TECH 21 Power Engine Deuce Deluxe

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki TECH 21
Testy
2021-03-04
TECH 21 - Power Engine Deuce Deluxe

Tech 21 to amerykańska marka z od lat ugruntowaną pozycją na rynku wśród producentów profesjonalnego sprzętu gitarowego i basowego, ze słynną konstrukcją preampu SansAmp stosowaną zarówno w gitarowych jak i basowych efektach marki, prowadzonej przez Andrewa Bartę.

Zobacz jak brzmi wzmacniacz z preampami Tech 21 na naszym wideo!

W ofercie gitarowej od kilku lat prym wiedzie seria analogowych, kompaktowych multiefektów Fly Rig z kilkoma modelami dla gitarzystów elektrycznych, akustycznych i basowych. Katalog obejmuje też profesjonalne wzmacniacze i heady basowe, oraz zaprezentowany stosunkowo niedawno Tech 21 Power Engine Deuce Deluxe – aktywny system szerokopasmowy opracowany specjalnie pod kątem wykorzystania ze wspomnianymi, podłogowymi preampami i efektami Tech 21, jak i jako system FRFR (full-range, flat-response) sprawdzający się z dowolnymi preampami czy modelerami cyfrowymi.

BUDOWA

Power Engine Deuce Deluxe prezentuje nowy design – lekka, zamknięta obudowa obita czarnym, skóropodobnym tolexem ma większą głębokość zapewniając w połączeniu z dwoma tylnymi otworami bass reflex znacznie bardziej dynamiczny bas, a 200 W mocy oferuje headroom i głośność, które sprawdzą się w zasadzie w każdych warunkach. W środku umieszczono skuteczny głośnik szerokopasmowy o średnicy 12-cali wspierany 3-calowym, odłączanym tweeterem w razie potrzeby. Całość opracowano tak, by nie koloryzowała brzmienia ustawionego na odsłuchach studyjnych, a dostępna na panelu 3-pasmowa korekcja HIGH, MID, LOW pozwala skutecznie skorygować barwę do pomieszczenia.

Całość uzupełniają przyciski filtrów górno i dolnoprzepustowych HPF (100 Hz) i HPF (3 kHz) oraz przełącznik czułości wejścia PAD (-10dB i 0dB), jak również gniazdo AUX IN do podłączenia zewnętrznego źródła dźwięku oraz słuchawkowe PHONES. Z tyłu dostępne są jeszcze gniazda XLR IN do wprowadzenia sygnału np. z zewnętrznego preampu lub wyjścia XLR wzmacniacza oraz wyjściowe XLR OUT (omijające korekcję) z przełącznikami odcięcia masy GROUND LIFT i zmiany poziomu wyjściowego 0/- 20 dB. Panel tylny poza wejściem i włącznikiem zasilania dopełnia gniazdo jack 1/4” do podłączenia dodatkowej kolumny min. 8 Ohm oraz wyłącznik pokładowego tweetera.

Dostępna na panelu 3-pasmowa korekcja HIGH, MID, LOW pozwala szybko i skutecznie dopasować barwę do pomieszczenia.

W PRAKTYCE

Tech 21 Power Engine Deuce Deluxe w czarnym obiciu prezentuje się stylowo, choć poprzez dosyć głęboką obudowę bardziej kojarzyć się może z basowym combo. Ta głębokość może utrudniać nieco przenoszenie gitarzystom przyzwyczajonym do węższych obudów typu combo, jednak waga około 13 kg na pewno ułatwi tę czynność, biorąc jeszcze pod uwagę, że do dyspozycji mamy tu aż 200 W czystej mocy. Wzmacniacz testowaliśmy przy wykorzystaniu kilku Fly Rigów Tech 21 (3 gitarowe modele Fly Rig 5 V2, Richie Kotzen RK5 V2 i Paul Landers PL1, Fly Rig dla gitary akustycznej oraz Fly Rig basowy), jak również przy użyciu modelera Fractal Audio FM3.

W przypadku Fly Rigów każdy z pokładowych preampów SansAmp odzywa się dynamicznie, naturalnie i ciepło, przy podłączeniu do wejścia Power Engine oddając energię i atak tym bardziej odczuwalny, im głośniej odkręcimy LEVEL. Barwa jest soczysta i klarowna, wzmacniacz ładnie oddaje analogowy, a wręcz lampowy feel, jest to znacznie lepiej odczuwalne nawet niż na studyjnych odsłuchach, a barwa jest mocno zbliżona do tej ustawionej na kolumnach, również na niskiej głośności. Efekty brzmią czysto i muzycznie a co najważniejsze barwy przesterowane zarówno te lekko przełamujące się, jak i nasycone overdrive’y czy ultra high-gain w przypadku PL1 brzmią organicznie i naturalnie.

