Jordan Rudess

Explorations

Gatunek: Rock i punk

Pozostałe recenzje wykonawcy Jordan Rudess
Recenzje
2014-09-12
Jordan Rudess - Explorations Jordan Rudess - Explorations
Nasza ocena:
10 /10

“Explorations" jest pierwszym symfonicznym dziełem Jordana Rudessa, które muzyk zrealizował przy współpracy z orkiestrą Sinfonietta Consonus.

Mimo że Jordan Rudess najbardziej kojarzony jest ze stylistyką Dream Theater, muzyka klasyczna nie jest mu obca. Jako absolwent konserwatorium, zawsze mniej lub bardziej podróżował w stronę muzyki fortepianowej, czego doświadczyć można w szczególności na jego albumach solowych. Ten ostatni został zrealizowany przy udziale orkiestry symfonicznej Sinfonietta Consonus, szerzej znanej jako Symphonic Theater Of Dreams, mającej na koncie "A Symphonic Tribute to Dream Theater". Zatem wybór tej, a nie innej orkiestry zdecydowanie nie jest przypadkiem.

"Explorations" z założenia miał być zrealizowany z rozmachem, bowiem orkiestra liczy ponad 60 osób. Fundusze, które pomogły w realizacji albumu zostały pozyskane przy pomocy PledgeMusic campaign, czyli coraz bardziej popularnego crowdfundingu. Sesje nagraniowe miały miejsce w studio Radia Gdańsk, gdzie z okazji przyjazdu muzyka zorganizowano konferencję prasową z udziałem mistrza Rudessa. Już wtedy zdałem sobie sprawę, że szykuje się coś niezwykłego.  

Podczas owej konferencji, dyrektor artystyczny orkiestry, a zarazem kompozytor, Michał Mierzejewski zdradził, że brzmienie nadchodzącego albumu będzie miało charakter symfoniczno-progresywny. I taki właśnie jest "Explorations". Szczególnie w "First Movement", rozbudowanej, wielowątkowej oraz najbardziej progresywnej na albumie kompozycji. W "Second Movement" słychać wyraźnie wpływy Dream Theater nie tylko w budowie utworu, ale również w partiach klawiszowych, które na przestrzeni lat stały się wizytówką Rudessa. "Third Movement" przywołuje skojarzenia z muzyką filmową. Jest to dramatyczna, pełna napięcia oraz zwrotów akcji w przeważającej części orkiestrowa kompozycja, z charakternymi i dynamicznymi partiami Czarodzieja.

Inaugurujący drugą część albumu "Screaming Head" dla wtajemniczonych w twórczość Rudessa jest znany. Wersja z "Explorations" powstała na bazie utworu o tym samym tytule, który znalazł się na  "Rhythm Of Time", jednym z jego solowych albumów. Za sprawą partii instrumentów smyczkowych oraz solo Guthriego Govana, utwór nabrał bardziej dynamicznego, a zarazem nośnego charakteru filmowego soundtracku. W tej wersji, zdecydowanie orkiestra gra pierwsze skrzypce. Wzbogacony o partie orkiestrowe fortepianowy "The Untouchable Truth" pochodzi natomiast z poprzedniego, a zarazem wydanego kilka tygodni wcześniej "All That Is Now". Ciekawym momentem, zresztą w moim odczuciu jednym z lepszych, jest "Over the Edge". To również bardzo filmowa, pełna zwrotów akcji kompozycja, w której wyraźnie słyszalna jest pierwszoplanowa rola orkiestry. Album podsumowuje "A Pledge to You", która powstała w celu podziękowania ponad 900 osobom, które finansowo wsparły projekt. Utwór jednocześnie stanowi stonowane i klimatyczne, a zarazem minimalistyczne fortepianowe outro.

Dzięki "Explorations for Keyboard and Orchestra", bo tak brzmi pełna nazwa przedsięwzięcia, mamy szansę poznać kolejne oblicze zarówno Jordana Rudessa, jak i Symphonic Theater Of Dreams, która jak dotąd zajmowała się, zresztą nadal zajmuje projektami typu "Symphonic Tribute". Chyba nie ma takiego drugiego projektu, w którym fortepian, syntezatory, typowe dla muzyki rockowej instrumentarium oraz interaktywne muzyczne aplikacje na system iOS przenikałyby się wraz z kilkudziesięcioosobową orkiestrą do takiego stopnia, że tworzą spójną całość bez ciężaru i przesycenia. Istnieją albumy o podobnej formie, jednak "Eksploracje" zaszły nieco dalej, rozszerzając definicje zarówno muzyki symfonicznej, jak i progresywnej.

Wojciech Margula