ROCKBOARD MOD 5

Rodzaj sprzętu: Akcesoria

Pozostałe testy marki ROCKBOARD
Testy
Piotr Szarna
2019-11-20
ROCKBOARD - MOD 5

Należąca do firmy Warwick marka RockBoard od lat posiada w swojej ofercie szeroki asortyment akcesoriów gitarowych.

Wśród nich główne miejsce zajmuje rozbudowana oferta pedalboardów efektowych wraz z futerałami oraz całym niezbędnym osprzętem w postaci profesjonalnych przewodów i wtyków połączeniowych, zasilaczy, nakładek na przełączniki i potencjometry czy ostatnio wprowadzonego podświetlenia LED Light.

Odświeżona linia pedalboardów i akcesoriów RockBoard otrzymała na targach NAMM 2019 prestiżową nagrodę “Best in Show Award”, dodajmy też, że pedalboardy RockBoard 2018 otrzymały branżową nagrodę MIPA (Musikmesse International Press Award) w kategorii „Guitar Accessories”. Bardzo praktycznym i funkcjonalnym rozszerzeniem są tu moduły Patch Bay, montowane w przednim otworze pedalboardu, znacznie ułatwiające uporządkowanie sprzętu i okablowania oraz estetyczne, wygodne wyprowadzenie na front najpotrzebniejszych gniazd przyłączeniowych.

Do opisywanych już u nas modułów MOD 1, MOD 2, MOD 3 dołączył ostatnio model MOD 5, oferujący poza gniazdami wejść i wyjść umieszczone na pokładzie 6 symulacji kolumnowych opartych o sygnały IR w mono/stereo, z możliwością wgrywania sygnałów IR użytkownika i aktywnym DI. Na wszystkie produkty dystrybutor udziela też po rejestracji 4-letniej gwarancji, co na pewno warto zaznaczyć.

BUDOWA

RockBoard MOD 5 umieszczony jest w kompaktowej obudowie o wymiarach 175 x 85 x 47 mm i wadze 470 g. Po odkręceniu frontowej płytki pozwalającej na montaż w otworach pedalboardów RockBoard, moduł możemy zamontować bezpośrednio z efektami na dowolnym pedalboardzie (wymiary modułu wynoszą wtedy 160 x 85 x 33 mm). Do dyspozycji mamy 3 obustronne gniazda przejściowe jack A, B, C uzupełniane frotowym wyjściem jack 1/4” PARALLEL OUT i umieszczonym z tyłu wejściem IR/DI IN jack 1/4”, pozwalającymi na wyprowadzenie na zewnątrz odpowiednich połączeń z pedalboardu i podłączenie do wejścia wzmacniacza oraz jego pętli, z możliwością zastosowania również stereofonicznych efektów.

Frontowe wyjście XLR OUT służy do wyprowadzenia sygnału do konsolety lub interfejsu audio z opcją wyboru pokładowych emulacji kolumn głośnikowych IR. Wyjście posiada przełączanie odcięcia masy Lift/Gnd oraz pracy BAL/UN, czyli zbalansowanej dla sygnałów mono lub niezbalansowanej stereo, gdzie sygnały kanałów lewego i prawego są wyprowadzone do odpowiednich pinów XLR. Wyjście słuchawkowe wbudowanego wzmacniacza słuchawkowego z regulacją poziomu pozwala na komfortowe, ciche ćwiczenie. Panel frontowy uzupełnia obrotowy przełącznik z możliwością wyboru jednej z sześciu symulacji głośników IR bądź też ich wyłączenia.

Fabrycznie mamy tu w pamięci 5 modeli kolumn gitarowych (Vox AC 30 212 Silver Bell, Fender Bassman ‘59 Tweed 4x10, Marshall 1960A Greenback 4x12, Orange PPC 412, Mesa Boogie Rectifier Standard 4x12) oraz 1 basową Ampeg SVT 810E, a po połączeniu z komputerem za pomocą gniazda micro USB i zainstalowaniu prostej aplikacji RockBoard MOD 5 Loader możemy wgrać własne impulsy (format .wav z maksymalną długością 1024 pts.). Tu też aktualizujemy oprogramowanie modułu. Impulsy dostarczane są dzięki współpracy producenta z firmą Mooer, która odpowiada za symulacje. Na starcie otrzymujemy do pobrania darmowy pakiet 29 dodatkowych wysokiej klasy symulacji głośników. W zestawie z modułem znajduje się kabel USB, śruby montażowe, nakrętki oraz klucz TX, całość dopełnia gniazdo zasilania 9V DC z tyłu.