Obok wejścia umieszczono przyciski zmiany czułości PAD (-10dB), oraz filtrów dolno- i górnoprzepustowych.

Deuce Deluxe oferuje też szerokie możliwości dopasowania brzmienia do pomieszczenia, czy też po prostu skuteczniej 3-zakresowej korekcji. Gitarowe barwy najlepiej sprawdzają się przy załączeniu filtrów dolnoi górnoprzepustowego, ograniczając niski bas i wyższą górę, zbliżając się mocno do charakteru gitarowego głośnika, choć oczywiście jest to kwestią preferencji, szczególnie w przypadku pasma górnego. A do dyspozycji mamy jeszcze odłączany tweeter, bez którego możemy uzyskać bardziej okrągłą górę, lub dodać szklistości w przypadku stosowania barw niezbyt mocno przesterowanych.

Bardzo przekonująco i naturalnie wzmacniacz oddaje szerokie pasmo i detaliczną górę w przypadku gitary akustycznej i akustycznego Fly Riga, podobnie realistycznie wypada gitara basowa z basowym Fly Rigiem – tu dzięki tweeterowi i otworom basowym z tyłu brzmienie jest klarowne i pełne w dole, który jest wyjątkowo zwarty a oddanie dynamiki i charakteru instrumentu godne jest naprawdę dobrej klasy basowego rigu.

Power Engine Deuce Deluxe pozwala na podłączenie zewnętrznego źródła dźwięku do wejścia AUX IN jak i grę w ciszy na słuchawkach.

Tech 21 Power Engine Deuce Deluxe wyjątkowo dobrze współpracuje też z modelerem FM3 Fractala – nie ma problemu z uzyskaniem dynamicznych, krystalicznych cleanów, całej maści wzmacniaczy mid-gainowych, czy high-gainowych barw, choć w przypadku różnych symulacji sprawdzają się nieco inne ustawienia filtrów, a przede wszystkim tweetera, który w zależności od barwy i korekcji w FM3 może wprowadzać zbyt jaskrawą górę, bądź też dodawać naturalnej szklistości. Niemniej przy wyłączonym tweeterze Deuce Deluxe zbliża się do studyjnych monitorów, choć z cieplejszą górą i bardziej okazałym dołem, który szybko możemy skorygować dzięki korekcji czy pokładowym filtrom.

Dynamika i moc zbliżają za to wzmacniacz Tech 21 do rozkręconych lampowych konstrukcji, co czyni go naprawdę dobrą, i niedrogą platformą wiernie oddającą zarówno barwy cyfrowych symulacji i efektów, jak i analogowych Fly Rigów, które tu sprawdzają się wyjątkowo dobrze. Mocy z całą pewnością nie zabraknie tu w żadnych warunkach, nawet przy basowej gitarze dolne pasmo oddawane jest z wyjątkową czystością, a w razie potrzeby możemy podłączyć zewnętrzną kolumnę lub sygnał wysłać do kolejnego wzmacniacza Tech 21. Power Engine Deuce Deluxe może być też bardzo dobrym uzupełnieniem klasycznego lampowego rigu, gdzie możemy sygnał ze wzmacniacza wysłać do np. symulatora kolumn i poźniej do Tech 21, który posłuży jako mini zestaw PA.

Możliwość podłączenia zewnętrznej kolumny jak i odłączenia pokładowego tweetera zwiększają jeszcze możliwości comba.

PODSUMOWANIE

Tech 21 Power Engine Deuce Deluxe to bardzo udana konstrukcja mająca posłużyć jako szerokopasmowy system FRFR dla wszelkiej maści modelerów, czy też analogowych preampów jak chociażby miniaturowe Fly Rigi. Przy bardzo dynamicznym basie całość nie koloryzuje brzmienia bardzo dobrze oddając gitarowy feel, a dzięki rozbudowanym intuicyjnym opcjom kształtowania barwy szybko możemy dostosować korekcję do pomieszczenia czy preferencji barwowych. Co bardzo istotne Deuce Deluxe równie dobrze sprawdzi się z gitarą akustyczną przy zastosowaniu dowolnego preampu, jak również przy podłączeniu gitary basowej – basowy Fly Rig zabrzmiał tu wyjątkowo rasowo i dynamicznie.

www.sound-service.eu

 

System: szerokopasmowy FRFR
Moc: 200W
Regulatory: HIGH, MID, LOW, LEVEL
Przełączniki: HPF, LPF, PAD, Tweeter On/Off, Power On/Off, XLR OUT Ground Lift, XLR OUT 0/-20 dB,
Gniazda: INPUT, AUX IN, PHONES, XLR IN, XLR OUT, EXT SPK
Głośniki: 1x 12” driver, 1 x 3” tweeter
Waga: ok. 13 kg

 

Wynik testu
Funkcjonalność:
5.5
Wykonanie:
5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Cena
2 320.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
styczeń 2021
Kup teraz