XVIVE U2

Rodzaj sprzętu: Akcesoria

Pozostałe testy marki XVIVE
Testy
Sławomir Sobczak
2019-06-26
XVIVE - U2

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że konieczność podłączenia gitary do wzmacniacza czy pedalboardu za pomocą kabla nie zawsze jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Niestety profesjonalne systemy bezprzewodowe były do tej pory nie tylko drogie, ale również uciążliwe w obsłudze i bywały kapryśne.

Z tym większym zainteresowaniem przyjrzymy się systemowi łączności bezprzewodowej, który można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Jest to zestaw firmy XVive, która dała się już poznać jako producent szeregu udanych, efektów podłogowych, systemów łączności bezprzewodowej przeznaczonych dla mikrofonów, a także wielu ciekawych i praktycznych akcesoriów gitarowych, takich jak choćby pedalboardy, torby, walizki, pokrowce itp.

XVive Audio to bardzo młoda amerykańska firma, która powstała w roku 2012, notując od tego czasu imponująco szybki wzrost popularności w branży muzycznej. Szczególnie interesująco przedstawia się oferta kostek podłogowych tego producenta, wśród których można znaleźć wiele ciekawych pozycji opartych na analogowym torze sygnałowym. Nie powinno to dziwić, ponieważ w szeregach firmy znajduje się Howard Davies mający na swoim koncie współpracę z Electro-Harmonix. Produkty firmy XVive mają jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę – są oferowane w atrakcyjnych cenach.

System łączności bezprzewodowej XVive U2 składa się z nadajnika i odbiornika, które wyglądają identycznie, a różnią się jedynie napisami: nadajnik to oczywiście TRANSMITTER, natomiast na odbiorniku znajdziemy napis RECEIVER. Niewielkie obudowy w kształcie łezki wykonane z mocnego tworzywa ABS oraz niewielka waga urządzeń sprawiają, że można je bez problemów zmieścić nawet w kieszeni spodni. Wtyki typu jack są odchylane o ponad 270 stopni, a w pozycji złożonej ściśle przylegają do tylnych ścianek każdego z urządzeń. Pod względem budowy jest to wyjątkowo starannie przemyślane rozwiązanie.

Dwie diody na krawędzi nadajnika i odbiornika informują o obecności sygnału audio oraz o stanie baterii.

Na obudowach nadajnika i odbiornika umieszczono po dwie diody, z których pierwsza informuje o załączeniu poszczególnych urządzeń i stanie naładowania baterii (ciągłe świecenie oznacza stan aktywności, natomiast miganie sugeruje, że należy podładować baterię), z kolei druga dioda (oznaczona jako AUDIO) pozwala zorientować się, na jakim kanale pracują układy, a także – czy połączenie jest dobrej jakości (ciągłe światło oznacza połączenie dobrej jakości, natomiast miganie sugeruje, iż jakość sygnału nie jest najlepsza).

Z boku obudowy każdego z urządzeń znajduje się suwakowy przełącznik ON/OFF oraz przycisk CHANNEL, dzięki któremu możemy wybrać jeden z czterech kanałów, na którym będzie pracować nasz system bezprzewodowy. Po dokonaniu wyboru określonego kanału dioda AUDIO mruga, wskazując ten kanał (kanał 1 to jedno mrugnięcie, kanał 2 – dwa mrugnięcie itd.). Na przeciwnym boku znajdziemy gniazdo Micro-USB, dzięki któremu można naładować nadajnik i odbiornik. Bardzo praktycznym wyposażeniem zestawu U2 jest kabel USB z dwoma wyprowadzeniami typu Micro-USB, dzięki któremu można wygodnie naładować zarówno nadajnik, jak i odbiornik w tym samym czasie. W zestawie nie ma zasilacza, jednak w obecnych czasach, kiedy większość komórek jest wyposażona w ładowarkę USB, nie jest to problemem. Podczas procesu ładowania dioda miga, natomiast po pełnym naładowaniu baterii dioda gaśnie. Gniazdo USB służy tylko do ładowania i nie pozwala na użycie np. do aktualizacji oprogramowania.

Urządzenia pracują na częstotliwości 2.4 GHz.

System pracuje na częstotliwości 2,4 GHz i oferuje pełne pasmo przenoszenia (20 Hz – 20 kHz). Zasięg w terenie otwartym wynosi ok. 70 stóp, czyli ponad 21 metrów, natomiast latencja nie przekracza wartości 6 ms. Przetworniki A/D pracują z 24-bitową rozdzielczością, próbkując sygnał z częstotliwością 48 kHz. Nadajniki pracują bez najmniejszych zakłóceń w zakresie deklarowanym przez producenta, a czas pracy wynosi ok. 5 godzin. Ich obsługa ogranicza się do włączenia urządzeń i ewentualnie wybrania kanału pracy. Nie sposób znaleźć tu jakichkolwiek powodów do narzekań, ponieważ system sprawuje się bez zarzutu. Jedyne zastrzeżenia można mieć do tego, że producent nie przewidział żadnego rozróżnienia (choćby kolorystycznego) nadajnika i odbiornika, przez co rozróżnienie poszczególnych urządzeń na przykład na ciemnej scenie może być dosyć trudne. XVive U2 to bardzo udany system łączności bezprzewodowej, który oferuje dobre parametry pracy przy atrakcyjnej cenie.

www.xviveaudio.com
www.w-distribution.de

 

przełączniki: ON/OFF, CHANNEL
kontrolki LED: AUDIO i wskaźnik naładowania baterii
kanały: 4
częstotliwość pracy: 2,4 GHz
maksymalny zasięg: ok. 21 m
latencja: < 6 ms
czas pracy: ok. 5 h
pasmo przenoszenia: 20 Hz – 20 kHz
zakres dynamiki: > 103 dB
próbkowanie: 24-bitowe, 48 kHz
bateria: wbudowany akumulator litowo-jonowy
ładowanie: przez złącze Micro-USB
wyposażenie: podwójny kabel USB
temperatura pracy: -10 – 50 oC
Wynik testu
Funkcjonalność:
6
Wykonanie:
5.5
Jakość / Cena:
6
Cena
567.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
kwiecień 2019
Kup teraz