D`ADDARIO D’Addario FlexSteels

Rodzaj sprzętu: Akcesoria

Pozostałe testy marki D`ADDARIO
Testy
2017-08-04
D`ADDARIO - D’Addario FlexSteels

Markę D’Addario znają chyba wszyscy gitarzyści i basiści - znakomite struny od wielu lat wyznaczają standardy produkcji, bardzo często są zakładane fabrycznie w nowych instrumentach wielu producentów od USA, przez Europę, po kraje dalekiego Wschodu z Japonią na czele.

Oferta strun do gitar basowych obejmuje obecnie aż dziesięć rodzajów różniących się surowcami i budową: EXP Coated Phosphor Bronze - struny do akustycznych gitar basowych z powlekaną owijką z fosforo-brązu; Phosphor Bronze Wound - również do akusycznych, bez powłoki ochronnej; Nylon Tape Wound - struny z płaską, szlifowaną owijką nylonową; Chromes Flat Wound - struny z płaską owijką stalową; Half Rounds - popularne głównie wśród użytkowników basów bezprogowych "półszlify" - owijka jest spłaszczona na zewnątrz, w środku przy rdzeniu okrągła; EXP Coated Nickel Round Wound - ulepszona wersja popularnych XL o większej trwałości, struny powlekane z niklową owijką; XL Nickel Round Wound - można je określić jako standard, zarówno wśród muzyków, jak producentów instrumentów; NYXL - jedna z najnowszych formuł, struny z rdzeniem o wysokiej zawartości węgla z niklowaną owijką stalową; ProSteels Round Wound - odporne na korozję, jasno brzmiące struny stalowe; FlexSteels ze stalowym rdzeniem i stalową niepowlekaną owijką.

FlexSteels to struny dla basów 4, 5 i 6-strunowych o minimalnie zmienionych w stosunku do serii ProSteels proporcjach rdzenia i oplotu. Rdzeń jest bardziej miękki a struny wymagają mniejszego naciągu do uzyskania tych właściwych wysokości dźwięków w porównaniu do strun serii EPS czy EXL. Porównując naciągi czterostrunowych kompletów w rozmiarze 45-100 mamy następujące wartości: EFX170 (45-100) - 155,67 lb = 70,62 kg; EPS170 (45-100) - 161,43 lb = 73,22 kg; EXL170 (45-100) - 165,64 kg = 75,14 kg. W przypadku kompletów sześciostrunowych jest to odpowiednio: EFX170-6 (32-130) - 226,66 lb = 102,82 kg; EPS170-6 (30- 130) - 231 lb = 104,78 kg; EXL170-6 (32-130) - 236,76 lb = 107,4 kg.

Struny po założeniu całkiem szybko osiągają i utrzymują właściwy strój. Pod palcami wyczuwa się specyficzną szorstkość, która nie występuje w przypadku strun z niklowaną owijką. Z biegiem czasu ulega ona osłabieniu choć nie osiągnie gładkości niklu. Pod względem brzmienia struny FlexSteels akcentują właściwości strun stalowych - brzmią jasno, klarownie i selektywnie. Świetnie sprawdzają się podczas gry klangiem - są wyjątkowo sprężyste, uderzenie o progi sprawia wrażenie bardzo energicznego. Atak jest wyraźny, mocny, szeroko otwarty w górnym paśmie, wybrzmienie agresywne, precyzyjne i dobrze osadzone w dole. Struny generują stosunkowo mocny sygnał, a dłuższe użytkowanie ujawnia ich trwałość - utrzymują swoje brzmienie na poziomie porównywalnym ze strunami niklowymi. Struny powinny przypaść do gustu miłośnikom klangu, mają również szansę przyjemnie zaskoczyć basistów grających palcami i szukających sposobu na lekkie rozjaśnienie i odświeżenie swojego brzmienia.

www.daddario.com
www.musicdealer.pl

Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5
Jakość / Cena:
5
Dystrybutor