Quidam

Strong Together

Gatunek: Rock i punk

Pozostałe recenzje wykonawcy Quidam
Recenzje
2010-12-16
Nasza ocena:
9 /10

Niemal rok trzeba było czekać na ukazanie się koncertowego DVD zespołu Quidam, podsumowującego trasę albumu "Alone Together", który ukazał się w 2007 roku.

Materiał wideo i audio został zarejestrowany na ostatnim koncercie trasy w konińskim klubie Oskard w maju 2009 roku za pomocą siedmiu kamer HD, a następnie został poddany starannej obróbce i synchronizacji poszczególnych klipów z dźwiękiem. Warto było czekać - w rezultacie otrzymaliśmy dynamiczny obraz filmowy oraz wiele dodatkowego materiału wideo na jednej płycie DVD, a także dwie płyty CD z zapisem audio koncertu (jak dowiedzieliśmy się od gitarzysty Maćka Mellera, nie został on poddany żadnej poważniejszej obróbce typu poprawianie wykonanych partii itp.).

Wydawnictwo zatytułowane jest "Strong Together", czyli podobnie jak tytuł ostatniego utworu z płyty "Alone Together", której głównym motywem są różne formy samotności. Do tego motywu przewodniego nawiązuje ciekawa i bardzo starannie wykonana szata graficzna "Strong Together", co w przypadku wydawnictw zespołu Quidam stało się już miłą dla odbiorcy tradycją. Materiał wykonany na koncercie i zarejestrowany na płycie obejmuje wszystkie utwory z płyty "Alone Together" oraz połowę z poprzedniego krążka "SurREvival". Tradycyjnie nie zabrakło też coverów, które jednak dawkowane były dość oszczędnie, i to chyba dobrze, biorąc pod uwagę znakomity autorski materiał Quidamu.

Najciekawszym z takich fragmentów był bez wątpienia fragment utworu "Red" grupy King Crimson wpleciony w utwór "One Day We Find", w którym na skrzypcach wspomogła grupę Tylda Ciołkosz; inny zaproszony gość, saksofonista Piotr Rogóż, wykonał solówkę w utworze "We Lost". Wydawnictwo "Strong Together" pokazuje znakomite zgranie zespołu i umiejętne operowanie dramaturgią występu; zwraca uwagę warsztat wykonawczy członków grupy, a zwłaszcza doskonała współpraca basu i bębnów. Jedynym drobnym mankamentem wykonawczym jest niezbyt dobre zestrojenie instrumentów w czasie wykonywania fragmentu "Red".

Obecnie zespół Quidam pracuje nad materiałem na swoją trzecią w obecnym składzie (a siódmą w ogóle) płytę ze studyjnym materiałem premierowym; dwa nowe fragmenty mogliśmy usłyszeć w czasie wiosennej trasy zespołu. Zanim jednak otrzymamy nowy krążek, możemy cieszyć się wydawnictwem "Strong Together", które dla każdego fana rocka progresywnego jest pozycją obowiązkową; można je także ze spokojnym sumieniem polecić każdemu miłośnikowi dobrej muzyki.

Robert Lewandowski