Budka Suflera z projektem Cień wielkiej góry

Newsy
Budka Suflera z projektem Cień wielkiej góry

20 kwietnia w Krakowie Budka Suflera będzie promować wydany w ubiegłym roku album "Cień wielkiej góry 1975-2011".

14 października 2011 w studiu koncertowym Radia Lublin zarejestrowano koncert Budki Suflera, na którym zespół przypomniał utwory z płyty "Cień Wielkiej Góry". 28 listopada wydawnictwo "Cień wielkiej góry 1975-2011" trafiło na sklepowe półki, całość materiału została zaaranżowana zgodnie z oryginałem. Wydana 1975 płyta, zainspirowana tragiczną śmiercią dwóch polskich himalaistów: Zbigniewa Stepka i Andrzeja Grzązka w sierpniu 1973, przeszła do kanonu polskiej muzyki rockowej, otwierając artystom drogę do kariery. Pierwszy album Budki został nagrany w maju 1975 roku w studiu PWSM w Warszawie. Płyta już wtedy okazała się ogromnym hitem komercyjnym, cały nakład wykupiono ze sklepów w kilka dni. Tytułowa piosenka przez wiele tygodni utrzymywała się na pierwszym miejscu listy przebojów Rozgłośni Harcerskiej, zaś zespół zdobył tytuł "Polskiego zespołu roku 1974".

Nie ma sensu rozpisywać się po raz kolejny o różnorodności stylistycznej i muzycznej, która cechuje ten album, ponieważ większość tych utworów towarzyszy nam od dzieciństwa. Warto wspomnieć natomiast kilka ważnych postaci uczestniczących w nagraniach. Po pierwsze Czesław Niemen, który wystąpił gościnnie w "Szalonym koniu", gdzie nagrał dwie instrumentalne partie na syntezatorze Mooga, po drugie zespół "Alibabki" w roli chórków, po trzecie Marek Stefankiewicz - organy Hammonda.

Koncerty z cyklu "Cień wielkiej góry" są jednym z elementów nowego artystycznego projektu pod nazwą  Live & Studio, promującego album z 2011 roku.

20 kwietnia 2012 roku w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie odbędzie się jeden z takich koncertów. Obejmie on repertuar znany z pierwszych płyt: "Cień wielkiej góry" i "Przechodniem byłem między wami". Usłyszymy między innymi: "Cień wielkiej góry", "Przechodniem byłem między wami", "Za ostatni grosz", "Jolka, Jolka pamiętasz", "Jest taki samotny dom" oraz covery najbardziej znanych w latach siedemdziesiątych grup rockowych: Free, Bad Company, Tempet, Spooky Tooth.

Zespół wystąpi w składzie:

Krzysztof Cugowski  - śpiew
Romuald Lipko  - instrumenty klawiszowe
Tomasz Zeliszewski - perkusja
Łukasz Pilch - gitara
Mirek Stepień - gitara basowa

Zdjęcia: Romana Makówka