VINTAGE VE2000GG

Pozostałe testy marki VINTAGE
Testy
2014-05-19
VINTAGE - VE2000GG

Vintage to młoda brytyjska marka należąca do grupy JHS. W ofercie firmy znajdują się gitary elektryczne i akustyczne z niższej oraz średniej półki cenowej. Model VE2000GG to efekt kolaboracji między grupą JHS, brytyjską legendą gitary Gordonem Giltrapem oraz lutnikiem Robem Armstrongiem.

Autor testu: Piotr Słapa

Gordon Giltrap karierę muzyczną rozpoczął w latach 60. ubiegłego wieku. Artysta ten ma na swoim koncie ponad 30 albumów, współpracował przy tym z takimi artystami, jak Brian May, Rick Wakeman czy Martin Taylor. Testowany instrument to replika osobistej gitary Gordona, którą wykonał renomowany lutnik Rob Armstrong w roku 1980. Sprawdźmy jakie możliwości i walory brzmieniowe oferuje gitara elektroakustyczna Vintage VE2000GG.

OGLĄDAMY


Vintage VE2000GG posiada korpus będący połączeniem kształtów OM (Orchestra Model) z Grand Auditorium. Jego górna część jest odchudzona, natomiast dół - szeroki. Jest to dość nietypowe, ale interesujące połączenie. Korpus w najwęższym punkcie ma tylko 206 mm szerokości. Taka konstrukcja to zupełnie inne rozwiązanie, niż to co oferują popularne gitary marki Martin czy Gibson. Płytę wierzchnią wykonano z litego amerykańskiego cedru i pozostawiono w naturalnym kolorze. Kawałki użyte do budowy topu mają ładną fakturę oraz są dobrze spasowane. Spód oraz boki to laminat mahoniowy również pozostawiony w naturalnym kolorze. Korpus i płytę wierzchnią wykończono matowym lakierem.

Gitara fabrycznie nie posiada zamontowanej płytki maskującej, która chroni top przed zarysowaniami od kostki i paznokci, można ją jednak zamontować we własnym zakresie. Korpus oplata plastikowy binding w kolorze ciemnego hebanu, a dwa kawałki mahoniowego laminatu na spodzie gitary dzieli stylowa mozaika. Otwór rezonansowy zdobi rozeta w kształcie dwóch okręgów. Palisandrowy mostek wyposażono w czarne, plastikowe kołeczki z wypełnieniem wykonanym z abalonu. Podstawek pod struny wykonano z materiału sztucznego o nazwie NuBone. Posiada on nacięcie, które gwarantuje poprawny strój struny B2.

Mahoniowy gryf o profilu "C" jest masywny i wzorowo leży w dłoni. Palisandrowa podstrunnica posiada 20 progów i umieszczono na niej markery w postaci kropek z abalonu. Na progu 12 znajduje się abalonowe zdobienie nawiązujące do nazwy firmy Vintage. Zarówno główka gitary, jak i korpus mają unikalny wygląd. Główka jest bardzo długa i smukła. Umieszczono na niej nakładkę z palisandru oraz zaślepkę blokującą dostęp do pręta regulującego gryf. Na zaślepce wybito literkę "A", co jest ukłonem w stronę Roba Armstronga, który zaprojektował i zbudował instrument.

Na główce znajdują się również pozłacane klucze renomowanej firmy Grover w układzie 3+3 oraz logo marki Vintage zdobione abalonem. Próg zerowy wykonano z tego samego syntetycznego materiału co podstawek pod struny (NuBone). Jest on dobrze osadzony i nie wymagał lutniczych poprawek. Gryf oraz główka, podobnie jak korpus, są matowe. Instrument ogólnie wykonany jest solidnie i wszystkie elementy są w nim dobrze spasowane, a pewne drobne niedoróbki lakiernicze w tej klasie cenowej można wybaczyć. Miłym dodatkiem jest wysokiej jakości futerał, idealnie dopasowany do kształtu gitary.

