ALVARO 260EC Thin

Pozostałe testy marki ALVARO
Testy
2014-12-10
ALVARO - 260EC Thin

Alvaro to marka gitar klasycznych z bogatymi tradycjami, produkowana od ponad 50 lat przez jednego z największych wytwórców gitar o hiszpańskim rodowodzie, firmę Enrique Keller, SA.

Instrumenty powstają pod okiem wyspecjalizowanych zespołów prowadzonych przez doświadczonych lutników, a szeroki eksport do wielu krajów Europy, Azji i Ameryki świadczy o sporej popularności marki.

Oferta gitar, łączących najlepsze elementy tradycji z ostatnimi rozwiązaniami technologicznymi, dostosowana jest do potrzeb i wymagań gitarzystów, którzy mogą wybierać z czterech serii instrumentów: Academy, Students, Concert i Handcrafted Concert.

Model Alvaro 260EC pochodzi z linii Concert, czyli wysokiej klasy gitar przeznaczonych dla muzyków rozglądających się za instrumentami sprawdzającymi się już na profesjonalnej scenie. Mamy tu do czynienia z węższym korpusem o głębokości ok. 6,5 cm, składającym się z litego, cedrowego topu oraz palisandrowych boków i tyłu, a wcięcie cutaway pozwala na komfortowy dostęp do wyższych progów. Wykończona błyszczącym lakierem całość prezentuje się bardzo estetycznie i nie można dopatrzyć się tu niedociągnięć w wykończeniu detali czy spasowaniu elementów. Gryf wykonano z afrykańskiego mahoniu i zaopatrzono w hebanową podstrunnicę, a na główce zamontowano pozłacane stroiki z białymi, celulozowymi główkami.

Pod siodełkiem palisandrowego mostka umieszczono pickup Nanoflex wspierany przez preamp Shadow Four Plus. Mamy tu możliwość regulacji czterech pasm: BASS, MID, TREBLE i BRILLIANCE, z czego ostatni suwak odpowiada za najwyższą górę. Korekcja wspierana jest przyciskiem EQ-S, który po wciśnięciu zmienia charakterystykę układu podbijając górę i dół pasma, jednocześnie wycinając trochę środek. W tej opcji działają też wszystkie suwaki korekcji. Całość uzupełnia przełącznik fazy, wskaźnik baterii oraz regulator głośności. Alvaro 260EC Thin odzywa się zaskakująco sporą głośnością i basem biorąc pod uwagę rozmiary pudła rezonansowego. Gitary tego typu prezentują się nowocześnie i dzięki cienkiemu korpusowi oferują znakomitą wygodę gry. Jeśli chodzi o wysokość strun nad gryfem, to podobnie jak w większości instrumentów akustycznych, konieczna jest korekta wysokości strunnika, który należy zeszlifować do własnych potrzeb, w przeciwnym razie komfort gry dla lewej ręki będzie mocno obniżony.

Podłączamy gitarę do szerokopasmowego zestawu. System Shadow sprawdza się tu nad wyraz dobrze, bardzo dynamicznie i ciepło wypada najniższe pasmo, struny basowe brzmią dźwięcznie i nawet lekko potrafią przykryć całość, ale wystarczy lekka korekta i Alvaro odzywa się pełną, wyrównaną i naturalną barwą. Wiolinowe struny mają lekko stonowaną, subtelną górę, środek nie wybija się a przy grze palcami barwa ma bardzo ładny, ciepły, nylonowy charakter. Mamy też dostęp do drugiego brzmienia przyciskiem EQ-S, które dobrze sprawdza się w grze akordowej dodając wysokiej prezencji i mocnego basu.

Tu uwidacznia się dynamika całego instrumentu, który pomimo cieńszego korpusu oferuje pełny, głęboko wybrzmiewający i ładnie reagujący na artykulację sound. Alvaro 260EC Thin to wygodna, znakomicie prezentująca się i wykonana gitara elektro-klasyczna, oferująca wysokiej jakości brzmienie, które zaskakuje głębokim basem i naturalnym charakterem.

konstrukcja: cutaway, zwężony
korpus Thin
top: lity cedr, wykończenie matowym
lakierem
boki i tył: palisander
gryf: mahoń afrykański
podstrunnica: heban
mostek: palisander
stroiki: pozłacane
preamp: Shadow 4 Plus{


Wynik testu
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5