PLANET WAVES CT-07 TRU-STROBE TUNER

Rodzaj sprzętu: Akcesoria

Pozostałe testy marki PLANET WAVES
Testy
2009-03-04
PLANET WAVES - CT-07 TRU-STROBE TUNER

Za sprawą tunerów elektronicznych strojenie gitary do kamertonu widełkowego czy stroikowego powoli odchodzi w przeszłość.

Planet Waves CT-07. Sformułowanie w nazwie modelu nie jest tylko chwytem marketingowym - tuner rzeczywiście opiera się na efekcie stroboskopu, który zna każdy, kto oglądał western albo widział dobrej klasy gramofon z regulacją obrotów. Kręcące się przeciwnie do kierunku jazdy bądź nieruchome koła pędzącego dyliżansu czy paski stojące na obrzeżu obracającego się talerza gramofonu - to właśnie zjawisko powstające przy odpowiednim dostrojeniu częstotliwości. Właściwą wysokość dźwięku osiągamy, gdy światło diod LED przestaje się przesuwać po okręgu. Ta metoda technologicznie jest bliższa rozwiązaniu zastosowanemu w optycznym tunerze S.O.S. niż tzw. trybowi Strobo, występującemu w większości zwykłych tunerów, gdzie mamy do czynienia z innym sposobem wyświetlania pomiaru.

Tuner ma standardową kalibrację stroju A w zakresie 435-445Hz (co jeden Hz), a metoda stroboskopowa zapewnia wyjątkowo wysoką precyzję strojenia - granica błędu wynosi zaledwie ±0.1 centa (!).

Urządzenie, które zasilane jest baterią 9V (montowaną w środku) albo zasilaczem, zamknięto w solidnej, odlewanej obudowie. Gniazdo wejściowe oraz wbudowany mikrofon umożliwiają strojenie instrumentów akustycznych i elektrycznych.

Jest to model przeznaczony przede wszystkim do pracy w dosyć spokojnych warunkach, ponieważ przy tak dużej dokładności nastrojenie wymaga nieco czasu. Idealnie sprawdza się przy ustawianiu menzury i pracy w studiu. Pamiętajmy, że struna bezpośrednio po uderzeniu (szczególnie mocniejszym) gra nieco wyżej ze względu na mocniejsze naprężenia, spowodowane większą amplitudą drgań, niż chwilę później w czasie wybrzmiewania.

Na estradę, gdzie wymagana jest duża szybkość strojenia, tuner Planet Waves CT-07 wydaje się zbyt dokładny, choć sam w sobie działa błyskawicznie - można powiedzieć, że z szybkością równą częstotliwości strojonego dźwięku. Także kształt obudowy, brak wyłącznika nożnego i pochylenie wyświetlacza są typowym przykładem ergonomii biurkowej, a nie podłogowej.

Wojciech Wytrążek

Zobacz pozostałe marki tunerów Planet Waves:

Planet Waves CT-01 UNIVERSAL CHROMATIC TUNER
Planet Waves CT-02 MULTI-FUNCTION TUNER
Planet Waves CT-03 PRO-WINDER TUNER
Planet Waves CT-04 CHROMATIC PEDAL TUNER
Planet Waves CT-05 FULL-FUNCTION TUNER & METRONOME
Planet Waves CT-06 S.O.S. GUITAR TUNER

Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
6
Jakość / Cena:
6