Yes przełożyli trasę koncertową na 2022 rok. Kiedy zagrają w Polsce?

Koncerty
Krzysztof Inglik
2021-03-25
Yes przełożyli trasę koncertową na 2022 rok. Kiedy zagrają w Polsce?

Zespół Yes postanowił przełożyć swoją trasę koncertową po Europie na 2022 rok. Grupa zapowiedziała dwie nowe daty koncertów w Polsce.

YES, założony w 1968 roku przez Jona Andersona i nieżyjącego już Chrisa Squire'a, jest jednym z najbardziej innowacyjnych, wpływowych i lubianych zespołów w historii muzyki rockowej. Ich albumy z lat 70. "The Yes Album", "Fragile, Close To The Edge", "Yessongs", "Tales From Topographic Oceans", "Relayer" i "Going For The One" były przełomowe pod względem muzycznego stylu i treści. Ich muzyka stała się również synonimem artysty Rogera Dean'a, którego charakterystyczne logo YES i grafiki zdobiły okładki wielu albumów zespołu.

Ze sprzedażą ponad 50 milionów płyt, nagrodzeni Grammy, YES zostali wprowadzeni do The Rock And Roll Hall Of Fame w 2017 roku, gdzie wykonali "Roundabout" z albumu "Fragile" i "Owner Of A Lonely Heart" z albumu "90125" z 1985 roku. Jest to również jeden z najbardziej innowacyjnych zespołów prog rockowych i prawdziwych legend tego gatunku. Grupa już po raz drugi dokonała zmian w line-upie trasy The Album Series. Muzycy mieli zagrać trasę najpierw w 2020 roku, a następnie w 2021. Z powodu pandemii zespół zdecydował się jednak na kolejne jej przeniesienie. Właśnie podano daty koncertów, które – jeśli okoliczności pozwolą – odbędą się w 2022 roku.

Trasa ta odbędzie się po bardzo udanym tournee #YES50 Anniversary z 2018 roku i ponownie w składzie zespołu znajdą się: Steve Howe (gitary), Alan White (perkusja), Geoff Downes (klawisze), Billy Sherwood (gitara basowa i wspierający wokal), Jon Davison (wokal) i Jay Schellen (dodatkowe bębny i perkusja).

Podzielonemu na dwie części koncertowi, towarzyszyć będzie zarówno doskonała oprawa muzyczna, jak i wizualna. Pierwsza część zawierać będzie najpopularniejsze utwory z obszernego katalogu YES. Podczas drugiej, usłyszymy utwory z "Relayer" – siódmego studyjnego albumu zespołu i jednego z najbardziej charakterystycznych albumów Yes. "Relayer" wyznaczył również lekką zmianę kierunku, ponieważ Patrick Moraz zastępując Ricka Wakemana na klawiszach, wprowadził do albumu ostrzejszy, bardziej awangardowy klimat. Idealnie pokazuje to otwierający album singiel „Gates Of Delirium”, prawie 22-minutowy utwór, który jest instrumentalną sekwencję bitwy klawiszy Moraza oraz gitary Steve’a Howe’a. Bitwa ustępuje miejsca pięknej balladzie „Soon”, która niesie cudowną pieśń pokoju i nadziei.

Naprawdę nie możemy się doczekać zagrania WSZYSTKICH utworów z albumu Relayer. Natomiast w pierwszej połowie wieczoru wykonamy wyrafinowaną selekcję z ogromnego repertuaru Yes. Do zobaczenia na miejscu!

- mówił Steve Howe.Na trasie zespołu Yes znalazła się również Polska. Grupa ustaliła nowe daty koncertów. 26 maja 2022 roku YES zagra w warszawskiej Stodole, natomiast 27 maja 2022 roku we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki. Bilety dostępne są na LiveNation.pl i Ticketmaster.pl

Organizatorem koncertów jest Live Nation.