Marek Napiórkowski wyróżniony za muzykę do filmu

Newsy
Marek Napiórkowski wyróżniony za muzykę do filmu

Jury 48. Lubuskiego Lata Filmowego - Łagów 2019 wyróżniło czołowego polskiego gitarzystę jazzowego i kompozytora - Marka Napiórkowskiego za muzykę do filmu "Miłość i puste słowa" / "Love and Empty Words" w reżyserii Małgorzaty Imielskiej. Sam film otrzymał główną nagrodę Złote Grono w kategorii filmów dokumentalnych.

„Dumny i blady spieszę donieść, że szacowne jury Międzynarodowego Festiwalu Lubuskie Lato Filmowe nagrodziło muzykę, którą napisałem do filmu “Miłość i puste słowa”. Ponadto, ten bardzo poruszający obraz zdobył pierwszą nagrodę w kategorii filmów dokumentalnych. Cieszę się szalenie tym bardziej, że to moja pierwsza przygoda z pisaniem do filmu.” – komentuje laureat, Marek Napiórkowski.

Niniejszą nagrodę, po obejrzeniu 24 filmów dokumentalnych, przyznało jury w składzie: Marta Prus – przewodnicząca, Tomasz Gąssowski i Gediminas Jankauskas.

Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą i kompozytorem. Od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytykę - jedenastokrotnie nominowany, a w 2019 wyróżniony statuetką Nagrody Muzycznej Fryderyk. Laureat nagrody Mateusze Trójki 2018 za album „WAW-NYC”.

Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami. Na szczególną uwagę zasługują albumy sygnowane jego nazwiskiem: „Szukaj w snach” (2018), „WAW-NYC” (2017), „Sextet - Trójka Live" (2016), "Celuloid" (2015), "UP!" (2013), "KonKubiNap" (2011), "Wolno" (2007, złota płyta), "Nap" (2005). Na jego płytach zagrali m. in. Chris Potter, Clarence Penn, Grégoire Maret, Mino Cinelu, Manuel Valera, Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer i Adam Pierończyk. Jesienią 2019 roku na rynku pojawi się nowy, dziewiąty już album Napiórkowskiego „HIPOKAMP”.

Komponował muzykę do spektakli teatralnych, a w 2018 zadebiutował jako kompozytor muzyki filmowej, będąc autorem ścieżki dźwiękowej do filmu „Miłość i puste słowa” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej. Od grudnia 2017 roku prowadzi autorską audycję „Dźwięki nieoczywiste” na antenie radia Chilli Zet. Spośród muzyków, z którymi grał i nagrywał, warto wymienić takie postaci, jak: Tomasz Stańko, Adam Holzman, Marcus Miller, Hadrien Feraud, Sugar Blue, Henryk Miśkiewicz, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, a także Pat Metheny, Richard Bona, Ivan Lins, Dhafer Youssef, Gonzalo Rubalcaba. Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy.

www.mareknapiorkowski.com