Marek Napiórkowski „Hipokamp”

Newsy
Marek Napiórkowski „Hipokamp”

Nowa, intrygująca muzyka Marka Napiórkowskiego na 30-lecie działalności artystycznej! Tytuł nowej płyty Pierwszej Gitary Polskiego Jazzu nawiązuje do tajemniczego i nie do końca zbadanego obszaru, jakim jest ludzki mózg. Podobnie, osadzona w oryginalnym kontekście brzmieniowym, nowa muzyka gitarzysty to spektrum tajemniczych i nieoczywistych barw.

Hipokamp to album łączący wyrafinowane improwizacje jazzowe ze światem elektronicznych struktur dźwiękowych i frapujących dialogów instrumentów perkusyjnych. Premierowe Trio, oparte na dźwiękach elektrycznej gitary, analogowych syntezatorów (Jan Smoczyński) i stylowo brzmiącej perkusji (Paweł Dobrowolski), Napiórkowski postanowił wzbogacić obecnością multi-perkusjonisty – Brazylijczyka Luisa Ribeiro. Gościem specjalnym, który pojawia się na płycie, jest - ceniony w Europie i na świecie saksofonista jazzowy - Adam Pierończyk. Premierze towarzyszyć będzie ogólnopolska trasa koncertowa z udziałem gwiazdy z jazzowego Olimpu – Mino Cinelu.

Więcej na www.mareknapiorkowski.com

Premiera: 27 września 2019, Wydawnictwo AGORA

Marek Napiórkowski - gitary
Jan Smoczyński – instrumenty klawiszowe, syntezatory
Paweł Dobrowolski - perkusja
Luis Ribeiro - instrumenty perkusyjne
Adam Pierończyk – saksofon sopranowy (1,2)

Kompozycje: Marek Napiórkowski
z wyjątkiem: Space Oddity, Absolute Beginners (David Bowie), Água e Vinho (Egberto Gismonti)
Produkcja muzyczna: Marek Napiórkowski
Współpraca aranżacyjna: Jan Smoczyński, Paweł Dobrowolski
Nagranie, miks, mastering: Leszek Kamiński
Edycja: Jan Smoczyński, Robert Kubiszyn


Nagrano 12 i 13 maja 2019 w Studio S4 Polskiego Radia w Warszawie

 

Zdjęcia: Rafał Masłow Autorem rzeźb i instalacji wykorzystanych na zdjęciach jest polsko-meksykański artysta Xawery Wolski.

Sesja odbyła się w Dworku Xawerego Wolskiego w Dańkowie.

Zdjęcia ze studia nagraniowego: Kasia Stańczyk

Projekt graficzny: Mariusz Mrotek

Koordynacja kreatywna: Marta Sołtys (MS Muse)

Management & Project Coordination 

MS Muse Marta Sołtys

marta@msmuse.pl 

www.mareknapiorkowski.com
www.facebook.com/napiormusic
www.instagram.com/marek_napiorkowski
www.youtube.com/marek_napiorkowski

Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą i kompozytorem. Od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytykę - jedenastokrotnie nominowany, a w 2019 wyróżniony statuetką Nagrody Muzycznej FRYDERYK. Laureat nagrody Mateusze Trójki 2018 za album „WAW-NYC”. Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami. Na szczególną uwagę zasługują albumy sygnowane jego nazwiskiem: „Szukaj w snach” (2018), „WAW-NYC” (2017), „Sextet - Trójka Live" (2016), "Celuloid" (2015), "UP!" (2013), "KonKubiNap" (2011), "Wolno" (2007, złota płyta), "Nap" (2005). Na jego płytach zagrali m. in. Chris Potter, Clarence Penn, Grégoire Maret, Mino Cinelu, Manuel Valera, Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk. Komponował muzykę do spektakli teatralnych, a w 2018 zadebiutował jako kompozytor muzyki filmowej, będąc autorem ścieżki dźwiękowej do filmu „Miłość i puste słowa” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej. Od grudnia 2017 roku prowadzi autorską audycję „Dźwięki nieoczywiste” na antenie radia Chilli Zet. Spośród muzyków, z którymi grał i nagrywał, warto wymienić takie postaci, jak: Tomasz Stańko, Adam Holzman, Marcus Miller, Hadrien Feraud, Sugar Blue, Henryk Miśkiewicz, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, a także Pat Metheny, Richard Bona, Ivan Lins, Dhafer Youssef, Gonzalo Rubalcaba. Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy.

Powiązane artykuły