LUNA Gypsy Spalt

Pozostałe testy marki LUNA
Testy
2015-01-19
LUNA - Gypsy Spalt

Marka Luna Guitars znana jest głównie z gitar ozdabianych oryginalnymi grafikami. Ideą przyświecającą twórcom jest budowa instrumentów w dostępnej cenie, które jednocześnie wyróżniałyby się niezwykłymi, artystycznymi grafikami.

Założycielka firmy, Yvonne de Villiers jest artystką od wielu lat zajmującą się projektowaniem wymyślnych witraży, a swój talent postanowiła wykorzystać przy tworzeniu pięknych gitar akustycznych.

Obecny w teście model Spalt należy do serii Gypsy i wyróżnia się wyjątkowym topem o unikalnym, egzotycznym wzorze. Korpus typu Grand Auditorium z pojedynczym wcięciem cutaway posiada świerkową płytę wierzchnią, na którą naklejono wspomnianą grafikę wzorzystego, klonowego forniru. Boki i tył wykonano z mahoniu a całość zdobi jeszcze dyskretny, czarny binding. Mahoniowy gryf przyklejono metodą Dovetail i zaopatrzono w palisandrową podstrunnicę ozdobioną charakterystycznymi markerami z masy perłowej, przedstawiającymi poszczególne fazy księżyca. Na główce ozdobionej dużą inkrustacją oraz logiem firmy z imitacji białej masy perłowej zamontowano sześć chromowanych kluczy, a całość uzupełnia jeszcze solidny, palisandrowy mostek.

Niewątpliwie gitara wyróżnia się ujmującym wzorem topu jednocześnie oferując naturalny, nieprzytłaczający zbędnymi wodotryskami design. Autorski, wygodny profil zapewnia wysoki komfort gry, chociaż w testowanym egzemplarzu struny nie były ustawione najniżej nad gryfem. Niezbędna w większości akustyków, prosta korekta siodełka w razie potrzeby bez problemu poradzi sobie z tym zagadnieniem.

Gitara jak na ten przedział cenowy odzywa się zaskakująco oryginalnym, ciepłym i głośnym brzmieniem. Bas jest mocny i w połączeniu z ciekawym, zdefiniowanym środkiem zapewnia pełne, głębokie brzmienie, szczególnie przy mocniej uderzanych akordach. Pojedyncze dźwięki również ładnie zachowują się przy zróżnicowanej dynamice, oferując dobre przeniesienie niuansów gry. Może brakuje tu nieco subtelności w najwyższym paśmie, jednak Luna Gypsy Spalt zaskakuje wyrównanym i mocnym tonem o drewnianym, okrągłym charakterze. Co ważne instrument ładnie stroi a klucze równie dobrze trzymają strój, co nie jest regułą w tej półce cenowej.

Luna Gypsy Spalt jest bardzo ciekawą propozycją dla początkujących gitarzystów, którzy szukają znakomicie prezentującego się instrumentu i docenią pełne, naturalne brzmienie akustyczne.

www.fxmusic.pl
www.lunaguitars.com

konstrukcja: Grand Auditorium
top: świerk z egzotycznym fornirem
klonowym
boki i tył: mahoń
gryf: mahoń
podstrunnica: palisander
progi: 20
mostek: palisander
klucze: chromowane
skala: 648 mm (25,5")
wykończenie: wysoki połysk


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
4