Mel Tripson

VI YD

Gatunek: Rock i punk

Pozostałe recenzje wykonawcy Mel Tripson
Recenzje
2015-03-31
Nasza ocena:
5 /10

Zespół Mel Tripson powstał w Lublinie pod koniec 2013 r. Tworzą go: Mateusz Kochaniec (wokal), Piotr Machajek (gitara basowa), Stanisław Czerniawski (perkusja) oraz Filip Paprocki (gitara).

Grupa zwyciężyła w kilku przeglądach oraz zaistniała przed szerszą publicznością występując w klubach, na festynach oraz supportując znane zespoły. Warto wspomnieć, że pierwszy publiczny występ przyniósł debiutancką EP-kę o enigmatycznym tytule "VI YD" znaczącym Six Yards. Płytka opublikowana w serwisie Soundclud zawiera pięć utworów, w tym jeden w dwóch wersjach ("Back 'n' Reloaded" w wersji podstawowej i remiksie autorstwa Stonkatank - za tym pseudonimem kryje się Borys Kunkiewicz, odpowiedzialny za miks i mastering całego wydawnictwa).

Muzyka Mel Tripson to przede wszystkim oparte na riffach rzetelne gitarowe granie utrzymane w dość szybkich tempach. Można w nim odnaleźć zarówno inspiracje klasycznym rockiem, jak i grunge, czy współczesnymi brzmieniami. Partie gitary są dość ciężkie, jednak bez utraty czytelności, z dobrze wyważonym przesterowaniem i dobrym opanowaniem artykulacji. Sekcja rytmiczna pracuje precyzyjnie, choć jest obłożona dość dużą ilością efektów sprawiających, że chwilami brzmi oldschoolowo, chwilami dość syntetycznie. Ma to jednak swoje uzasadnienie w koncepcji tego mini albumu i tworzy całkiem spójny efekt końcowy.

Pewne zastrzeżenia można mieć do linii wokalu, które w kolejnych utworach są ułożone w wąskiej skali z charakterystycznymi, monotonnymi pochodami, na zmianę w górę i w dół o sekundę lub tercję. Szkoda również, że repertuar stanowią wyłącznie utwory anglojęzyczne, których sensu niekiedy trzeba się domyślać. Raczej nie należy się spodziewać, że bez przynajmniej jednej piosenki po polsku publiczność na koncertach zacznie śpiewać razem z zespołem, który na żywo wypada co najmniej tak dobrze jak w nagraniu, o czym miałem okazję się przekonać. Pod względem instrumentalnym grupa brzmi bardziej dojrzale niż mógłby na to wskazywać wiek jej członków. EP-ka to całkiem dobry debiut, czas pokaże w jakim kierunku rozwinie się działalność zespołu, któremu ze swej strony życzę sukcesów.

https://soundcloud.com/meltripson/sets/vi-yd-ep
https://www.facebook.com/meltripson

Wojtek Wytrążek