Anathema

A Moment In Time

Gatunek: Alternatywa

Pozostałe recenzje wykonawcy Anathema
Recenzje
2009-12-11
Nasza ocena:
7 /10

To już trzecie DVD Anathema i w dodatku trzecie nagrane w Polsce. "A Moment in Time" zarejestrowano w Spodku podczas Metalmanii AD 2006. Zazwyczaj staram się zaliczyć ten festiwal, ale tym razem zirytowany brakiem Testament odpuściłem go sobie. Dzięki temu DVD miałem więc okazję sprawdzić, czy nie do końca przychylne opinie o ich koncercie, jakie pojawiły się tu i ówdzie, były trafne.

Zespół wystąpił w towarzystwie kwartetu smyczkowego, ale szczerze mówiąc nie wpłynęło to jakoś szczególnie zauważalnie na set Anglików. Smyki ginęły, zagłuszane przez gitary i właściwie wcale nie wybijały się na pierwszy plan. Anatema to koncertowi wyjadacze, ale tym razem sprawiali wrażenie lekko spiętych i speszonych. Także dyspozycja wokalna Vincenta pozostawiała nieco do życzenia. W paru miejscach wyraźnie fałszował, poza tym pomylił tekst w "Empty", co skończyło się pominięciem jednej zwrotki. Te drobne wpadki nie miały jednak wg mnie większego znaczenia, bo generalnie Anglicy wypadli bardzo dobrze. Koncert ogląda się znakomicie również dzięki świetnemu, przekrojowemu doborowi utworów. Podobno Danny był jednak wyraźnie niezadowolony z tego występu, co dawał wyraźnie odczuć swoim zachowaniem.

Na DVD ciężko to dostrzec, bo na ekranie pojawia się sporadyczne, nie zabrakło jednak sceny, kiedy przy ostatnich dźwiękach kończącego set coveru Pink Floyd "Comfortably Numb" wkurwiony starszy z braci Cavanagh rzuca odsłuchem ze sceny. Wśród 14 utworów, jakie złożyły się na "A Moment in Time" zabrakło "Sleepless" i "Dying Wish", a wiadomo, że dla polskiej publiki te dwa kawałki są obowiązkowe. Ten brak został na szczęście wyeliminowany dzięki sekcji z bonusami, gdzie, oprócz wywiadu, znalazły się cztery utwory (m.in. właśnie wyżej wymienione, a poza tym "Fragile Dreams" oraz cover Fleetwood Mac - "Albatross") pochodzące z koncertu z Krakowa ze stycznia 2004 r. Co ciekawe, to właśnie zapis tego występu znalazł się na poprzednim DVD "Where You There?", jednak kawałki te, prawdopodobnie w związku z prawami autorskimi, zostały wtedy wycięte i nie znalazły się na tym wydawnictwie. Tym razem kwestie prawne musiały zostać załatwione, bo w setliście występu z Katowic znalazły się również utwory z wydanych przez Peaceville "Eternity" i "Alternative 4". Ponadto, do zestawu dołączono płytę audio, zawierającą cały koncert z Metalmanii. Dla fanów.

Szymon Kubicki