TANGLEWOOD TW55/12 NS E

Pozostałe testy marki TANGLEWOOD
Testy
2014-12-15
TANGLEWOOD - TW55/12 NS E

Znakomicie przyjęta seria gitar akustycznych Sundance Tanglewooda łączy wzorową jakość wykonania z bardzo atrakcyjną ceną, a jej portfolio zawiera ponad 60 modeli od kształtów Parlour po Super Jumbo, które odnajdą się w rękach nawet najbardziej wymagających gitarzystów.

Tanglewood TW55/12NSE to należąca do tej rodziny akustyczna gitara 12-strunowa dysponująca okazałym korpusem typu Super Jumbo z wcięciem cutaway i od strony elektrycznej wyposażona w preamp renomowanej firmy Fishman.

Na topie zastosowano lity świerk, który ozdobiony został stylowym, kilkuwarstwowym czarno-kremowym ożyłkowaniem oraz kremowym bindingiem z kości biegnącym wokół obu krawędzi korpusu. Płytę zabezpiecza też przed zarysowaniami stylowy pickguard typu tortoise. Tył i boki wykonano z mahoniu. Palisandrowy mostek posiada kompensowane siodełko z kości, kołki podobnie jak binding w całej gitarze wykonano z tworzywa imitującego kość słoniową. Jednoczęściowy, mahoniowy gryf zaopatrzono w palisandrową, otoczoną kremowym bindingiem podstrunnicę z abalonowymi markerami w kształcie płatków śniegu. Całość wieńczy imponująca główka z logo Tanglewood, na której zamontowano po obu stronach 12 chromowanych maszynek marki Grover. Gitara posiada naturalne wykończenie satynowym lakierem oraz menzurę wynoszącą 650 mm. Na pokładzie znalazł się system Fishman Presys+ z sekcją korekcji BASS-MIDDLE-TREBLE wspomaganą regulacją najwyższej góry BRILLIANCE, antysprzężeniowym filtrem Notch, przełącznikiem fazy oraz regulatorem głośności. Do dyspozycji mamy jeszcze tuner z czytelnym, kolorowym wskaźnikiem.

Duży korpus Super Jumbo oraz 12 strun skutkuje większą wagą instrumentu, a doznania estetyczne wzmacnia satynowy, matowy lakier. Po nastrojeniu niepotrzebne były żadne dodatkowe regulacje, gryf jest bardzo wygodny a nisko ustawione struny zapewniają wysoki komfort gry dla lewej ręki. Wykończenie detali stoi na bardzo wysokim poziomie, co nie jest takie oczywiste w tym pułapie cenowym, który jak na 12-strunówkę jest bardzo dobrze skalkulowany.

Po uderzeniu w struny Tanglewood odzywa się zwartym środkiem i krystaliczną, dosyć subtelną górą. Nie ma tu potężnego dołu, ale brzmienie jest wyrównane, głębokie i wyjątkowo klarowne. Bas przy graniu tłumionych riffów odzywa się bardzo dynamicznie a całość skłania wręcz do inspirujących zabaw riffowych. Po mocnym uderzeniu w akord gitara zaskakuje głośnością, choć tego właśnie można spodziewać się po korpusie Super Jumbo. Co ważne, wszystko ładnie, równo i długo wybrzmiewa bez wprowadzania żadnych niechcianych przydźwięków. Pokładowy preamp został dobrze dobrany i zapewnia szerokie możliwości praktycznego kształtowania barwy. Przydaje się tu też skuteczny filtr Notch, bo przy tych gabarytach i tak mocnym brzmieniu gitara potrafi się wzbudzać na dużej głośności.

Tanglewood TW55/12 NS E to bardzo dobrze wykonana, rasowo prezentująca się 12-strunówka oferująca wyjątkowo wyrównane i głębokie brzmienie, pięknie podbarwione wyższą oktawą dodatkowych strun. W tej cenie ciężko będzie znaleźć instrument o podobnych właściwościach i jakości, co po raz kolejny potwierdza wysoką klasę gitar produkowanych przez brytyjskiego producenta.

konstrukcja: 12-strunowa Super
Jumbo, cutaway
top: lity świerk, wykończenie matowym
lakierem
boki: mahoń
tył: lity mahoń
gryf: mahoń
podstrunnica: palisander
mostek: palisander z siodełkiem z kości
klucze: Grover
preamp: Fishman Presys+
wykończenie: naturalne satynowe,
binding{


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
6
Wygoda:
5