Zmarł basista Mercyful Fate, Timi Hansen

Newsy
Zmarł basista Mercyful Fate, Timi Hansen

Oryginalny basista legendarnej formacji Mercyful Fate, Timi Hansen zmarł wczoraj w wyniku choroby nowotworowej.

O śmierci muzyka poinformował King Diamond na swoim profilu na Facebooku: "Właśnie się dowiedziałem, że straciłem jednego z moich najważniejszych przyjaciół, który od długiego czasu, z wielką odwagą walczył w nowotworem. Timi był nie tylko moim współlokatorem podczas pierwszych tras koncertowych Mercyful Fate, ale przede wszystkim ulubionym basistą, z jakim kiedykolwiek pracowałem. Miałem to szczęście, że wraz z grupą innych przyjaciół mogłem go odwiedzić. Razem spędziliśmy świetne popołudnie, którego nigdy nie zapomnę. Kiedy ostatni raz rozmawiałem z nim przez telefon, 24 października uświadomiłem sobie, że sprawy z jego zdrowiem mają się gorzej niż wcześniej, ale Tim wciąż powtarzał "walczymy". Wyrazy najgłębszego współczucia dla rodziny. Spoczywaj w pokoju, drogi przyjacielu."

Wspomnieniami podzielił się również Lars Ulrich: "Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o przedwczesnej śmierci Timi Hansena. Był nie tylko bliskim przyjacielem, moim i zespołu, ale również częścią muzycznej siły, która ukształtowała brzmienie i kierunek Metalliki oraz nasze pragnienie stworzenia hardrockowego zespołu. Timi był oryginalnym basistą Mercyful Fate, który jak mam nadzieję wiecie, odegrał znaczącą rolę w naszej historii. Razem z kolegami z zespołu, Kingiem, Hankiem, Michaelem i Kimem z otwartymi ramionami powitali nas w Kopenhadze w 1984 roku. Pozwolili nam na korzystanie ze swojej sali prób, gdzie napisaliśmy utwory na album "Ride The Lightning", pożyczyli nam swój sprzęt, pokazali Kopenhagę i stali się naszymi kompanami. Przez kolejne lata cieszyliśmy się wieloma wspólnie spędzonymi chwilami, w tym niemal kompletnym powrotem na scenę podczas naszego jubileuszowego koncertu z okazji 30-lecia, w Fillmore w 2011 r. Wreszcie, nagraliśmy również naszą 12 minutową kompilację utworów zespołu, zatytułowaliśmy ją "Mercyful Fate" i umieściliśmy na albumie "Garage Inc." (1998)".

Powstała w 1981 roku duńska formacja Mercyful Fate to legenda muzyki metalowej, która wywarła wielki wpływ na dziesiątki zespołów, w tym m.in. Metallikę, była również jedną z głównych inspiracji dla rodzącego się we wczesnych latach '90 nurtu blackmetalowego. Timi Hansen był oryginalnym basistą zespołu i nagrał z nim pierwsze kultowe materiały - EP "Mercyful Fate" (1982) oraz albumy "Melissa" (1983) i "Don't Break the Oath" (1984), a także - po wznowieniu działalności grupy w 1993 roku - "In the Shadows". W czasie pierwszego zawieszenia aktywności przez Mercyful Fate, Hansen wszedł w skład zespołu lidera grupy, Kinga Diamonda, który rozpoczął solowa karierę. Wraz z Diamondem, nagrał kolejne przełomowe materiały - debiutancki singiel "No Presents for Christmas" (1985) oraz albumy "Fatal Portrait" (1986) i "Abigail" (1987).

W sierpniu, w związku z zapowiedziami powrotu Mercyful Fate na scenę, Timi Hansen poinformował o swojej chorobie nowotworowej, która zmusiła go do rezygnacji w tym projekcie. W związku z tym jego miejsce z zespole zajął Joey Vera (Armored Saint, Fates Warning), który dołączył do Kinga Diamonda (wokal), Hanka Shermanna (gitara), Mike Weada (gitara) i Bjarne T. Holma (perkusja). Prawdopodobnie właśnie w tym składzie zobaczymy Mercyful Fate w Polsce - formacja wystąpi w ramach przyszłorocznej edycji Mystic Festival 2020, która odbędzie się w dniach 10-11 czerwca w Krakowie.