LANEY Mini-Bass-NX Nexus

Rodzaj sprzętu: Wzmacniacz

Pozostałe testy marki LANEY
Testy
Sławomir Sobczak
2019-08-26
LANEY - Mini-Bass-NX Nexus

Chociaż piece basowe cieszą oko dużymi rozmiarami (i ucho potężnym brzmieniem), to problem pojawia się wtedy, gdy chcemy zabrać ze sobą bas np. na wakacje i nagłośnić go bez konieczności zabierania ze sobą tony sprzętu.

A co jeśli jedziemy w miejsce, w którym nie znajdziemy gniazdka z prądem? Z pomocą przychodzi miniaturowy wzmacniacz zasilany z baterii – Laney Mini-Bass-NX Nexus. Sprawdźmy, co jest w stanie zaoferować to maleństwo.

BUDOWA

Urządzenie to jest bliźniaczo podobne do opisywanego w czerwcowym wydaniu Gitarzysty modelu Laney Mini-STB-Superg. Jak przystało na konstrukcję basową, model Mini-Bass-NX jest większy, ale doprawdy są to niewielkie, liczone dosłownie w milimetrach różnice. Podobnie jak wersja gitarowa, model przeznaczony dla basistów otrzymał estetyczną obudowę pokrytą czarnym tolexem. Podstawowe różnice w stosunku do wersji gitarowej ograniczają się do zastosowania innej tkaniny ochronnej na grillu oraz niebieskiej żyłki w miejscu połączenia panelu z obudową.

Combo wyposażono w dwa głośniki o średnicy 3”, które dają 6 W mocy. Jak sama nazwa wskazuje, Laney Mini-Bass-NX Nexus jest nawiązaniem do serii wzmacniaczy typu head, combo i zestawów głośnikowych z serii Nexus. Urządzenie nie jest wyposażone w moduł Bluetooth, jednak wciąż bez problemu można podłączyć do niego dodatkowe źródło dźwięku (np. odtwarzacz MP3) za pomocą złącza AUX IN. Najważniejszym elementem urządzenia wciąż pozostaje gniazdo LSI (Laney Smartphone Insert) służące do podłączenia urządzenia typu smartfon lub tablet, na którym możemy uruchomić wybraną aplikację służącą do symulacji brzmień wzmacniaczy i/lub efektów.

Panel sterujący znajduje się w wnęce na płycie górnej i zawiera następujące gałki: GAIN, LEVEL, TONE, TILT i VOLUME. Nie znajdziemy tu delaya, mamy za to potencjometr TILT służący do dodatkowej kontroli barwy – po przekręceniu gałki w prawo dźwięk otwiera się i zyskuje więcej prezencji oraz wyższego środka, natomiast ruch w lewo sprawia, że barwa staje się ciepła i bardziej matowa. Ponadto mamy jeszcze przycisk SHAPE, który powoduje, że dźwięk staje się bardziej konturowy. Jeśli chodzi o przyłącza, to combo posiada gniazda INPUT oraz wspomniane wcześniej AUX IN i LSI.

Z tyłu obudowy umieszczono specjalną wnękę pełniącą funkcję uchwytu do przenoszenia wzmacniacza, na dnie której umieszczono także gniazdo zasilacza DC IN. Podobnie jak wersja gitarowa, także tutaj możemy zasilić piecyk za pomocą sześciu baterii AA (które są umieszczone w zamykanej na zatrzask komorze na spodzie urządzenia) lub użyć dodatkowego (niedostępnego w zestawie) zasilacza o napięciu 9-12V i wydajności prądowej 750 mA. Producent sugeruje użycie zasilacza Mini-Laney-PSU ostrzegając też przed potencjalnymi niebezpieczeństwami związanymi z użyciem innego zasilacza...

WRAŻENIA I BRZMIENIE

Laney Mini-Bass-NX Nexus oferuje przyjemne w odbiorze brzmienie o naturalnym charakterze, jednak tutaj – w przeciwieństwie do wersji gitarowej – bardziej brakuje najniższych częstotliwości. Wzmacniacz nadrabia ograniczenia związane z niewielkimi wymiarami obudowy i głośników ciekawie zaprojektowaną sekcją EQ uzupełnioną o sprawnie działający układ do kontroli barwy kryjący się za gałką TILT. Rozwiązanie to sprawdza się doskonale dając szeroki wachlarz użytecznych brzmień, które dodatkowo można podrasować korzystając z podbicia sygnału SHAPE.

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku piecyka Laney Mini-STB-Superg, także tutaj uwagę zwraca możliwość podpięcia smartfona lub tabletu z uruchomioną aplikacją emulującą brzmienia wzmacniaczy i efektów. Polecana przez producenta aplikacja Tonebridge od Ultimate Guitar działa zarówno pod kontrolą systemu Android, jak i iOS, jest więc ogólne dostępna. Tonebridge oferuje mnóstwo brzmień, dlatego bez problemu znajdziemy w niej coś dla siebie spośród gotowych presetów. Także tutaj Laney udostępnia specjalny kod promocyjny uprawniający do 3-miesięcznego korzystania z możliwości płatnego konta w serwisie Ultimate Guitar.

PODSUMOWANIE

Laney Mini-Bass-NX Nexus to równie ciekawa konstrukcja jak Laney Mini-STB-Superg. Miniaturowy piecyk bateryjny o olbrzymich możliwościach pochodzących z wykorzystania aplikacji na smartfonie lub tablecie to świetne rozwiązanie dla podróżujących basistów, którzy chcą w spokoju pograć na instrumencie nawet tam, gdzie nie ma dostępu do gniazdka z prądem. Wyjątkowo mały rozmiar i znikoma waga to atuty tego piecyka, które powodują, że nie będziemy mieć najmniejszych problemów z zapakowaniem wzmacniacza do plecaka czy walizki. Podobnie jak w przypadku piecyka gitarowego, także tutaj zakończę test w ten sam sposób: nie pozostaje nic innego, jak tylko spakować combo w plecak i ruszyć w drogę!

www.audiostacja.pl

 

konstrukcja: zamknięta
głośniki: 2x 3”
moc: 6W
kanały: 1
regulatory: GAIN, LEVEL, TONE, TILT, VOLUME
przełączniki: SHAPE, POWER
przyłącza: INPUT, AUX IN, LSI, HEADPHONES, DC IN
zasilanie: DC 9-12V (750 mA) lub 6x baterie AA
pobór mocy: 9W
wymiary: 205 x 146 x 130 mm (SxWxG)
waga: 1,75 kg
Wynik testu
Funkcjonalność:
5.5
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Cena
299.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
czerwiec 2019
Kup teraz