Sabaton

Heroes on Tour

Gatunek: Metal

Pozostałe recenzje wykonawcy Sabaton
Recenzje
2016-05-25
Sabaton - Heroes on Tour Sabaton - Heroes on Tour
Nasza ocena:
8 /10

W przyszłym roku minie dziesięć lat odkąd "jestem" z zespołem Sabaton. Pierwotnie jako dystrybutor płyt i merchu, współtwórca obecnie największego i jednego z najlepiej funkcjonujących fanklubów na świecie i po prostu fan.

Z czasem uwielbienie przerodziło się w zwykłą sympatię, a angaż w sprawy około zespołowe wyparła zwykła codzienność. Nie zmienia to jednak faktu, iż śledzę każdą aktywność Szwedów, zwłaszcza w postaci kolejnych wydawnictw.

"Heroes on Tour", jak sama nazwa wskazuje, jest zapisem koncertów jak dotąd najlepszego, najmocniej promowanego albumu grupy. Pakiet zawiera znane już kompozycje z poprzednich krążków oraz pełny zestaw "hitów" z siódmej płyty w dorobku Sabaton ("Night Witches, "No Bullets Fly", "Resist and Bite", "To Hell and Back", "Soldier of 3 Armies"). Jak muzycy z Falun sami twierdzą, najlepiej mieć z nimi kontakt na koncertach, ponieważ uwielbiają je grać - i tu podpisuję się pod wypowiedzią. Jeśli chodzi o współczesny heavy metal, nieważne czy patetyczny, cukierkowy, przaśny czy toporny, Sabaton to zespół jak najbardziej sceniczny i spośród licznych występów, które widziałem, wszystkie były bezbłędne. "Heroes on Tour" jest tego najlepszym dowodem.

Wersja DVD/Blu-Ray wydawnictwa zawiera dwa występy: z rodzinnego Falun - w ramach własnego festiwalu Sabaton Open Air oraz z najlepszego niemieckiego festu Wacken Open Air, gdzie zespół zdążył się na dobre zadomowić. Wersja specjalna zawiera dwa dodatkowe materiały wideo, będące zapisem jedynego jak dotąd występu z Praską Orkiestrą Symfoniczną ("The Final Solution", "The Art of War") i znając politykę Nuclear Blast, której Sabaton niefortunnie poddał się jak małe dziecko sprzedawcy lodów, wkrótce światło dzienne ujrzy i ten materiał. Obecnie symfoniczna odsłona formacji to ciekawostka dająca interesujący obraz tego, jak plastyczne są dźwięki Szwedów, a poza tym, budząca nadzieję na pełny album w tak poszerzonym składzie.


Jeśli jeszcze nie miałeś kontaktu z tą szwedzką ekipą, a nie chcesz sprawdzać wszystkich siedmiu płyt, ręczę, iż "Heroes on Tour" da ci dość dokładny obraz tego czym jest fenomen o nazwie Sabaton. Headlinerzy Graspop, laureaci licznych nagród i prywatnie bardzo sympatyczni ludzie w jednej kwestii są absolutnie szczerzy i niemal bezkonkurencyjni. W graniu koncertów, bo o czym innym cały tekst?

Grzegorz Pindor