W PRAKTYCE

RockBoard MOD 5 to moduł łączący przełączane kolumny głośnikowe kierowane na wyjście XLR oraz słuchawkowe, z wygodnymi gniazdami przejściowymi jack, co czy go bardzo funkcjonalnym urządzeniem do montażu w gitarowym lub basowym pedalboardzie. Gniazda jack pozwalają na szybkie podpięcie na scenie wzmacniacza i gitary, a przez XLR możemy wyprowadzić sygnał bezpośrednio do konsolety i PA, mając pod ręką wysokiej klasy 6 symulacji głośników (impulsy IR), które możemy też dowolnie wgrywać poprzez złącze USB. Najlepszą opcją jest umieszczenie modułu w slocie nowych pedalboardów RockBoard, ale po odkręceniu płytki frontowej bez problemu możemy moduł zamontować razem z efektami na pedalboardzie np. za pomocą rzepów, lub też pod spodem. Klasycznym połączeniem, poza oczywiście prostszą konfiguracją bez pętli wzmacniacza, jest opcja ‘4 przewodów’, gdzie gitarę wpinamy do frontu wejścia A, którego tył łączymy z pierwszym z efektów mających znajdować się przed preampem – ostatni z tej grupy efektów łączymy z tyłem gniazda B, którego front łączymy z wejściem wzmacniacza.

Pętlę efektową tworzą umieszczone z tyłu gniazda C oraz IR/DI IN. Przód C prowadzi do gniazda SEND pętli wzmacniacza, PARALLEL OUT do gniazda RETURN. W ten sposób mamy czysto i wygodnie skonfigurowane połączenie ze wzmacniaczem - część efektów przed preampem, część za. Dodatkowo niezależne wyjście XLR OUT posiada możliwość załączenia impulsów IR, czyli symulacji kolumn wybieranych przełącznikiem na panelu, które brzmią naprawdę profesjonalnie, co udowodniły już produkty Mooera (np. Radar, Preamp Live czy multiefekty, jak chociażby flagowy GE 300), firmy odpowiedzialnej za dostarczenie impulsów dla modułu RockBoard MOD 5. Jeśli komuś nie wystarczy dostępne na starcie ponad 30 kolumn gitarowych i basowych, może wgrać dowolne, zewnętrzne impulsy IR w formacie WAV. Wzmacniacz słuchawkowy pozwala na podpięcie słuchawek i bezpośrednie ćwiczenie z pedalboardem w domu czy nawet w trasie, z komfortową, szybką zmianą brzmienia kolumn pod ręką. Dodatkowo MOD 5 pozwala na pracę i wyprowadzenie sygnału stereo (np. efekty stereo), co poszerza możliwości konfiguracji.

PODSUMOWANIE

RockBoard MOD 5 to bardzo funkcjonalne i niezwykle przydatne dla gitarzystów czy basistów urządzenie pomyślane pod kątem montażu w pedalboardzie, pozwalające na czyste wyprowadzenie gniazd przyłączeniowych do instrumentu i wzmacniacza, a co za tym idzie komfortowe podłączenie całości na scenie, z możliwością jednoczesnego wykorzystania 6 pokładowych symulacji kolumn (z opcją dowolnego wgrywania przez USB zewnętrznych impulsów IR) i wyprowadzenia brzmienia dedykowanym wyjściem XLR do interfejsu audio lub konsolety i przodów PA na scenie. Całość dopełnia możliwość pracy z sygnałem stereo oraz funkcja aktywnego DI boxa, jak i dobrze brzmiące wyjście słuchawkowe z regulacją głośności do cichego ćwiczenia.

www.w-distribution.de

 

Możliwości: pokładowe symulacje kolumn (6) z opcją wgrywania impulsów IR (wav, max. 1024 pts.), 29 dodatkowych impulsów IR do pobrania, zintegrowany DI box i wzmacniacz słuchawkowy
Regulatory: VOLUME (Phones)
Przyłącza: 3 x jack 1/4” TRS, 1 x 1/4’ PARALLEL OUT, 1 x XLR DI OUT, 9V DC, micro USB, Phones 1/8”
Przełączniki: GND LIFT, BAL/UN, MONO/STEREO, 7-pozycyjny, obrotowy przełącznik wyboru symulacji kolumn
Zasilanie: 9V DC (pobór 300 mA)
Wyposażenie: kabel USB, śruby montażowe, nakrętki oraz klucz TX
Wymiary: 175 x 85 x 47 mm, 160 x 85 x 33 mm (bez panelu)
Waga: 470 g
Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Cena
787.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
wrzesień 2019
Kup teraz