zbalansowanie wszystkich pasm jest wręcz doskonałe. Gitara odzywa się niesamowicie zarówno przy leciutkim trąceniu kostką czy palcami, jak i mocnym ataku, niezależnie czy są to pełne akordy, czy pojedyncze, tłumione dźwięki. Naturalny środek, mocny, czytelny bas i piękna prezencja są klasą samą w sobie. Z ręką na sercu nie chce się wypuszczać instrumentu z ręki, a tak inspirującego i rewelacyjnie wybrzmiewającego akustyka (suprostain wręcz powala) nie miałem jeszcze w ręku.

PODSUMOWANIE


Lakewood M-45 Custom to niepowtarzalna gitara, będąca przykładem najwyższego kunsztu lutniczego, objawiającego się zarówno w jakości materiałów i wykonania detali, jak i absolutnie klasowego brzmienia. Cena pozostaje tu już tak naprawdę sprawą drugorzędną, jako że tego typu instrumenty przeznaczone są dla muzyków i koneserów szukających perfekcyjnego wykończenia, wyglądu i brzmienia, i nie idących przy ich wyborze na żadne kompromisy.

konstrukcja: Grand Connert
top: lity świerk Adirondack AAA
boki i tył: Ziricote
gryf: mahoń
podstrunnica: heban
mostek: heban z siodełkiem z kości
klucze: Schaller GrandTune
skala: 650 mm
wykończenie: wysoki połysk korpusu
i główki, satynowe gryfu
dodatki: hebanowy fornir główki,
bogaty, obustronny binding mostka,
całego korpusu, gryfu i główki wykonany
z abalonu i drewna Snakewood
wyposażenie: futerał Lakewood Hiscox


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5