Różni Wykonawcy

Amy - The Soundtrack

Pozostałe recenzje wykonawcy Różni Wykonawcy
Recenzje
2015-11-27
Różni Wykonawcy - Amy - The Soundtrack Różni Wykonawcy - Amy - The Soundtrack
Nasza ocena:
9 /10

Amy Winehouse zapisała się w historii muzyki popularnej przede wszystkim jako niezwykle charyzmatyczna osobowość, która przyczyniła się do zmodernizowania pojęcia "retro". Soundtrack z poświęconego jej dokumentu stanowi doskonałe potwierdzenie tej tezy.

Dokument Asifa Kapadii przedstawia nam życie Amy od kulis, bez zbędnego koloryzowania i robienia na siłę z Winehouse kogoś innego. Z archiwaliami, śledzeniem przeszłości i próbą odpowiedzenia sobie na najtrudniejsze pytania dotyczące sławy, życia i problemów jest trochę jak z muzyką. Takowa ma wszak stanowić pewien punkt odniesienia do tematu, którym się zajmujemy. Brazylijski kompozytor Antonio Pinto pokazał, że doskonałą alegorią przymiotnika "emocjonalny" może być dzieło muzyczne, oddające w pełni historię ziemskiej egzystencji posiadaczki jednego z najbardziej wyjątkowych głosów współczesnej muzyki.

Soundtrack łączy w sobie kompozycje Antonio (m.in. "Walk", "Poetic Finale", "Holiday Texts" i "Cynthia") z autorskimi utworami Amy oraz wykonami na żywo. Znalazło się też miejsce dla wspaniałego duetu z Tonym Bennettem czyli "Body & Soul", który pierwotnie pojawił się na krążku legendarnego wokalisty jazzowego "Duets II". Ogromną zaletą tej ścieżki dźwiękowej jest jej konstrukcja. Dzieła brazylijskiego kompozytora w doskonały sposób przeplatają się z kawałkami Winehouse, tworząc jakby coś na kształt muzycznej opowieści.

Najbardziej urzeka mnie jednak końcówka płyty - instrumentalne "Amy Forever" nawet z największego twardziela wyciśnie łzę, zaś "Valerie" (oryginał The Zutons, nową wersję tej piosenki Amy nagrała z producentem Markiem Ronsonem na jego longplay "Version") przynosi ukojenie i spokój.

Nawet jeśli nie oglądaliście filmu o Amy, to sięgnijcie po ten krążek. Muzyka stanowi przecież najlepsze źródło informacji o artyście.

Elvis Strzelecki