Apocalyptica

Worlds Collide

Gatunek: Metal

Pozostałe recenzje wykonawcy Apocalyptica
Recenzje
2009-03-01
Apocalyptica - Worlds Collide Apocalyptica - Worlds Collide
Nasza ocena:
8 /10

Apocalyptica to fiński zespół, który został założony przez czterech wiolonczelistów w 1996 roku i od początku istnienia nie schodzi z afisza światowego rynku muzycznego. Oryginalny pomysł grania na wiolonczelach coverów Metalliki na pierwszej płycie "Plays Metallica By Four Cellon" (1996) przyniósł grupie ogromny sukces. W następnych latach zespół dokładał do swojego repertuaru kolejne znane utwory wielkich metalowych bandów, takich jak Sepultura czy Pantera, tworząc powoli także własne kompozycje. Dzisiaj jest to w pełni świadoma swojego brzmienia formacja tworząca w stu procentach własny materiał, a na dodatek w absolutnie wirtuozerskim stylu.

Płyta "Worlds Collide" wydana została we wrześniu 2007 roku i jest to ostatni, jak dotąd, studyjny krążek tej grupy. Mamy tu do czynienia z głęboko przemyślanym, niezwykle zaawansowanym technicznie i doskonale zaaranżowanym melodyjnym metalem. Muzycy Apocalyptiki do nagrania "Worlds Collide" zaprosili również wokalistów, m.in. Tilla Lindemanna z grupy Rammstein i Coreya Taylora z formacji Slipknot. Dzieki temu na płycie jest bardzo różnorodnie.

Z utworów instrumentalnych wyróżnia sie "Stroke", który jest najbardziej wyważony miedzy cieżko brzmiącymi riffami a przejmującą, w sumie dość spokojną melodią, natomiast "I Don't Care" przoduje w kompozycjach zaśpiewanych dzięki chwytliwemu refrenowi. Trzeba przyznać, że płyta "Worlds Collide" to kolejne wielkie artystyczne osiągniecie Apocalyptiki.

Michał Pakulski