XIII Stoleti i Batalion d’Amour na jednym koncercie

Koncerty
Magazyn Gitarzysta
2021-10-04
XIII Stoleti i Batalion d’Amour na jednym koncercie

XIII Stoleti - zespół, którego fanom mrocznych brzmień nie trzeba przedstawiać. Formacja zadebiutował w roku 1992 płytą Amulet. Wcześniej lider zespołu Petr Štěpán z bratem tworzyli punkrockową grupę Hrdinové nové fronty.

W swoich utworach często odwołują się do postaci historycznych – Elżbiety Batory, Béli Lugosiego, Andy’ego Warhola, Tomása de Torquemady, będących ekscentrykami odrzuconymi przez społeczeństwo. Na większości płyt, oprócz Metropolis, przeważa muzyka gitarowa. Charakterystyczny jest też silny, matowy głos lidera grupy Petra Štěpána. XIII Stoleti z powodzeniem koncertuje na najważniejszych scenach klubowych i festiwalowych, a ich zaangażowane i klimatyczne brzmienia cieszą się ogromną popularnością wśród fanów na całym świecie. Działalność zespołu została zawieszona w 2004 roku. W 2008 roku muzycy wznowili działalność.

Batalion d’Amour – polski zespół, który istnieje na scenie muzycznej od 1989 roku. Przez wielu identyfikowany ze sceną gotycką, tworzy muzykę, w której usłyszeć można dość zróżnicowane elementy stylistyczne. Pewien klucz, do którego odwołuje się sam zespół, to rockmetal z elementami gotyku i progrocka. Zespół nigdy nie trzymał się sztywno gotyckiej etykiety. Po zmianie wokalistki w 2001 roku, którą stała się Karolina Andrzejewska – absolwentka Szkoły Wokalno-Aktorskiej w Krakowie i wieloletnia uczennica Studium Baletowego w Krakowie, autorka linii melodycznych i większości tekstów z ostatniego albumu – muzyka straciła jeszcze bardziej swoją gotycką estetykę na rzecz bardziej progresywnych zwrotów. Zespół ma na koncie 5 albumów wydanych na CD: Labirynt Zdarzeń, Dotyk iluzji, 55 Minutes of Love, W Teatrze snów, NIYA, z których pierwszy datowany jest na rok 1998, a ostatni został wydany w 2005 roku przez wytwórnię Metal Mind Productions. Charakterystyczną cechą grupy są interpretacje utworów brytyjskiej grupy Depeche Mode, które ukazywały się na wszystkich jej albumach. Były to m.in. takie utwory jak Personal Jesus czy Dream On.

Zespół ma na swoim koncie kilkukrotne występy na festiwalu m.in na Castle Party , obok takich zespołów jak Amorphis, Acid Drinkers, Decapitated i Fear Factory, oraz trasy koncertowe z Moonlight, Closterkeller i Aion, koncerty w kraju i za granicą. W grudniu 2005 Batalion powrócił na scenę z wydawnictwem NIYA, zarejestrowanym już z Karoliną Andrzejewską. Była to jedna z najlepiej ocenionych w pierwszej połowie 2006 r. płyt w Teraz Rock (4 gwiazdki). Po wydaniu płyty zespół wyruszył na trasę koncertową, by promować najnowszy materiał. Wystąpił również na festiwalu Castle Party w 2006 i 2013 roku u boku takich gwiazd jak The Birthday Massacre, Riverside, Agressiva 69, Splendor czy Das Moon.

W 2014 roku miała miejsce premiera teledysku do utworu Niya. Zespół zarejestrował utwór Ziemia obiecana na przygotowaną przez Alchera Visions kompilację pt. Po drugiej stronie lustra – Tribute to Closterkeller. Na płycie znalazło się 15 coverów w wykonaniu polskich zespołów. Utwór Batalion d’Amour został wyróżniony jako jeden z trzech najlepszych pozycji na albumie, dzięki czemu był emitowany w radio Trójka.
„Fenix” jest drugą płytą nagraną z Karoliną Andrzejewską jako wokalistką zespołu. Nowy album został wydany 4 listopada 2016 roku przez niemiecką wytwórnię Echozone – był to międzynarodowy debiut formacji.

XIII Stoleti i Batalion d’Amour na jednym koncercie

III Stoleti zagra na jedynym koncercie w Polsce 13 listopada 2021 w Zabrzu w Klubie Wiatrak.
Bilety:

  • I pula: 40 pln
  • II pula: 45 pln
  • III pula: 55 pln
  • W dniu koncertu: 60 pln

Bilety cały czas dostępne w linku w wydarzeniu i na stronie wiatrak.art.plKoncerty

XIII Stoleti i Batalion d’Amour - Zabrze