LAKEWOOD D-18

Pozostałe testy marki LAKEWOOD
Testy
2014-11-19
LAKEWOOD - D-18

Historia firmy Lakewood rozpoczyna się wiosną 1986 roku, kiedy młody niemiecki lutnik Martin Seeliger postanowił pójść własną drogą i zacząć budować autorskie gitary akustyczne. Kiedy zastanawiał się nad nazwą dla swoich instrumentów jego palec zatrzymał się na mapie przy małym miasteczku Lakewood w USA, i tak już zostało.

Niemiecka marka kojarzona jest obecnie z wysokiej klasy, często hi-endowymi modelami gitar, a nasz testowany model D-18 należy do ‚najtańszej’ serii Natural, co daje pewien obraz filozofii założyciela firmy, nakierowanej na najwyższą jakość wykonania i brzmienia. W ofercie znajdziemy jeszcze serie Deluxe, Premium, Signature oraz CustomShop. Gitary Natural wykorzystują najwyższej klasy materiały i mają bez ekstrawaganckich wykończeń eksponować naturalne piękno i brzmienie stosowanego do ich budowy drewna.

Nasz model D-18 posiada korpus typu Dreadnought, zmniejszający lekko swą głębokość od tyłu w kierunku gryfu, i jak każdy instrument Lakewooda budowany jest w Niemczech przez niewielki zespół bardzo doświadczonym lutników. Płytę wierzchnią wykonano z europejskiego świerku klasy AAA, a boki i tył z drewna ovangkol. Całość wykończono satynowym lakierem nie zamykającym porów. Naturalne odczucia wzmacnia też rozeta z centralnym, drewnianym pierścieniem dopasowanym do tyłu i boków. Mahoniowy gryf zaopatrzono w hebanową, czystą podstrunnicę z 20 progami. Na główce z naklejonym fornirem z palisandru znalazło się logo z masy perłowej oraz 6 chromowanych maszynek Schaller M6 z wytwornie prezentującymi się, palisandrowymi główkami. Hebanowy mostek posiada siodełko z kości oraz hebanowe kołki dociskowe z perłowymi kropkami.

O klasie instrumentu już na starcie pozwala domyślać się znakomity, wykonany z czarnego tworzywa futerał Hiscox z wytłoczonym logo producenta. Po otwarciu ukazuje się nasza gitara wręcz perfekcyjnie dopasowana do wyściełanego szarym, miękkim materiałem wnętrza. Lakewood D-18 wykończony jest na najwyższym poziomie, wszystkie elementy są doskonale spasowane a dotykanie niezwykle smukłej powierzchni pokrytej satynowym lakierem wywołuje bardzo estetyczne odczucia. Setup od razu pozwala na wygodną grę popartą jeszcze smukłym gryfem o zaokrąglonym profilu D i mierzącym 21 mm grubości przy pierwszym progu.

Lakewood odzywa się zwartym, wyraźnym i nie przesadzonym basem, ciepłym, mocno zaakcentowanym środkiem oraz dosyć subtelną górą, która pokazuje pazur po mocniejszym ataku w struny. Brzmienie jest bardzo czytelne i dominuje w nim naturalny, okrągły środek. Gitara tej klasy pokazuje już znakomitą reakcję na atak w struny. Bas wyskakuje wręcz przy mocnym uderzeniu i tłumieniu strun, struny środkowe mają sprężysty charakter przy mocniejszym zarywaniu a wiolinowe długo wybrzmiewają i nie znikają w całości, co jest częstą przypadłością tańszych gitar akustycznych. Weźmy też pod uwagę, że D-18 nie posiada wbudowanego preampu oraz wcięcia cutaway, dzięki czemu nic nie zaburza wewnętrznego rezonansu. W ofercie dostępny jest też model D-18 CE, posiadający wcięcie oraz preamp L.R. Baggs Anthem.

Lakewood D-18 to znakomicie wykonany, bardzo naturalnie prezentujący się akustyk, oferujący profesjonalny poziom studyjnych gitar akustycznych oraz zbalansowane, bardzo dobrze reagujące na artykulację brzmienie o ciepłym środku i czystym, głębokim dole pasma.

konstrukcja: Dreadnought
top: lity świerk europejski AAA
boki i tył: ovangkol
gryf: mahoń
podstrunnica: heban
mostek: heban z siodełkiem z kości
klucze: Schaller M6
skala: 650 mm
wykończenie: naturalne satynowe
o lekkim połysku
wyposażenie: futerał Lakewood Hiscox


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5