UKŁAD ELEKTRONICZNY


Vintage VE2000GG ma na pokładzie elektronikę renomowanej firmy Fishman. Jest to rozbudowany układ składający się z preampu Presys Blend, przetwornika piezo Sonicore oraz mikrofonu. Preamp posiada wbudowany tuner z czytelnym wyświetlaczem oraz pełną regulację w zakresie korekcji. Możemy sterować poziomem basu, środka oraz wysokich tonów. Możliwości brzmieniowe rozszerza wewnętrzny mikrofon, którego poziom ustawiamy osobnym pokrętłem MIC BLEND. W układzie przedwzmacniacza znajdują się również: przycisk odwrócenia fazy, filtr pozwalający obciąć niepożądane częstotliwości oraz wskaźnik poziomu baterii. Układ zasilany jest baterią 9 V.

GRAMY


Niebanalny wygląd Vintage VE2000GG na pewno pozwoli wyróżnić się w tłumie, co w dzisiejszych czasach jest ważne. Gitara jest lekka, dobrze wyważona, a lakier przyjemny w dotyku. Gryf jest idealnie dopasowany do dłoni, dzięki czemu granie akordów z poprzeczką barre i trudnych pasaży nie sprawia problemów. Instrument po wyjęciu z futerału nie wymagał żadnych regulacji, a fabryczna akcja strun pozwala na w pełni komfortową grę. Pora zagrać pierwsze dźwięki. Vintage VE2000GG szybko reaguje na atak i z otworu rezonansowego wydobywa się ciepły, słodki dźwięk. Długość wybrzmiewającego dźwięku jest zadowalająca, ale sam instrument nie należy do głośnych.

Bas miło pomrukuje i nie jest dudniący. Pasmo, które najbardziej dominuje, to górny środek. Z jednej strony dźwięk jest szeroki i bogaty w detale, a z drugiej - jasny i czytelny. Taki charakter brzmienia to wypadkowa połączenia małego korpusu OM z większym typu Grand Auditorium.

Vintage VE2000GG jest uniwersalny brzmieniowo i znajdzie zastosowanie w wielu stylach muzycznych. Przy grze akordowej kostką otrzymujemy zbalansowany, przyjemny dla ucha dźwięk, który dobrze wypada jako tło dla wokalu czy innego instrumentu solowego (np. harmonijki lub skrzypiec). Przy grze solowej kostką dźwięki łatwo się przebijają za sprawą ciepłego i okrągłego środka. Gitara wybrzmiewa równo w każdej pozycji na podstrunnicy, poprawnie stroi i nie brzęczy. Pod palcami instrument pokazuje bluesowy pazur. Ochoczo reaguje na każdy niuans artykulacyjny i zmiany dynamiki. Granie ballad palcami to czysta przyjemność.

W stylu fingerstyle tworzenie melodii na tle podkładu przychodzi bez wysiłku, a wygodny gryf ułatwia szybkie przemieszczanie się po podstrunnicy. Dodatkowo smukły korpus nie blokuje ruchów. Szkoda, że producent nie zastosował litego mahoniu przy budowie korpusu. Dzięki takiemu rozwiązaniu instrument miałby większy potencjał do rozgrywania się wraz z upływem czasu. Trudno jednak o więcej w tym przedziale cenowym. W nagraniach gitara została zarejestrowana przy pomocy pary mikrofonów pojemnościowych RODE NT-5. Sprawdźmy jak pracuje układ elektryczny Fishman Presys Blend. Po podłączeniu gitary do prądu otrzymujemy mocny, dynamiczny dźwięk z twardą i lekko piaszczystą górką. Wewnętrzny mikrofon dostarcza przestrzeni i powietrza. Dźwięk jest cieplejszy i dodatkowo są słyszalne detale perkusyjne. Preamp pozwala na ustawienie każdej częstotliwości oraz zapanowanie nad sprzężeniem. System jest cichy i łatwy w obsłudze, więc z pewnością doceni go każdy muzyk pracujący na scenie.

PODSUMOWANIE


Vintage VE2000GG to oryginalny i solidnie wykonany instrument. Jego największymi zaletami są uniwersalność brzmieniowa, wygoda gry oraz profesjonalny układ elektryczny. Ciekawa propozycja nie tylko dla fanów Gordona Giltrapa, ale dla każdego gitarzysty akustycznego.


płyta wierzchnia: lity cedr
amerykański
płyta spodnia i boki: mahoń (laminat)
gryf: mahoń
podstrunnica: palisander
progi: 20
mostek: palisander
wykończenie: matowe
układ elektroniczny: Fishman Presys
Blend


Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5